Jak zmienia się kobieta po urodzeniu dziecka?

0
593
kobieta w ciąży
Ciało kobiety zmienia się po ciąży i urodzeniu dziecka. To banał, ale wiele młodych mam jest zaskoczona wyglądem swojego ciała po ciąży i nie jest to niestety zaskoczenie in plus | fot.: materiał partnera

Rozstępy, popękane naczynka i żylaki to jedne z mniej radosnych stron ciąży. Zmiany hormonalne i powiększający się brzuszek często mają niestety niekorzystny wpływ na kondycję skóry przyszłej mamy, zarówno w trakcie ciąży, jak i po jej rozwiązaniu. Jak poradzić sobie z gorszym wyglądem skóry po ciąży i innymi problemami? Jak im zapobiegać? Zapoznaj się z naszymi radami.

Rozstępy, popękane naczynka i żylaki oraz inne zmiany

Ciało kobiety zmienia się po ciąży i urodzeniu dziecka. To banał, ale wiele młodych mam jest zaskoczona wyglądem swojego ciała po ciąży i nie jest to niestety zaskoczenie in plus. Rozstępy, żylaki i popękane naczynka to najczęstsze problemy. Problemem jest też nieestetyczny brzuch oraz dolegliwości bólowe i zrosty po operacji. Po porodzie mogą też pojawić się inne dolegliwości.

Rozstępy w ciąży to zmora większości młodych mam. Dlaczego się pojawiają? Przyczyna jest prosta. Ciąża to czas, kiedy brzuszek znacznie się powiększył, więc skóra na nim była napięta. Gdy tak się dzieje, włókna tworzące strukturę skóry ulegają rozerwaniu i tworzą się blizny, czyli właśnie rozstępy. Mają one zazwyczaj wygląd pionowych kresek i kolor od różowego, przez czerwony, aż do fioletowego. Zwiastunem, że się pojawią, jest swędzenie skóry. Popękane naczynka to także efekt znacznego rozciągnięcia skóry w krótkim czasie. Żylaki na nogach spowodowane są zaś zwiększoną podczas ciąży wagą.

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać?

W myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, warto zastosować profilaktycznie sposoby na rozstępy już we wczesnej ciąży. Przede wszystkim liczy się dieta – powstawaniu rozstępów sprzyja ta niewłaściwa, obfita w niezdrowe tłuszcze i wysoko przetworzoną żywność, w tym słodycze. Ważny jest też ruch i aktywność fizyczna, która pomaga dotlenić tkanki skóry.

Na rozstępy w ciąży pomocne są też masaże. Warto zastosować przy tej okazji olejki na rozstępy, które poprawią kondycję skóry. Masaże zaleca się wykonywać przynajmniej raz dziennie. Można użyć do nich szczotki z naturalnego włosia. Można też masować ciało pod prysznicem, a po kąpieli wetrzeć w skórę wzmacniający olejek lub specjalne kosmetyki na rozstępy przeznaczone dla kobiet w ciąży z witaminami A i E oraz heparyną. Na rozstępy w ciąży świetnie sprawdzi się też nawadnianie organizmu od wewnątrz, czyli picie dużej ilości wody. Dobrym sposobem są również chłodne kąpiele. Nie zawsze jednak uda się uniknąć nieestetycznych kresek, ponieważ rozstępy w ciąży to niestety także kwestia genów.

Po ciąży można zająć się rozstępami (jeśli się pojawią) w sposób bardziej intensywny. Sprawdzi się też sport i aktywność fizyczna taka jak pływanie, jazda na rowerze czy bieganie.

Dolegliwości bólowe i zrosty po operacji

Dobra informacja jest taka, że dolegliwości bólowe po porodzie powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni. Warto skonsultować z lekarzem sposób postępowania w tym czasie. Na zrosty po operacji dobrze zadziała delikatny masaż blizny, czyli ich mobilizacja. Można też używać specjalnych plastrów i kremów.

Nietrzymanie moczu i inne dolegliwości po ciąży – jak sobie radzić?

Po porodzie może pojawić się wiele kłopotliwych i sprawiających dolegliwości związanych chociażby z nacięciem krocza czy blizną po operacji cesarskiego cięcia. Często pojawia się też nietrzymanie moczu, co ma związek z osłabieniem mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Na wszystkie te przypadłości są sposoby i metody leczenia, nie należy więc wpadać w panikę. Najlepiej jest poradzić się w tych kwestiach położnej, która podpowie, co w danym przypadku robić, a w razie potrzeby skieruje do lekarza.

Materiał partnera