Książkowe pewniaki, czyli propozycje pod choinkę

0
808
ksiązki pod choinkę
Przedstawiamy propozycje książek, które warto kupić pod choinkę | fot.: stock.adobe.com

Książka to doskonały pomysł na prezent dla naszych bliskich. Z pewnością ucieszą się oni z porcji dobrej literatury, która wypełni ich długie, zimowe wieczory. Przedstawiamy propozycje książek, które warto kupić pod choinkę.

Proza Olgi Tokarczuk

Fani literatury bardzo chętnie sięgną po książki autorstwa polskiej noblistki. Jej najnowsza pozycja „Czuły narrator” to uczta dla tych, którzy chcieliby poznać warsztat pisarski autorki od kuchni. Autorka, w 12 esejach, przedstawia swoją filozofię tworzenia oraz dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami na tematy zawsze aktualne z punktu widzenia przeciętnego człowieka, ale i pisarza. Jest to jednak książka kierowana do tych, którzy znają już prozę noblistki. Dla tych zaś, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z twórczością Tokarczuk, dobrą propozycją będą „Księgi Jakubowe„, „Bieguni” czy też „Gra na wielu bębenkach„. Książki te pozwolą pozwolą zapoznać się obdarowanemu ze stylem pisarskim autorki oraz zatopić w jej twórczości.

Kryminały pod choinkę

Znaczna część Polaków gustuje w kryminałach. Do wyboru mamy cały szereg pozycji zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. W kontekście tych pierwszych warto zakupić książkę autorstwa Remigiusza Mroza, na przykład z serii Chyłka. Warto zacząć od początku, czyli od „Kasacji”. Mróz przedstawia losy prawniczki Joanny Chyłki, która zostaje uwikłana w trudne i odciskające piętno na jej karierze śledztwo. Dobrym wyborem będzie również książka z cyklu W kręgach władzy, który traktuje o politycznych zagrywkach osób wysoko postawionych w państwie. Jest to pozycja z gatunku political fiction. Jako prezent doskonale sprawdzą się kryminały skandynawskie, które często mrożą krew w żyłach czytelnika. W tym kontekście dobrym wyborem będzie „Księżniczka z lodu” Camili Lackberg, w której policjant i matka dziewczyny, która pozornie popełniła samobójstwo, próbują wyjaśnić zagadkę jej śmierci.

Coś lekkiego

Nie wszyscy czytelnicy lubią literaturę, która wymaga dużego skupienia i zaangażowania. Dlatego też warto im kupić książkę, która pomoże im się odstresować i będzie miłą odskocznią od codzienności. Dobrze zatem wybrać „Biuro przesyłek niedoręczonych” autorstwa Nataszy Sochy, gdzie znajdziemy wiele ciekawych wątków, w tym wątek miłosny. Tymczasem „Kalendarze” Małgorzaty Adamczyk pozwolą czytelnikowi przenieść się w czasy błogiego dzieciństwa. Ciekawym pomysłem na spędzenie zimowego wieczoru będzie przeczytanie książki „Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” . Jest to swoisty przewodnik po ludzkich duszach, dzięki któremu możemy nauczyć się dogłębniej poznawać pragnienia, emocje i tęsknoty naszych bliskich.

Wybór książki jako prezentu dla bliskich powinien być podyktowany przede wszystkim ich preferencjami czytelniczymi. Jedni bowiem godzinami czytają kryminały, inni zaś wolą romanse. Są także i tacy, którzy cenią sobie poradniki i różnego rodzaju książki lifestylowe. Dla nich doskonałą pozycją będzie chociażby planer, nowa książka kucharska czy też poradnik dietetyczny. Ważne, aby osoba obdarowana naprawdę skorzystała z prezentu.


DTK