Jesienne premiery książek

0
482
lektury na jesień
Premiery książkowe na jesień dotyczą zarówno literatury pięknej, jak i popularnonaukowej, poradników z różnych dziedzin | fot.: stock.adobe.com

Jesień to wymarzona pora na czytanie książek. Długie wieczory, jesienne szarugi, deszcz za oknem – wszystko to sprawia, że propozycja spędzenia popołudnia lub wieczoru w wygodnym fotelu z książką w ręku brzmi niezwykle zachęcająco. Na rynku księgarskim jest bardzo dużo zapowiedzi nowych pozycji. Premiery książkowe na jesień dotyczą zarówno literatury pięknej, jak i popularnonaukowej, poradników z różnych dziedzin.

Premiery książkowe – literatura piękna

Powieść kryminalna

Wybór jest bardzo szeroki. Thrillery, horrory, sensacja, fantastyka, ale też nowe powieści obyczajowe, romanse, powieści młodzieżowe. Co warto polecić? Może mroczną powieść Cyryla Sone „Krzycz jeśli żyjesz”. Dla tych, którzy fascynują się zagadkami dotyczącymi tajemniczych morderstw, będzie to interesująca pozycja. Historia brutalnej zbrodni spisana przez prokuratora. Gdański prokurator Konrad Korn rozstrzyga sprawę morderstwa Weroniki Zatorskiej, której ciało znaleziono w rzece. Nie ma na ciele żadnych śladów? Samobójstwo? Prokurator jest przekonany, że jednak nie… Książka wciąga i hipnotyzuje.

Powieść obyczajowa

Dla wielbicielek powieści obyczajowych i romansów ciekawą propozycją jest książka Martyny Keller „Goodbye, Love”. Miłość dwudziestolatki i 34-latka – czy to się może udać? W dodatku on jest psychologiem, a to nie ułatwia optymistycznego spojrzenia na tę historię. Najpierw to niewinna zabawa, ale potem, gdy okazuje się, że Love ma za sobą mroczną przeszłość, zaczyna być poważnie i trudno…

Powieść wojenna

Kolejna propozycja ciekawej powieści to książka o tematyce wojennej. „Uciekłem z getta” Johna Carra jest opowieścią o trzynastoletnim żydowskim chłopcu, który uciekł z łódzkiego getta. Dotarł na Zachód i przeżył. Książka jest właściwie powieścią autobiograficzną, a wszystkie opisane w niej zdarzenia, przeżycia i emocje są tak prawdziwe, że chwilami aż bolą.

Literatura popularnonaukowa

Książki psychologiczne

Wśród premier książkowych na jesień nie brakuje ciekawych książek psychologicznych. Do nich można zaliczyć „Reguły na czas chaosu” Tomasza Stawiszyńskiego. To rodzaj przewodnika, jak poradzić sobie, jak nie pogubić się w trudnych czasach, w jakich żyjemy. W czasach, gdy nic nie jest stabilne, gdy wciąż pojawiają się nowe zagrożenia. Jak zachować zdrowie psychiczne i zdrowy rozsądek w sytuacjach kryzysowych? Książka Stawiszyńskiego nie rozwiązuje problemów, ale pozwala się odnaleźć, myśleć racjonalnie, spojrzeć na świat z dystansem i uspokoić własne emocje.

Inna pozycja psychologiczna, „Jak żyć z lękiem” Marcina Matycha to książka o zmaganiu się z nerwicą. Autor stara się objaśnić, jak oswajać własny lęk, aby nie zdominował naszego życia. Książka bardzo przydatna dla wszystkich, którym zaburzenia lękowe utrudniają codzienne życie.

Książka o polityce

Na koniec coś ze świata polityki. Książka „Zbigniew Ziobro. Prawdziwe oblicze” Renaty Grochal zainteresuje tych czytelników, którzy bez polityki żyć nie potrafią. Wiele interesujących informacji z życiorysu jednego z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych Polaków. Człowieka, który konsekwentnie pnie się na szczyt.

To jedynie niektóre zapowiedzi książek. Będzie jesienią możliwość wyboru czegoś naprawdę ciekawego, już można się cieszyć.

BST