5 najlepszych komedii romantycznych na Walentynki

0
1084
Film na romantyczny wieczór
Jakie filmy należą do TOP 5 najlepszych komedii romantycznych? Co warto obejrzeć? Na co zwracać uwagę przy doborze pozycji? | fot.: Fotolia

Komedie romantyczne to idealna propozycja na wieczór z przyjaciółką, relaks po pracy, bądź spotkanie rodzinne. Zabawna, lekka fabuła zwalcza stres i skutecznie poprawia humor. Komedie romantyczne są gatunkiem, który zadebiutował w latach 30. w Hollywood, a prężnie rozwija się od drugiej połowy XX wieku. Jak wiemy – dzieje się z różnym efektem. Postawmy więc na klasykę.

1). Rzymskie Wakacje

Film nakręcony w 1953 roku w reżyserii Williama Wylera. Opowiada o wakacyjnym spotkaniu księżniczki z arystokratycznego rodu oraz reportera. Największe znaczenie w tej komedii odgrywa obsadzenie ról – główne postaci zostały odegrane przez Audrey Hepburn  oraz Gregory’ego Pecka. Podziwiając legendy Hollywood na tle pięknego Rzymu z pewnością poprawimy sobie humor. Na nastrojowość produkcji wpływa czarno – biały obraz. Warto wspomnieć także, że produkcja z 1953 roku stała się swoistym wzorcem dla współczesnych komedii. Na jej podstawie stworzono wiele podobnych filmów, o zbliżonej fabule.

2). Śniadanie u Tiffany’ego

Blake Edwards pełniący funkcję reżysera, obsadzając w głównej roli Audrey Hepburn na pewno nie podejrzewał jak bardzo ta decyzja zaważy na dalszym rozwoju aktorki. Hepburn wcielając się w marzycielkę, która kradnie serce każdego przechodnia, stała się wzorem elegancji i kobiecości na wiele lat. Fabuła opowiada o dwóch utrzymankach – Holly oraz pisarzu o imieniu Paul, którzy nawiązując znajomość postanawiają wspólnie zerwać z niewygodną przeszłością. Droga do szczęśliwego zakończenia jest jednak kręta i dość wyboista….

3). Dziennik Brigitte Jones (2001)

Produkcja, która ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Komedia ukazuje obraz nowoczesnej kobiety, która za wszelką cenę pragnie znaleźć partnera życiowego, schudnąć do wymarzonego rozmiaru i po prostu – być szczęśliwą. Po drodze jednak spotyka liczne pokusy, które skutkują śmiesznymi gagami i legendarnymi frazami, powtarzanymi wiele lat po premierze. „Dziennik” przyczynił się do rozsławienia aktorów takich jak : Hugh Grant, Colin Firth oraz niezastąpionej – Renee Zellweger.

4). Pretty Woman (1990)

Każda kobieta marzy, aby choć na chwilę poczuć się jak księżniczka – Vivienne, hollywoodzkiej prostytutce udaje się to po spotkaniu osobliwego miliardera. Żadne z nich nie wie jak bardzo przypadkowe spotkanie odmieni ich dotychczasowe życie. W rolach głównych Julia Roberts oraz Richard Gere.

5). Czy Lucyna to dziewczyna? (1934)

Gratka dla fanów polskiego przedwojennego kina i Eugeniusza Bodo. Wspaniały kunszt aktorski Jadwigi Smosarskiej grającej wymagającą emancypantkę o znakomitym wykształceniu technicznym. Czy pracując ze sławnym inżynierem odnajdzie miłość?

Komedie romantyczne z natury nie są górnolotnym gatunkiem filmowym, jednak świetnie sprawdzą się w roli kina familijnego. W powyższych propozycjach odnaleźć można ogromny przekrój – od klasyki polskiej i amerykańskiej, po nowoczesne historie miłosne.


APA