Znakomite książki na wiosnę

0
845
czytanie wiosna
Ciepłe dni i dłuższe wiosenne wieczory zachęcają do czytania | fot.: stock.adobe.com

Wiosenna pogoda zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jednak dla wielu z nas nie oznacza to długich spacerów czy aktywności fizycznych, tylko sezon na czytanie książek na łonie natury. Jakie pozycje książkowe polecają się na literacką podróż tej wiosny? Już podpowiadamy.

Wiosenne nowości książkowe

Ciepłe dni i dłuższe wiosenne wieczory zachęcają do czytania. Wiedzą o tym wydawcy, dlatego na zbliżający się sezon proponują nowości literackie, które zachwycą miłośników dobrej książki. A wśród nich coś dla fanów literatury pięknej, czyli „Gdzie jesteś piękny świecie” autorstwa Sally Rooney. Ta irlandzka pisarka uważana jest za jedną z najważniejszych powieściopisarek młodego pokolenia. W swojej najnowszej książce przedstawia wzruszającą, ale też zabawną i błyskotliwą historię grupki młodych ludzi, którzy szukają sensu codzienności. To bardzo intymna i wciągająca lektura- idealna na wiosenny czas!

Fani dobrego kryminału z pewnością chętnie sięgną po kolejną wiosenną premierę – „O włos” Katarzyny Bondy. Autorka, nazywana królową polskiego kryminału, na tę wiosnę proponuje nam zupełnie nową serię. Nad morderstwem dwóch młodych dziewczyn będzie pracował najnowszy bohater literacki wymyślony przez Bondę- detektyw Jakub Sobieski. Czy uda mu się odnaleźć sprawcę? I czy czytelnicy pokochają go tak samo, jak poprzednie postacie z książek polskiej pisarki? Przekonajcie się, sięgając po tę książkę.

Wiosna to również początek sezonu urlopowego oraz bliższych i dalszych podróży. Jeśli jesteście miłośnikami Grecji, to na waszej liście lektur na zbliżający się czas, powinien znaleźć się reportaż Dionisosa Sturisa pt. „Gorzkie pomarańcze”. Książka ukazała się już wcześniej i była nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dziś, wydawca proponuje jej nowe, rozszerzone wydanie. Autorem jest reporter o polskich korzeniach, który w mistrzowski sposób przybliża czytelnikowi obraz współczesnej Grecji. Polecamy!

Znane i lubiane lektury na wiosnę 

Wiosna to doskonały czas, żeby skupić się na sobie i cieszyć z otaczającego nas świata. Idealnym sposobem na pogłębienie relacji z samą sobą, jest propozycja książkowa dla pań – „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro. Znana psycholożka i felietonistka stworzyła przewodnik dla kobiet, które często zapominają o swoich potrzebach i marzeniach. Dzięki książce mają szansę na zastanowienie się, czego pragną w życiu i jak odnaleźć w sobie pragnienie do zmiany. Czy może być na to lepsza pora, niż wiosna?

Fani literatury fantastycznej wiosenne popołudnia i wieczory mogą spędzić nad lekturą klasyki gatunku- „Ostatnim życzeniem” Andrzeja Sapkowskiego. Kultowe opowieści o Wiedźminie i jego przygodach, przeżywają obecnie renesans. Wszystko za sprawą serialu produkcji sieci Netflix, który podbił już sporą popularność tych książek. W oczekiwaniu na nowy sezon możemy wrócić do wersji książkowej i poznać początki słynnego łowcy potworów.

Na koniec propozycja idealna na wiosenny czas, znana i lubiana książka Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”. Miłośnicy przyrody, mogą tutaj poczytać o zdumiewających rzeczach, jakie dzieją się w lasach. Autor ukazuje zdolności, jakimi mogą pochwalić się drzewa i przedstawia swoje obserwacje z pracy leśniczego. W sam raz na lekturę na świeżym powietrzu!

Niezależnie, czy wybierzemy kryminał z dreszczykiem, fantastykę, reportaż, powieść obyczajową czy poradnik — zbliżająca się wiosna przyniesie nam z pewnością dużo radości i emocji czytelniczych. Udanej lektury!

KST