Ciekawe biografie podróżników i zdobywców

0
821
kompas na mapie
Oto najciekawsze biografie podróżników i zdobywców | fot.: stock.adobe.com

Zwiedzanie przeróżnych zakątków świata, pełnych tajemnic i cudów natury to marzenie wielu z nas. To niesamowite uczucie – odkrywać miejsca, które wcześniej zdawały się być nieznane. Podróżnicy i zdobywcy doskonale o tym wiedzą – postanowili podzielić się swoimi wrażeniami i doświadczeniem, przelewając je na papier. Oto najciekawsze biografie podróżników i zdobywców.

Weteran podróżniczy

Przemek Kossakowski – człowiek, który jest bardzo dobrze znany dzięki programom telewizyjnym. Całe swoje życie poświęcił odkrywaniu piękna naszej Ziemi. Na stacji telewizyjnej TTV emitowane są jego nietuzinkowe i intrygujące programy, w których oprócz pokazywania części świata, porusza istotne kwestie życia każdego człowieka. Choć podróżnik niewiele mówi o swoim życiu prywatnym i stara się je chronić jak tylko może, w swojej biografii zdecydowanie otwiera się przed czytelnikami. „Na granicy zmysłów” o jedna z książek, która wywołuje ogromne wrażenie. Skłania do refleksji nad rzeczywistością, sprawia, że zaczynamy uświadamiać sobie, jak mało wiemy o dzisiejszym świecie. Kossakowski opowiada o wielu wydarzeniach ze swojego życia, o których czytelnik nigdy by nie pomyślał – zakopywanie żywcem w grobie, podcinanie języka, klątwy i egzorcyzmy oraz ataki ze strony drugiego człowieka… tego wszystkiego doświadczył polski podróżnik, który oprócz pokazywania piękna natury, stara się przekazać wartościową wiedzę na temat sytuacji i problematyki kultur świata.

Miłość do wroga, czyli biografie himalaistów

Himalaiści zwykle całe swoje życie spędzają na wymagających, górskich trasach. Bywa też tak, że ich bezgraniczna miłość do gór jest na tyle silna, że postanawiają nie zostawiać ich na dobre i złe. Niejeden zdobywca szczytów swoje życie zakończył między wierzchołkami gór. Ci, którzy otarli się o śmierć bądź widzieli ją na własne oczy, właśnie teraz stoją przed Wami – z niezwykle emocjonującymi biografiami, opowiadającymi o życiu himalaistów.

Elizabeth Revol Przeżyć
„Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” to historia kobiety, której akcję ratunkową dwa lata temu śledził cały świat | fot.: pinesska.pl

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat to historia kobiety, której akcję ratunkową dwa lata temu śledził cały świat. Niezwykle silna i wytrzymała zdobywczyni szczytu, która śmierć widziała na własne oczy i sama ledwo wyszła z tego cało. Elisabeth Revol to kompanka Polaka, Tomasza Mackiewicza w wyprawie na Nanga Parbat. Na szczyt dotarli wspólnie – w drodze powrotnej uczestniczyła już tylko ona. Biografia alpinistki stała się pewnego rodzaju spowiedzią, w której Francuzka mierzy się z traumą i własnymi słabościami. Wspomina „Czapkinsa”, który nie doczekał się pomocy i został na zawsze w ukochanych górach. To niezwykle wzruszająca historia, w której czytelnicy poznają całe życie Elisabeth przed i po pamiętnej wyprawie – jak uniknęła amputacji rąk oraz jakie szczęście ją spotkało, że pomoc zdążyła na czas.

Skazany na góry” również wiąże się z historią Elisabeth Revol. To biografia wspinacza z Kazachstanu, który wraz z Adamem Bieleckim brał udział w pamiętnej akcji ratunkowej Revol i Mackiewicza. Denis Urubko jest jednym z najwybitniejszych himalaistów ostatnich lat. Znany z niezwykłej wytrzymałości fizycznej i siły charakteru, zapadł w pamięć miłośnikom gór jeszcze bardziej, gdy w 2011 roku wydał pierwszą książkę o swojej pasji. Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum 19 lutego 2020 roku poinformował o zakończeniu kariery himalaisty, jednak na długo pozostanie on na kartach historii jako niezwykle utytułowany wspinacz.

Biografie zawsze budzą ogromne zainteresowanie, ze względu na prawdę w nich przedstawianą – każdy autor otwiera się przed czytelnikami od nowa, przedstawiając często zaskakujące fakty o swoim życiu. Biografie podróżników są jednak jeszcze ciekawsze – sposób, w jaki opisują swoje, często ryzykowne, doświadczenia sprawia, że w czytelniku rodzi się chęć poznania kolejnych tego typu historii.

ASU