Najciekawsze premiery filmowe minionego roku, które warto nadrobić

0
723
filmy do nadrobienia
Wiele spośród ubiegłorocznych realizacji to filmy długo i niecierpliwie wyczekiwane przez fanów | fot.: stock.adobe.com

Przebieg wydarzeń ze świata kultury w minionym roku był zakłócony na różne sposoby. Realizacja wielu filmów została przesunięta w czasie, a na kinowe seanse można było uczęszczać jedynie przez kilka miesięcy. Mimo tych niedogodności, na ekranach pojawiło się wiele wartych uwagi nowych dzieł kinematografii. Których premier 2020 roku nie należy przegapić?

Najbardziej wyczekiwane

Wiele spośród ubiegłorocznych realizacji to filmy długo i niecierpliwie wyczekiwane przez fanów. Za jeden z nich uznać można „Małe kobietki” w reżyserii Grety Gerwig. Najnowsza adaptacja kultowej powieści Louisy May Alcott zdobyła wiele pozytywnych opinii. W filmie pojawiają się takie gwiazdy jak Meryl Streep, Emma Watson, Timothée Chalamet czy Saoirse Ronan. Na początku 2020 roku w kinach pojawił się również „Jojo Rabbit„. Kontrowersyjny film, którego reżyserem jest Taika Waititi pokochały rzesze widzów. Produkcja została wielokrotnie nagrodzona.

Jednym z głośniejszych filmów akcji, które można oglądać od ubiegłego roku jest „Tenet” w reżyserii Christophera Nolana. Produkcja z gwiazdorską obsadą była prawdopodobnie jednym z najbardziej niecierpliwie wyczekiwanych dzieł roku 2020. Sierpniową premierę można było oglądać na ekranach kin. Choć opinie na temat filmu są zróżnicowane, został dobrze oceniony i otrzymał nominacje do kilku nagród. Wśród najbardziej wyczekiwanych produkcji ubiegłego roku nie mogło także zabraknąć „Mulan” w reżyserii Niki Caro. Remake popularnej bajki Disneya również uzyskał wiele pozytywnych opinii.

Inne ciekawe propozycje

Miłośnikom produkcji animowanych do gustu z pewnością przypadnie film „Co w duszy gra”. Dzieło twórców „Coco” i „W głowie się nie mieści” przedstawia perypetie nauczyciela muzyki marzącego o jazzowej karierze. Bohater napotyka wiele problemów i poszukuje odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Pośród dobrze ocenionych animacji pojawia się również „Naprzód” Dana Scanlona. Pełna humoru i magii historia opowiada o relacjach rodzinnych.

Fani filmów akcji powinni obejrzeć „Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”. Wśród miłośników komiksowych postaci produkcja wywołała wiele kontrowersji, wzbudzając skrajne emocje. Odmienne zdania na temat filmu powinny tym bardziej przekonać widzów do jego obejrzenia.

Trudny rok dla kultury

Wiele spośród najbardziej wyczekiwanych premier 2020 roku przesunięto na rok bieżący. Ze względu na sytuację związaną z pandemią był to czas wyjątkowo trudny dla kin i przemysłu kinematograficznego. Niektóre dzieła zamiast na dużym ekranie, miały swoje premiery na platformach streamingowych. Te ostatnie odegrały w tym czasie bardzo ważną rolę. Wiele wartych uwagi filmów wciąż udostępnianych jest właśnie przez takie portale. Osoby, które przegapiły najciekawsze premiery ubiegłego roku mają szanse nadrobić zaległości. Poszukując dzieł do obejrzenia, warto korzystać z legalnych źródeł. Mimo trudności, rok 2020 był pełen filmowych wrażeń. Zapowiedzi przeniesione na kolejne miesiące z pewnością dostarczą ich jeszcze więcej.

MRY