Chiny w literaturze – kilka propozycji

0
535
chiny w literaturze
Cywilizacja chińska trwa w sposób nieprzerwany od kilku tysięcy lat i stanowi obiekt zainteresowań wielu autorów książek i publikacji | fot.: stock.adobe.com

Cywilizacja chińska trwa w sposób nieprzerwany od kilku tysięcy lat i stanowi obiekt zainteresowań wielu autorów książek i publikacji. Warto wiedzieć, że temat ten jest niemożliwy do wyczerpania, a każda książka to wyłącznie możliwość przybliżenia tematu w jakimś stopniu. Jakie książki warto przeczytać, aby dowiedzieć się więcej o Chinach?

Chiny w dziesięciu słowach, Yu Hua

Jedną z dobrych propozycji jest książka autorstwa Yu HuaChiny w dziesięciu słowach„. Książka jest chwilami ironiczna, ale jednocześnie zwięzła i poruszająca. W dużym stopniu książka jest pisana w sposób reporterski i jest pewnego rodzaju sposobem autora na podzielenie się wspomnieniami z czytelnikami. W książce opisany jest okres od Wielkiego Skoku po wydarzenia na placu Tian’anmen. Autor książki w pozycji „Chiny w dziesięciu słowach” jest dość dosadny i w sposób bezpretensjonalny punktuje absurdy swojego Państwa. Opisywana książka jest pewnego rodzaju wprowadzeniem do współczesnych Chin.

Chiny bez makijażu, Marcin Jacoby

Kolejną książką, o której warto wspomnieć jest pozycja „Chiny bez makijażu” autorstwa Marcina Jacoby’ego. Książka jest pewnego rodzaju prezentacją Chin jako cywilizacji. W książce można znaleźć informacje na temat polityki, religii, a także gospodarki Chin. Autor opisuje także życie współczesne Chińczyków – wiele wątków wyróżnia się zabarwieniem osobistym. Jest to ciekawe ponieważ w niewielu książkach o Chinach można znaleźć informacje na temat życia osobistego Chińczyków. Większość pozycji to opisy faktów historycznych lub gospodarki bez opisywania życia osobistego bohaterów. Autor pisze prostym językiem bez stosowania fachowych terminów, które dla zwykłego czytelnika mogłoby nie być zrozumiałe. W książce można również znaleźć sporo porównań chińskiej i polskiej rzeczywistości, które różnią się pod wieloma względami, jednakże po przeczytaniu opisywane pozycji można dojść do wniosku, że podobieństw jest również całkiem sporo.

Prowadzący umarłych, Liao Yiwu

Warto zainteresować się także książką pod tytułem „Prowadzący umarłych” autorstwa Liao Yiwu, który został aresztowany za sfilmowanie emocjonalnego występu i skazany na cztery lata więzienia. Podczas pobytu w areszcie autor był bity oraz poddawany torturom. Po wyjściu na wolność został wyrzucony na margines społeczeństwa, które przeszkadzało mu w ustatkowaniu się i zorganizowaniu swojego życia. Opisywana książka jest pewnego rodzaju zapisem wywiadów z osobami będącymi członkami niższej warstwy społeczeństwa – grajkiem, kasiarzem skazanym na śmierć, wyznawczynią sekty Falun Gong, czy też z żałobnikiem. W książce można znaleźć także wywiad z rzemieślnikiem zajmującym się transportem zwłok na piechotę. Wszystkie wywiady w książce to proste słownictwo, a także realistyczne opisy skrajnej nędzy i rozpaczy. 

Wymienione wyżej pozycje to idealne książki dla osób zainteresowanych Chinami, które chcą nie tylko poznać historię tej niebywałej, budzącej zachwyt cywilizacji, ale także dowiedzieć się więcej o ciemnej stronie przebywania, czy też mieszkania w tym kraju.

EMA