Spływy kajakowe — skąd się bierze ich popularność?

0
2853
spływ kajakowy rzeką
Dużą zaletą spływów kajakowych jest to, że nie wymagają skomplikowanej infrastruktury, poza kempingami czy przybrzeżnymi knajpkami | fot.: stock.adobe.com

Wielkimi krokami zbliża się lato, które zawsze sprawia, że chętniej korzystamy z uroków natury i wybieramy aktywny wypoczynek. Jeśli tak się składa, że szukasz ciekawego planu na weekend poza miastem, pomyśl o wyprawie na spływ kajakowy. Ta aktywność ma wiele zalet, a jej popularność w ostatnich latach rośnie. Z tekstu dowiesz się, dlaczego warto wybrać spływ kajakowy i jak zachęcić bliskich do tej przygody.

Krajobrazy z zupełnie innej perspektywy

Po pierwsze, spływy gwarantują niezapomniane krajobrazy. Nie jest to pusty frazes, ponieważ wyprawa kajakowa rzeczywiście pozwala obejrzeć otoczenie z niedostępnej w inny sposób perspektywy. Widoki, które mają okazję obserwować uczestnicy spływów, często są nieuchwytne dla podróżujących innymi środkami transportu (oczywiście, poza zaprawionymi survivalowcami). Kajak może więc dotrzeć do najdzikszych rewirów rzeki, które często są wyjątkowo malownicze i będą wspaniałą nagrodą za wysiłek wiosłowania.

Rywalizacja wiosło w wiosło

Spływy kajakowe to częsta atrakcja wyjazdów integracyjnych. To zupełnie zrozumiałe. Tego rodzaju aktywność wymaga pracy zespołowej całej grupy i wzajemnego wsparcia, szczególnie jeśli grupa jest zróżnicowana w swoim zaawansowaniu. Spływy kajakowe to jednak nie tylko możliwość integracji pracowniczej. To równie doskonały pomysł na spędzenie czasu z rodziną w okolicznościach nieco innych, niż niedzielny obiad, lub wyjście do znajomych.

Śpiew ptaków i szum rzeki

Dużą zaletą spływów kajakowych jest to, że nie wymagają skomplikowanej infrastruktury, poza kempingami czy przybrzeżnymi knajpkami. Co za tym idzie, trasy są zarówno dzikie i przyjazne. Jeśli potrzebujesz wyciszenia, to płynąc kajakiem, wsłuchasz się wyłącznie w śpiew ptaków, szum rzeki i swoje własne myśli. Możesz także wybrać mniej angażującą trasę, która w przyjemnym, wolnym tempie pozwoli Ci się zrelaksować w sprzyjających warunkach natury.

W kajaku, czyli poza zasięgiem

Nietrudno zauważyć, że kajak wymaga zaangażowania obydwu rąk i względnej ostrożności, będzie więc doskonałym pretekstem do tego, aby odłożyć wreszcie telefon i przejść do trybu offline. Co prawda krajobrazy i dobra zabawa, aż proszą się o pamiątkowe zdjęcia, jednak w takich sytuacjach, sugerujemy jednak łapanie natury w kadr w trakcie postoju – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dużo zdrowia, a więc zakwasy

Pływanie kajakiem angażuje mięśnie rąk, pleców, czy klatki piersiowej i poprawia wytrzymałość, dlatego, jeżeli zdecydujesz się na spływ wartkim tempem, możesz następnego dnia poczuć zakwasy tych mięśni. Na szczęście, mimo zaangażowania górnych partii ciała, jest to sport, który nie wymaga bardzo dużego przygotowania, ani treningów przed spływem. Pamiętaj jedynie, aby dopasować poziom trudności trasy do swoich fizycznych możliwości i możliwości całej grupy tak, aby spływ był przyjemnością, a nie wyzwaniem (chyba, że taki był cel).

Niska cena za świetną wyprawę

Spływy kajakowe to nadal stosunkowo bardzo tani sposób spędzania czasu, szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę wszystkie wcześniej wspomniane zalety. Ceny od osoby wahają się przeważnie w okolicach 35-40 zł za dzień. Mamy na myśli półdniową wyprawę, trwając nawet 5 godzin. W grę wchodzą rzecz jasna także koszty dojazdu do bazy wypożyczalni kajakowej. Tutaj wybór zostawiamy wybierającym się na spływ. Wiele nadrzecznych z miejscowości w województwie pomorskim pozwala na szybki dojazd pociągiem bezpośrednio na miejsce startu. Jedną z nich jest miasteczko Czarna Woda, malowniczo położona nad rzeką Wdą w Borach Tucholskich. Ceny biletu kolejowego, to kwoty rzędu maksymalnie kilkunastu złotych.

Spływ kajakowy to nie szkoła przetrwania

Infrastruktura w pobliżu tras kajakowych sprawia, że można je łatwo dopasować do wieku uczestników, możliwości, czasu, jaki chcesz spędzić w kajakach, a nawet do wielkości grupy. To duża zaleta, dzięki której możesz zebrać w podróż nawet bardzo dużą i zróżnicowaną grupę ludzi (znamy wiele przypadków spływów ponad 100 osobowych) i znaleźć trasę, która będzie rozrywką dla każdego.

Wyjazd tego typu może przysporzyć wiele rozrywki już na etapie planowania. Zanim wyruszysz w trasę pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Wybierz kemping dopasowany do Twoich potrzeb i koniecznie sprawdź okoliczne atrakcje. W ten sposób nie tylko aktywnie spędzisz czas, ale odkryjesz malownicze i niedocenione zakątki Polski. Coś dla ciała, coś dla ducha i coś do albumu wspomnień.

Podziękowania dla wypożyczalni kajaków Kajaki Sękowski, za merytoryczne uwagi i inspirację.


Materiał partnera