Gra planszowa Monopoly i słów kilka o jej wieloletnim fenomenie

0
929
Gra Monopoly
Sukces i wygrana zależy od szczęścia, mądrych i przemyślanych ruchów, dobrej komunikacji i przeprowadzonych transakcji | fot.: StockAdobe.com

Gry planszowe to doskonały wybór na jesienne czy zimowe wieczory. Spędzony czas przy emocjonującej rozgrywce zbliży do siebie członków rodziny i przyjaciół, jak również dostarczy wiele radości, zabawy i uśmiechu. Odpowiednio dobrana pozycja zapewni rozrywkę na wiele godzin, jednocześnie ucząc zdrowej rywalizacji. Jednym z czołowych tytułów, popularnych na całym świecie, jest Monopoly. Na czym polega gra? Jaka jest jej mechanika? Jakie odmiany gry istnieją na rynku? Jakie jest odniesienie gry do rzeczywistości? 

Monopoly – o czym jest gra?

Monopoly to wieloletni fenomen, popularny na całym świecie. To klasyczna gra ekonomiczna, której podstawą jest handel nieruchomościami. Pozycja została stworzona w Stanach Zjednoczonych, a podjęcie wyzwania daje możliwość goryczom obracania wielkimi pieniędzmi i innymi dobrami. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze wzbogacenie się oraz utrzymanie zdobytego przybytku.

Mechanika i zasady gry Monopoly

Mechanika i konstrukcja gry polega na przemieszczaniu się pionkiem po planszy i zdobywaniu lub opłacaniu należności za postój na wylosowanym polu. Każdy z graczy 2- 6 osób, ma swój pinek, jak również odliczoną ilość gotówki. „Monopolowe” pieniądze, bardzo dobrze odzwierciedlają prawdziwą „kasę”, a każdy gracz pragnie pozyskać jej jak najwięcej. Gra posiada dodatkowo zestaw figurek przedstawiających zabudowania, jak również karty  miast, własności, szans i kart społecznych.

Rozpoczynając rozgrywkę, każdy gracz ustawia swój pionek na polu „start”, kolejno rzucając kostką i poruszając się po planszy. W zależności od wyrzuconych oczek i przemieszczania się, uczestnicy mogą kupować lub sprzedawać swoje nieruchomości. Postój na niektórych polach oznacza również konieczność opłacenia czynszu innemu graczowi lub wykonanie polecenie zawartego na karcie specjalnej.

Sukces i wygrana zależy od szczęścia, mądrych i przemyślanych ruchów, dobrej komunikacji i przeprowadzonych transakcji.

Odmiany Monopoly

Popularność gry, zmusiła producentów do stworzenia różnego rodzaju odmian, które skierowane sa w stronę róznego rodzaju społeczeństwa. Obenie na rynku istnieje wiele pozycji skierowanych dla młodych odbiorców, jak również zróżnicowanych grup społecznych. Wśród najpopularniejszych odmian można wymienić m.in.:

  • Monopoly Cheaters Edition,
  • Monopoly Disney,
  • Monopoly świat,
  • Monopoly Polska,
  • Monopoly Gra o Tron,
  • Monopoly Przyjaciele,
  • Monopoly Junior i wiele innych.

Monopoly Polska.

Ta odmiana gry, z pewnością przypadnie do gustu obywatelom naszego kraju. Polskie miasta i możliwość ich rozwoju jeszcze bardziej urzeczywistnią grę, a sami gracze czują się ważniejszy i bardziej pomysłowi. Możliwość rozowju i handlu nieruchomościami znanymi dla każdego Polaka stawarza jeszcze większe emocje i radość podczas rozgrywki.

Monopoly Junior

To edycja dla najmlodszych, którzy jeszcze nie umieją liczyć i samo przedawanie nieruchomości może wydawać się niezrozumiałe i nudne. Ta kolorowa wersja przedstawiająca figury znanych i lubianych bohaterów świata bajek, zachęci najmłodszych do nauki czytania, liczenia i kreatywnego myslenia poprzez zawabę. Gra dedykowana jest dzieciom powyżej 5 lat.

Monopoly PRL

Ta niecodzienna wersja gry przedstawia czasy PRL, jak również daje możliwość wcielenia się w mieszkańca komunistycznej rzeczywistości. Mechanika gry pozwala handlować najbardziej popularnymi nieruchomościami PRL, wymieniać walutę u cinkciarza czy zrobić zakupy w sklepie, w którym standardowo widnieją puste półki.

Gra Monopoly to świetne odzwierciedlenie rzeczywistości, a każda wersja coraz bardziej pozwala wcielić się w bohaterów rozgrywki. Różnorodne odmiany zabawy pozwalają bawić się na jeszcze wyższym poziomie i dostosować charakter gry do swoich możliwości i upodobań.

MJA