Najpopularniejsze platformy cyfrowej dystrybucji gier

0
5856
Gamepad
W Polsce najpopularniejszą są obecnie trzy platformy | fot.: stock.adobe.com

Cyfrowa dystrybucja gier to przyszłość branży. Wszystko zmierza do tego, by w przyszłości całkowicie zrezygnować z pudełkowych wydań. Nic w tym dziwnego, taka forma sprzedaży ma wiele plusów. Przede wszystkim firmy nie ponoszą kosztów tłoczenia płyt oraz przygotowywania fizycznych egzemplarzy. To komfortowa opcja także dla graczy, którzy w dzień premiery danego tytułu, mogą go od razu pobrać i nie muszą jeździć za nią po mieście. Pudełkowe wydania oczywiście nadal będą miały swoich entuzjastów, ale zapewne doczekają się bardziej limitowanych nakładów.

W tej sytuacji warto zapoznać się z największymi platformami cyfrowej dystrybucji. Mowa tu o usługach dostępnych dla graczy pecetowych, bo w przypadku konsol wybór zawsze ograniczony jest do jednego, wewnętrznego sklepu. W Polsce najpopularniejszą są obecnie trzy platformy.

GOG.com

Rodzimy sklep oferujący cyfrowe produkty, który popularny jest także za granicą. GOG.com jest częścią holdingu CD Projekt, dlatego prowadzi m.in. sprzedaż gier tworzonych przez studio CD Projekt RED. Dzięki temu dość tanio można na niej kupić całą serię gier Wiedźmin, a w tym roku ukaże się na niej również wyczekiwana produkcja Cyberpunk 2077.

Serwis może się pochwalić bogatą bazą tytułów, wśród których znajdziemy wiele kultowych produkcji z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Stąd zresztą wzięła się jego nazwa, skrót GOG rozwijany jest jako Good Old Games, czyli „stare, dobre gry”. Plusem korzystania z tego serwisu jest brak zabezpieczeń antypirackich, które często utrudniają rozgrywkę użytkownikom legalnych kopii.

Epic Games Store

Stosunkowo świeża platforma uruchomiona przez twórców niezwykle popularnej gry z gatunku battle royale – Fortnite. Jej największą zaletą są promocje, dzięki którym co tydzień klienci sklepu mogą dodać do swojej biblioteki jedną lub więcej darmowych pozycji.

Wśród nich znajdziemy wiele pozycji niezależnych (np. platformówka Sundered), ale także bardzo rozbudowane produkcje pokroju Farming Simulator 19 oraz Kingdom Come: Deliverance. Epic Games Store sprzedają także gry ekskluzywne, które nie są dostępne nigdzie indziej. W ten sposób dystrybuowana była postapokaliptyczna gra akcji Metro Exodus.

Steam

Zdecydowanie największa platforma sprzedaży cyfrowej, która przez lata wyrobiła sobie markę i zyskała miliony użytkowników. Sklep założony został przez firmę Valve Corporation, która zajmowała się także tworzeniem gier, w tym tak kultowych, jak seria Half-Life, Portal czy Left 4 Dead.

Steam oferuje największą bazę gier, zarówno mniejszych tytułów indie, jak i wielomilionowych produkcji z grupy AAA. Podobnie, jak w przypadku Epic Games Store, tu również można otrzymać dostęp do darmowych pozycji. Nie są to jednak stałe promocje. Ze Steama w wygodny sposób można korzystać w przeglądarce internetowej, a także przez program-klient oraz aplikację mobilną.

Podsumowanie

Jak widać, wybór platform jest spory, nie da się za to wskazać wśród nich tej najlepszej. Każda z nich ma nieco inną ofertę i podejście do klienta. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie konta w każdym ze wspomnianych sklepów, a następnie wyszukiwanie w ich ofercie najlepszych okazji. Nie jest to niestety najwygodniejsza opcja, bo zmusza użytkownika do przeskakiwania z jednej usługi do drugiej.

KKA