Popularność gier planszowych rośnie – jakie są ich współczesne korzyści?

0
1416
gry planszowe
Poza zapewnianiem rozrywki na wysokim poziomie, planszówki mają także edukować | fot.: adobe.stock

Wydawać by się mogło,  że rozwój gier komputerowych oraz upowszechnienie się Internetu sprawi, że gry planszowe zostaną zapomniane i odejdą w kąt. Jednak nic takiego się nie stało. Nie dość, że planszówki mają się świetnie to jeszcze możemy mówić o wzroście ich popularności. Jedną grupę stanowią nieśmiertelne gry takie jak szachy, warcaby czy chińczyk. Z drugiej strony na rynku pojawia się coraz więcej współczesnych gier planszowych, z rozbudowaną i ciekawą fabułą. Wymagają one od gracza zastosowania wyobraźni, kreatywności a często także znajomości specjalistycznych zagadnień. Połączenie dobrej zabawy ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności sprawia, że gry tego typu są tak bardzo popularne. Posiadają wiele zalet, które pozwalają im konkurować z komputerami oraz konsolami. O jakich zaletach mowa?

Dobre towarzystwo to dobra zabawa

Zdecydowana większość gier planszowych wymaga do rozpoczęcia prawidłowej rozgrywki co najmniej dwóch osób. Zatem jest to świetna okazja do spotkania w większym gronie. Spędzając czas z przyjaciółmi czy z najbliższymi zyskujemy po pierwsze poczucie przynależności do danej grupy, a po drugie poznajemy się lepiej oraz czujemy swobodniej w swoim towarzystwie. Czas spędzony z rodziną czy przyjaciółmi to także wspomnienia, które zostaną z nami na długo. Gry planszowe są także częstym elementem spotkań integracyjnych. Wspólna rywalizacja i zabawa pozwala przełamać trudności i nawiązać pierwszy kontakt. Wiele firm czy zespołów, które pracują wspólnie często organizuje tego typu zabawy.

Nauka poprzez zabawę

Poza zapewnianiem rozrywki na wysokim poziomie, planszówki mają także edukować. W zależności od rodzaju gry mogą one pozwolić na poznanie wielu nowych lub wyszlifowanie znanych już wcześniej umiejętności.  Wiele gier planszowych świetnie rozwija umiejętność logicznego myślenia, zdolności matematyczne czy wyobraźnię przestrzenną. Inne z kolei potrafią rozwijać kreatywność, bądź pamięć. Tego typu rozrywka pozwala także poznać otaczający nas świat, przekazując nam różnego rodzaju ciekawostki oraz fakty w przystępny sposób. Szczególne istotne jest to w przypadku dzieci, które lubią się bawić. Jeśli dodatkowo mogą się czegoś nauczyć to jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Tylko nie oszukuj!

Wspólne spędzanie czasu na graniu w gry planszowe to szansa, żeby wytłumaczyć dziecku na czym polegają zasady fair play. Podczas rozgrywki wszystkich graczy obowiązują takie same zasady, bez względu na to czy jest to osoba starsza czy młodsza. Dziecko powinno zrozumieć, że bycie uczciwym jest w życiu bardzo ważne. Planszówki uczą także tego, że nie zawsze się wygrywa. Pokazują one jak cieszyć się ze zwycięstwa, ale również jak podnieść się z porażki. Warto wpoić dziecku zasadę, że najważniejsza nie jest wygrana, a dobra zabawa i czas spędzony wspólnie z najbliższymi.

Gry planszowe wcale nie muszą być nudnym zajęciem na deszczowe wieczory. Współcześnie są to ekscytujące rozrywki z wyjątkowymi fabułami i nieoczywistymi zakończeniami. Warto zebrać się w większym gronie i wspólnie spędzić czas ucząc się przy okazji czegoś nowego.

JSI