Daję słowo

1
1692

Dla kogo jest przeznaczona ta swoista encyklopedia słów ważnych? Przede wszystkim dla młodzieży – co sugerują zarówno kolorystyka, jak i gros przytoczonych tekstów kierowanych do starszych dzieci. Książka inspiruje do własnych poszukiwań, uwrażliwia na wagę i moc słowa, a więc będzie idealna do wspólnych językowych poszukiwań w duecie rodzic i jego pociecha. To także ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą rozwinąć bądź zwiększyć kompetencje językowe czy po prostu odkryć niuanse polszczyzny (na przykład obcokrajowców).

Profesor czerpie przykłady użycia poszczególnych słów z literatury, głównie młodzieżowej, forów internetowych i prasy. Dzięki temu mamy możliwość ujrzenia na żywym przykładzie tego, o czym mówi definicja. Czym się różnią alegoria i symbol? O czym warto wiedzieć używając słów: gender albo abstrakcja? Kim jest autorytet, a kim bohater? Czym homofobia, a czym molestowanie? Kiedy będziemy ironiczni, a kiedy sarkastyczni?

Jak widać, Grzegorz Leszczyński żadnego słowa się nie boi. Wszystkie obraca i naświetla z różnych stron do momentu, w którym ich znaczenia i związane z nimi zawiłości językowe staną się oczywiste nawet dla mało wyrobionego użytkownika polszczyzny.