Kilka czytadeł na wakacje

0
664
ksiązki na plaży
Warto korzystać z długich, letnich wieczorów i codziennie znaleźć choć chwilę na dobrą książkę! | fot.: stock.adobe.com

Sezon wakacyjny w pełni. W końcu dni są dłuższe, a większa ilość czasu wolnego motywuje do sięgnięcia po literaturę. W poniższym artykule przedstawimy kilka ciekawych książek, którymi warto się zainteresować.

Kwiaty dla Algernona, Daniel Keyes

Wydawnictwo Rebis

Jeśli szukasz chwytającej za serce, poruszającej powieści, oto pozycja idealna dla Ciebie. Opowiada o trzydziestodwuletnim Charliem, który zmaga się z niepełnosprawnością intelektualną. Bohater zostaje poddany operacji, która być może umożliwi mu prawidłowe funkcjonowanie. Ogromy upór, z jakim mężczyzna stara się przezwyciężyć życiowe trudności wprawia czytelnika w prawdziwy podziw. Jest to niewątpliwie publikacja skłaniająca do refleksji na temat roli inteligencji w życiu człowieka.

Przemyślenia głównego bohatera na temat rodziny, starości, relacji z innymi ludźmi i wielu innych, bardzo uniwersalnych zagadnień, są niezwykle trafne i empatyczne. Lektura „Kwiatów dla Algernona” pozwala spojrzeć na osoby niepełnosprawne intelektualnie z zupełnie innej perspektywy, uwrażliwia i zdecydowanie poszerza horyzonty.

W książce nie ma miejsca na lanie wody – akcja jest wartka i trudno się od niej oderwać, choćby na moment. A co najważniejsze, gdy już dobrniemy do ostatniej strony, pojawia się to szczególne uczucie, charakterystyczne dla najbardziej niezwykłych powieści, że właśnie skończyliśmy lekturę czegoś niepowtarzalnego i już do tego tęsknimy.

Podróż nieślubna, Christina Lauren

Wydawnictwo Poradnia K

 

Podróż nieślubna, Christina Lauren
Podróż nieślubna, Christina Lauren | fot.: pinesska.pl

Lekka, łatwa i przyjemna literatura romantyczna z pazurkiem i humorem? Tadam! Oto Podróż nieślubna. 

Wyjątkowo paskudny zbieg okoliczności powoduje, że sympatyczna Olive wyrusza w zastępstwie swojej siostry w podróż poślubną z drużbą i jednocześnie bratem pana młodego. Brzmi pokrętnie? No cóż, intryga prowadząca tych dwoje na Hawaje rzeczywiście jest utkana na pograniczu karkołomnej historii. Czy musimy dodawać, że Olive i Ethan szczerze się nie lubią? Początkowa niechęć (a może raczej niezrozumienie) jest zapowiedzią raczej nieudanych wakacji. Ale Olive i Ethan, zamiast wyruszyć w dwa różne kąty plaży napotykają (znowu przypadkowo) ludzi, wobec których powinni rzetelnie odgrywać rolę świeżo poślubionych małżonków. Czy zamiast drzeć koty i prześcigać się w celnych docinkach znajdą porozumienie, a nawet…miłość?

Podróż nieślubna jest dokładnie tym, czego oczekujemy od tego typu literatury. Jest zabawnie, wciągająco i naprawdę uroczo. Nawet jeśli na początku podchodzimy nieufnie do sposobu kształtowania fabuły (mnóstwo zbiegów okoliczności), to chłoniemy tę konwencję raz na jakiś czas parskając śmiechem. To książka, przy której będziecie się świetnie bawić i która jest idealnym uzupełnieniem wakacyjnego odpoczynku.

Złap mnie jeśli potrafisz, Frank William Abagnale

Wydawnictwo Amber

To propozycja dla fanów powieści autobiograficznych, a warto wiedzieć, że mało kto na świecie miał równie ciekawe życie, co właśnie Frank Abagnale.

Siedemnastolatek ucieka z domu, wiedząc, że musi w jakiś sposób zarobić na życie. Wstępuje więc w szeregi pilotów Pan American World Airways. Jak w tak młodym wieku udało mu się zdobyć kompetencje do wykonywania tak odpowiedzialnego zawodu? Odpowiedź brzmi: nie udało, ale chłopak jest jednym z najznakomitszych oszustów i fałszerzy w dziejach. Podczas swojej niewiarygodnej podróży po świecie nastolatek podszywa się pod przedstawicieli innych, wymagających wyższego wykształcenia zawodów, żyjąc pełnią życia i zręcznie unikając konsekwencji.

Powieść niewątpliwie zapewnia czytelnikowi rozrywkę, jest lekka i nie brak w niej humorystycznych akcentów, a do tego co chwila przeciera się oczy ze zdumienia i podziwu dla sprytu głównego bohatera.

Seksuolożki. Sekrety gabinetów, Marta Szarejko

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Czas na polską pozycję w tym zestawieniu. Znana ze swoich zbiorów reportaży dziennikarka – Marta Szarejko – zebrała kilkanaście wywiadów z kobietami-seksuolożkami. Każda z nich specjalizuje się w innej dziedzinie – są wśród nich położne, psychoterapeutki, seksuolożki sądowe.

Panie opowiadają o tym, jak dokładnie wygląda praca w ich zawodzie, jakie problemy najczęściej dotykają polskie pary, na co należy zwrócić uwagę, aby od początku związku budować zdrową relację z partnerem i samym sobą. Jest to pozycja odpowiednia zarówno dla młodych kobiet, jak i tych dojrzalszych – każda czytelniczka znajdzie tu coś dla siebie.

 

Nie pozostaje już nic innego, niż życzyć Państwu miłej lektury. Warto korzystać z długich, letnich wieczorów i codziennie znaleźć choć chwilę na dobrą książkę!

JPO