Jak właściwie dbać o garnitur? Poradnik dla panów

0
1168
jak dbać o garnitur
Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie marynarki i spodni sprawi, że nie zauważymy na materiale nawet śladów użytkowania | fot.: stock.adobe.com

Mając w szafie garnitur bardzo ważne jest by otoczyć go odpowiednią opieką, by cieszyć się nim przez długi czas. Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie marynarki i spodni sprawi, że nie zauważymy na materiale nawet śladów użytkowania. 

1. Jak przechowywać garnitur?

Odpowiednie przechowywanie to połowa sukcesu. Istotne jest aby zakupić prawidłowe wieszaki na garnitur. Do wieszania marynarki przydadzą się drewniane wieszaki ponieważ one nie zdeformują materiału, tak jak mogłoby się stać w przypadku plastikowych wieszaków. Natomiast spodnie należy powiesić na specjalnym wieszaku, który posiada żabki, dzięki którym możemy przytrzymywać  nogawki spodni. Dzięki temu spodnie będą luźno wisieć i nie będą pomięte gdy wyciągniemy je z szafy.

2. Czyszczenie garnituru

Należy pamiętać, aby przed włożeniem garnituru do szafy wyczyścić go z kurzu, włosów i innych zabrudzeń możliwych do usunięcia szczotką. Ważne jest aby skrupulatnie sprawdzić stan guzików. To właśnie w takich ciasnych miejscach gromadzi się najwięcej prochu i zanieczyszczeń. Warto także sprawdzić czy nasza marynarka posiada wszystkie guziki.

3. Plama na garniturze? I co teraz?!

Często zdarza się, że pomimo wielkiej ostrożności jednak poplamimy spodnie lub marynarkę. Nie ważne jak wielka jest plama. Najlepiej zostawić garnitur pod ręką ludzi do tego zatrudnionych i za to odpowiedzialnych. Należy zaufać pralniom chemicznym, które dzięki specjalnym środkom odpowiednio oczyszczą materiał. W przypadku kiedy nasz garnitur po imprezie jest w stanie idealnym, najlepiej i tak zanieść go do oczyszczalni w celu zwykłego odświeżenia.

4. Przewóz garnituru

Zdarzają nam się imprezy w dalekiej odległości, gdzie wtedy najlepiej jest przewieźć go samochodem. Jak poradzić sobie z transportem? Czy zapakować do walizki? Absolutnie nie. Najbezpieczniej będzie umieścić garnitur w odpowiednim do tego celu pokrowcu i powiesić na haku w samochodzie. W ten sposób ochronimy go przed wszelkimi zabrudzeniami jak i zagnieceniami. Po dotarciu na miejsce garnitur będzie w stanie idealnym, gotowy do założenia. Jeśli jednak musimy ubrać go wcześniej, ważne jest by ściągnąć marynarkę przed jazdą. Prowadząc samochód marynarka może ulec zagnieceniu niektórych fragmentów lub nawet pobrudzeniu. Lepiej nie ryzykować niepotrzebnie i zabezpieczyć marynarkę wieszając ją na wieszaku lub oparciu fotelu samochodowego.

5. Nagłe zagniecenie garnituru?

Co w przypadku gdy już nam się garnitur pomnie? Bez paniki. Wystarczy położyć delikatną tkaninę na zagnieciony fragment i przeprasować żelazkiem. Nie należy żelazka umieszczać bezpośrednio na garniturze (niezależnie od tego jaką mamy ustawioną temperaturę). Jednak postarajmy się uważać jak najbardziej na garnitur, by możliwie jak najbardziej ograniczyć prasowanie go, ponieważ w ten sposób właśnie możemy zniszczyć delikatny materiał.

Przestrzegając powyższych wskazówek, możemy przez wiele lat cieszyć się garniturem. Istotne jest jednak by użytkować go również w sposób do tego przeznaczony i dbać w miarę możliwie jak najlepiej.

KBA