Filmowa jesień w kinach

0
876
jesienne propozycje filmowe
Jesienna melancholia i coraz dłuższe wieczory idealnie sprawdzają się jednak w kinach, dopóki nie jest jeszcze zbyt zimno, by chcieć się do nich wybrać | fot.: StockAdobe.com

Lato wprawdzie niezaprzeczalnie odchodzi ustępując miejsca coraz częstszej szarudze, niższej temperaturze i opadającym liściom. Jesienna melancholia i coraz dłuższe wieczory idealnie sprawdzają się jednak w kinach, dopóki nie jest jeszcze zbyt zimno, by chcieć się do nich wybrać. A czy jest na co? Jak najbardziej!

Znane tematy w nowych odsłonach

„Joker” to postać kultowa. Tym razem wciela się w nią Joaquin Phoenix (wcześniej Jack Nicholson i Heath Ledger). Czy rola jednego z najpopularniejszych czarnych charakterów przyniesie aktorowi Oscara? Są takie opinie. Film w reżyserii Todda Phillipsa pojawił się na ekranach 4. października.

Dla lubiących się bać trochę bardziej również znajdzie się ciekawa pozycja, jako że od 6. września można oglądać „To: rozdział 2”, czyli drugą część horroru z 2017 r. Klasyka gatunku, kto odważny, niechaj idzie!

Wraca też do kin znana szerszej publiczności Diabolina, o charakterystycznych kościach policzkowych, czyli „Czarownica 2” z Angeliną Jolie, Elle Faning i Michelle Pfeiffer – na ekranach od 18. października.

Propozycją na rodzinne wyjście do kina może być natomiast „Kraina lodu II”. Temat zimowy jak na późny listopad przystało, ponieważ animacja ma wejść do kin 22. listopada, ale uwielbiani bohaterowie na pewno rozgrzeją nam serca.

Jeśli zaś chodzi o dramaty – ku uciesze rzeszy fanów wersji serialowej od 13. września można oglądać „Downton Abbey” w reżyserii Michaela Englera, filmową wersję dalszych perypetii rodziny Crawleyów na tle przemian społecznych w późnych latach 20. XX wieku. Nie zabraknie Maggie Smith, czy Michelle Dockery.

A na rodzimym poletku?

Nie byle co, bo, po pierwsze, głośne, wyczekiwane „Boże Ciało” Jana Komasy. Film miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, gdzie został przyjęty owacjami na stojąco, a 13. września został ogłoszony polskim kandydatem do Oscara. Film opowiada historię młodego chłopaka (chwalony przez krytyków Bartosz Bielenia), który po wyjściu z zakładu poprawczego podaje się za księdza. Po pewnym czasie sprawy się komplikują…Przez krytyków nazywany „słodko-gorzką historią o odkupieniu”, przez reżysera obrazem „nie tyle o Bogu i wierze, ile o ludzkim pragnieniu jakiegoś sensu w świecie”. W kinach od 11. października.

Po drugie natomiast kontrowersyjne dzieło Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, które weszło na ekrany 27. września. Film powstał na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego i miał swoją premierę na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Bohaterowie to zepchnięte na margines jednostki próbujące odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości z różnym skutkiem. W roli głównej Sebastian Fabijański, a obok niego m.in. Daniel Olbrychski, Andrzej Chyra czy Marta Żmuda-Trzebiatowska.

Warto także wspomnieć o filmie „Ad Astra” z Bradem Pittem w roli astronauty poszukującego swojego ojca (Tommy Lee Jones) poza granicami układu słonecznego, komedii „Pralnia” z udziałem Meryl Streep, Antonio Banderasa i Gary`ego Oldmana, czy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes pełnym czarnego humoru koreańskim thrillerze „Parasite” w reżyserii Joon-ho Bonga.


AKA