Czym są gordonki i jaką odgrywają rolę w rozwoju dziecka?

0
668
gordonki
Jest to nic innego jak zajęcia muzyczne skierowane dla dzieci zarówno w wieku niemowlęcym, jak i tych starszych. Podczas zajęć dziecięcy rozwój stymulowany jest głównie poprzez śpiew, taniec i zabawę | fot.: stock.adobe.com

Od jakiegoś czasu sporym zainteresowaniem cieszą się gordonki, które licznie podbijają serca rodziców i ich dzieci. Starsze dzieci, jak i niemowlaki na takich zajęciach rozwijają swoje umiejętności muzyczne. Jest to nic innego jak nauka poprzez zabawę, podczas której dzieci uczą się rzeczy, których wyniki będzie można zaobserwować w dalszych etapach jego rozwoju. Dodatkowo zajęcia te kształtują koordynację słuchowo-ruchową, wspierają rozwój mowy, a także rozwój komunikacyjny i społeczny.

Czym są gordonki?

Jest to nic innego jak zajęcia muzyczne skierowane dla dzieci zarówno w wieku niemowlęcym, jak i tych starszych. Podczas zajęć dziecięcy rozwój stymulowany jest głównie poprzez śpiew, taniec i zabawę. Piosenki śpiewane w różnorodnych skalach minorowych towarzyszą im przez okres trwania zajęć. Słowa piosenek zastępowane są zazwyczaj sylabami, które będą łatwe do powtórzenia dla najmłodszych. Poza śpiewem podczas zajęć dzieci mogą również grać na instrumentach perkusyjnych takich jak: bębenki, kołatki, tamburyna, grzechotki, dzwonki melodyczne, czy trójkąty. Do tego zajęcia wzbogacane są o zabawy ruchowe, czyli zabawy z chustą animacyjną lub różnymi wstęgami. Zabawy te mają za zadanie zachęcić dziecko do brania aktywnego udziału w zabawach zorganizowanych, jednakże nie zawsze będzie ono zainteresowane dlatego w większości przypadków malec może pozostać w sali, w której prowadzone są zajęcia i tam aktywnie korzystać z różnorodnych form muzycznych np. grać na instrumencie lub śpiewać.

Jaką rolę odgrywają w rozwoju dziecka?

Potwierdzone zostało, że gordonki bardzo pozytywnie wpływają na rozwój dziecka uczestniczącego w takich zajęciach. W łatwy sposób pokazują, że można uczyć się poprzez zabawę. Ich głównym celem jest nauka zabawy melodią, czy powtarzanie. Ponadto wykorzystują one potencjał dziecka od najmłodszych lat, zapewniają dzieciom stały kontakt z rówieśnikami, wspomagając tym samym komunikację między nimi, rozwijają poczucie tonalne, czyli zdolność rozróżniania funkcji tonalnych poszczególnych dźwięków oraz melodii, a także zwiększają zasób słów poznanych przez dziecko. Dodatkowo poza zabawą i kontaktami z innymi dziećmi, maluch ma stały kontakt z rodzicami, co pozytywnie wpłynie na ich więzi. Rodzice aktywnie uczestniczą w zabawach i ćwiczeniach razem ze swoją pociechą, dzięki czemu będą mogli z nią ćwiczyć w domu, co pomoże utrwalić zdobytą wiedzę. Może to mieć bardzo pozytywne skutki w późniejszych fazach rozwoju dziecka.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, wybranie się z dzieckiem na zajęcia gordonek może nie dość, że być ciekawym przeżyciem dla obu stron to od małego pozwoli dziecku zapoznawać się ze światem muzyki, kształtować koordynację słuchowo-ruchową, wspierać rozwój mowy, a także rozwój komunikacyjny i społeczny poprzez przebywanie wśród rówieśników. Dodatkową zaletą jest możliwość spędzania czasu rodziców z dzieckiem, co w przyszłości może pokazać ukształtowanie się między nimi silnych więzi. 

WPI