Komu właściwie pożyczkodawca udziela pożyczki online?

0
1076
Dużo różnych ludzi w rzędzie
Powszechnie stosowanym sposobem sprawdzania autentyczności danych klienta wnioskującego o pożyczkę pozabankową jest przelew weryfikacyjny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rosnącą popularnością na polskim rynku pożyczkowym cieszą się pożyczki udzielane w trybie online. Można je uzyskać bez potrzeby wychodzenia z domu, załatwiając wszelkie formalności przez internet. Problem w tym, że pożyczkodawca nigdy nie wie, kto jest po drugiej stronie monitora i czy osoba wpisana we wniosku o pożyczkę rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Dlatego tak ważna jest weryfikacja tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy. Jak ona przebiega?

Przelew weryfikacyjny

Powszechnie stosowanym sposobem sprawdzania autentyczności danych klienta wnioskującego o pożyczkę pozabankową jest przelew weryfikacyjny. Procedura taka jest bardzo prosta do realizacji z perspektywy klienta firmy pożyczkowej, a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwu obu stronom umowy.

Przelew weryfikacyjny jest wymagany od potencjalnych pożyczkobiorców w momencie, kiedy wypełnią oni i wyślą wniosek o pożyczkę. Wówczas są proszeni przez firmę pożyczkową o przesłanie na jej konto symbolicznej kwoty – 1 zł lub 1 grosz, w zależności od polityki prowadzonej przez pożyczkodawcę. Przelew obowiązkowo musi być wykonany z konta bankowego zarejestrowanego na takie same dane pożyczkobiorcy, jak te wpisane we wniosku o pożyczkę. Klient dokonuje przelewu z bankowości elektronicznej, a im szybciej pieniądze wpłyną na konto pożyczkodawcy, tym szybciej też tożsamość klienta zostanie zweryfikowana, a pożyczka będzie mogła zostać udzielona.

Nie ma możliwości dokonania takiej weryfikacji z konta małżonka, siostry, czy rodziców, ponieważ personalia nie będą takie same, a pożyczkodawca odmówi wypłaty pożyczki.

Pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego

Niektóre firmy pożyczkowe oferują alternatywną w stosunku do przelewu weryfikacyjnego formę sprawdzenia tożsamości pożyczkobiorców. Można tego dokonać z wykorzystaniem aplikacji typu Instantor, Kontomatik i KontoConnect. Wszystkie działają w podobny sposób. To bezpieczne narzędzia, za pomocą których logujemy się na konto bankowe i przekazujemy w ten sposób pożyczkodawcy niezbędne informacje. Konieczne jest przy tym podanie loginu i hasło do bankowości elektronicznej, ale połączenie jest szyfrowane. Taki tryb weryfikacji skraca czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności związanych z udzieleniem pożyczki.

Listę firm pożyczkowych, które godzą się na weryfikację tożsamości potencjalnego klienta bez przelewu weryfikacyjnego, za pomocą wspominanych aplikacji, znajdziemy na stronie: https://pozyczkolog.pl/pl/pozyczki-bez-weryfikacji-metody-sprawdzania-pozyczkobiorcow.

Dowód osobisty dla weryfikacji tożsamości

Umowa pożyczki jest podstawą do udzielenia również pożyczki online. W nielicznych przypadkach firmy pożyczkowe pozwalają na potwierdzenie tożsamości klienta poprzez okazanie dowodu osobistego kurierowi, który przynosi pod wskazany adres umowę pożyczki. U takich pożyczkodawców etapem koniecznym dla zawarcia umowy może być podpisanie jej papierowej wersji i odesłanie kurierem do siedziby firmy pożyczkowej.


Materiał partnera zewnętrznego