OMD już wkrótce zagrają koncerty w Polsce!

0
1868
Koncerty OMD w Polsce
Trasa koncertowa ma charakter symboliczny, ponieważ muzycy w ten sposób świętują 40-lecie istnienia zespołu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

OMD (Orchestral Manoeuvres in the Dark) to angielski zespół synth-popowy, który powstał w 1978 r. Założył go Lider OMD i główny wokalista Andy McCluske oraz Paul Humphreys. Muzycy grywali razem w początkujących zespołach, m.in.: Equinox, Pegasus, Hitlerz Underpantz i The Id. Inspirowali się twórczością Briana Eno oraz niemiecką muzyką elektroniczną.

Natomiast w 1978 roku stworzyli VCL XI, który nazwali Orchestral Manoeuvres in the Dark. Pierwsze utwory nagrywali za pomocą magnetofonu „Winston” oraz wspomagali się jego brzmieniem na koncertach. Zespołem zainteresował się Tony Wilson ze znanej wytwórni o nazwie Factory. W tym czasie powstał pierwszy singiel OMD pt. „Electricity”. Był to mały sukces zespołu, który po raz pierwszy zagościł na brytyjskich listach przebojów na 99 miejscu.

Trasa koncertowa w Polsce

Fani OMD już nie mogą się doczekać koncertu, który odbędzie się w klubie Studio 03.02.2020 r., w Krakowie. Następnie 04.02.2020 r. grupa zagra w warszawskiej Progresji. Trasa koncertowa ma charakter symboliczny, ponieważ muzycy w ten sposób świętują 40-lecie istnienia zespołu. Podczas koncertów zagrają kultowe kawałki, m.in.: Enola Gay, If You Leave, So in Love oraz wiele innych. Dlatego fani muzyki lat 80-tych z niecierpliwością oczekują na trasę koncertową. Bilety na koncerty znajdą się w sprzedaży i można je zakupić na stronie: Empik Bilety

Bilety na koncert w Krakowie: https://empikbilety.pl/wydarzenie/omd-krakow/luty-2020
Bilety na koncert w Warszawie: https://empikbilety.pl/wydarzenie/omd-warszawa/luty-2020

Historia zespołu OMD

22 lutego 1980 r. powstała pierwsza płyta zespołu OMD we współpracy z wytwórnią DinDisc. Znalazły się na niej dwa kultowe przeboje „Electricity” oraz „Messages”. Ten ostatni dotarł do 1 miejsca na listach, a cała płyta znalazła się na 27 pozycji. Po 6 miesiącach zespół wydał kolejny album o nazwie „Organisation”, na której znalazł się singel „Enola Gay”. Utwór okazał się absolutnym hitem, ponieważ dotarł do 8 miejsca na listach brytyjskich oraz zajął pierwsze miejsce we Francji, Włoszech i Portugalii. Tytuł wzbudził wiele kontrowersji, ponieważ jego nazwa wzięła się od imion matki pilota samolotu, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę. Słowa piosenki sugerowały, że nalot był niepotrzebny, a popularność utworu sprawiła, że pojawiły się jego covery wykonane przez: Jose Galisteo, niemiecki zespół Scooter ora serbską grupę KBO. Zespół zaczął się rozrastać, ponieważ dołączyli do niego perkusista Malcolm Holmes oraz klawiszowiec i saksofonista Martin Cooper. 4 sierpnia 1981 roku ukazał się słynny przebój zespołu w nowym składzie, pt. „Souvenir”, który zajął 3 miejsce na czołowych listach przebojów w Wielkiej Brytanii. W krótkim czasie muzycy nagrali płytę „Architecture & Morality”, która została sprzedana w liczbie ponad 3 mln egzemplarzy.

W albumie znalazły się „Joan of Arc” i „Maid of Orleans. Ten ostatni został okryty złotym krążkiem w Holandii i okazał się istnym hitem. Kolejna płyta „Dazzle Ships” spotkała się z dużą krytyką,, ponieważ muzycy postanowili nieco poeksperymentować z brzmieniem, które fani docenili dopiero po wielu latach. W 1984 r. ukazała się nowa płyta „Junk Culture” z brzmieniami w starym stylu, z której singiel „Locomotion” dotarł na 5 miejsca w listach przebojów. Artyści ruszyli na podbój Stanów Zjednoczonych, płyt „Crush” z singlem „So in Love”, który znalazł się na 26 miejscu na amerykańskiej liście Billboardu. Album nie zyskał dużej popularności, ale przetarł szlak sławy zespołowi z USA. W 1986 r. artyści wydali utwór „(Forever) Live and Die”, który znalazł się na płycie „The Pacific Age”. Niestety płyta nie osiągnęła większego sukcesu, a popularność zespołu malała. Z tego względu artyści stworzyli kompilację najbardziej popularnych hitów i powstała płyta „The Best of OMD”, na której utworem promującym był „Dreaming”. W 1991 r. singiel Singel „Sailing on the Seven Seas” zyskał dużą popularność i osiągnął 7 miejsce na listach. W latach 90 – tych popularność zespołu spadła, ale 1 stycznia 2006 Andy McCluskey artyści reaktywowali Orchestral Manoeuvres in the Dark. Zespół w składzie z Humphreysem, Holmesem i Cooperem wyruszył w trasę koncertową.


Materiał partnera zewnętrznego