Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

0
655
Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Tom Phillips nie szczędzi sobie złośliwości. Bez wahania wytyka niekompetencje, głupotę czy zwykły brak logicznego myślenia | fot.: StockAdobe.com

W historii ludzkości zdarzały się mniejsze i większe potknięcia. Niektóre z nich są tak absurdalne, że ciężko uwierzyć, że naprawdę miały miejsce. Tom Phillips, autor książki „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”, wybiera najciekawsze i najważniejsze błędy jakie kiedykolwiek popełnił gatunek ludzki.

(Prawie) wszystkie błędy ludzkości

Na kartach książki zapoznajemy się z kolejnymi dziedzinami życia, nauki czy polityki, w których ktoś kiedyś coś sromotnie zepsuł. Tom Phillips zaczyna od wyłożenia nam metody z jaką nasz własny mózg zwodzi nas na manowce, później jak całe grupy ludzi potrafią siebie zmanipulować nawzajem, by w końcu przejść do większego rysu historycznego. A czego w tej książce nie ma! Znajdziemy tu rozdział o najmniej kompetentnych przywódcach, o katastrofach ekologicznych, o okrucieństwie i głupocie kolonializmu czy o bezsensach i wadach wojny. Jest tutaj również przygnębiająca część opowiadająca o ludzkiej ślepocie i braku myślenia przyszłościowego. Rozdziały tworzą skomplikowaną, ale niezwykle ciekawą pajęczynę wzajemnych powiązań z pozoru zupełnie losowych wydarzeń. Krok po kroku ukazuje się przed czytelnikami szerszy obraz ludzkich porażek, logiczny ciąg przyczynowo – skutkowy.

Bez litości

Tom Phillips nie szczędzi sobie złośliwości. Bez wahania wytyka niekompetencje, głupotę czy zwykły brak logicznego myślenia. Autor jest również komikiem, co widać w pełnych błyskotliwego dowcipu przytykach. Właśnie to sprawia, że książkę „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” czyta się tak znakomicie. Wydawać się może, że historia wszystkich ludzkich porażek będzie lekturą wybitnie przygnębiającą, ale bynajmniej nie w tym wypadku. Książka czyta się szybko i przyjemnie, płynnie przechodząc od rozdziału do rozdziału, od czasu do czasu łapiąc się za głowę. A za głowę czytelnicy będą się często łapać – ogromne błędy, nawet te przedstawione w humorystyczny sposób, potrafią wstrząsnąć czytelnika.

Zawsze może być gorzej

Jest jedno co trzeba przyznać tej książce – potrafi sprawić, że czytelnik spojrzy na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Nagle jego drobne życiowe potknięcia, żenujące gafy czy zawiedzione nadzieje wydają się mało znaczące w porównaniu do tego co wyprawiali bohaterowie tej książki. Mało znaczące a co za tym idzie – mniej warte zmartwień czy przygnębienia. Cokolwiek nie zrobimy w naszym życiu i tak nie zepsujemy jak pewien angielski arystokrata, który przez swój głupi kaprys doprowadził do jednej z największych plag, jakie spotkała Australia. Lektura zmusza do przemyśleń, szokuje, bawi i porywa jak żadna inna.

„Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” autorstwa Toma Phillipsa to fascynująca i wciągająca lektura. Z pewnością przypadnie do gustu amatorom historycznych czy politycznych ciekawostek, ale także tym, którzy po prostu chcą miło spędzić czas przy nietuzinkowej książce. Jest naprawdę warta przeczytania. Można ją komuś podarować w ramach prezentu, bo to pozycja uniwersalna, ale i przy tym nietuzinkowa.


WSZ