Jakie dodatkowe zajęcia dla dzieci stały się teraz najpopularniejsze? Sprawdzamy!

0
468
dzieci ekstremalne eksperymenty
Choć zajęć dodatkowych dla najmłodszych nie brakuje, warto ich wybór omówić z dzieckiem | fot.: stock.adobe.com

Zajęcia dodatkowe dla dzieci planuje niemal każdy rodzic. Rozwijają, uczą, bawią, a do tego pozwalają przyjemnie spędzić czas w gronie rówieśników. Oferta zajęć dodatkowych dla najmłodszych jest naprawdę bogata, jednak na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Nauka języka przez zabawę

Najpopularniejszymi zajęciami dodatkowymi dla dzieci od lat pozostają języki obce. Wynika to z faktu dowiedzionego naukowo, który wskazuje, iż nauka nowego języka najlepiej wychodzi właśnie dzieciom. Ich mózgi są na tyle plastyczne i chłonne, że o wiele prościej im zapamiętać liczne słówka i wyrażenia. Z czasem do nauki zostaje wprowadzona także gramatyka, jednak najważniejsze jest płynne porozumiewanie się i umiejętność wykorzystania języka w praktyce. Dlatego też warto wybierać zajęcia specjalnie przeznaczone dla dzieci, które prowadzone są nowoczesnymi metodami nauczania języków obcych. Większość rodziców tradycyjnie wybiera dla swoich pociech angielski, jednak niemiecki, hiszpański, włoski czy francuski także są w modzie.

Zajęcia ruchowe

Jak mówi stare przysłowie, w zdrowym ciele zdrowy duch. Ta maksyma przyświeca rodzicom, którzy chętnie zapisują swoje dzieci na zajęcia z pływania, piłki siatkowej, nożnej czy tenisa. Sport pozwala nie tylko wyładować ukryte pokłady energii, której najmłodszym nie brakuje, ale również odnaleźć swoją życiową pasję. Warto pamiętać, że zajęcia sportowe wyrabiają także u dzieci nawyk codziennej aktywności fizycznej, która zapobiega otyłości i różnego rodzaju chorobom, na przykład związanymi z układem krążenia. Zajęcia sportowe koniecznie powinny zagościć w grafiku każdego młodego ucznia. Niektóre z nich organizowane są w ramach zwyczajnej aktywności, inne jako profesjonalne treningi. Wybór należy oczywiście do dziecka, jednak na początek warto je zaznajomić ze sportem, a później dopiero zachęcić do stałych treningów.

Fizyka dla maluchów?

W ostatnich latach w ofercie wielu domów kultury czy ośrodków naukowych pojawiły się zajęcia naukowe dla najmłodszych. Choć z pozoru wydają się one bezcelowe, w rzeczywistości pomagają młodym ludziom zrozumieć na przykład prawa fizyki czy poznać od podszewki świat mikroorganizmów. Zajęcia te w niczym nie przypominają tradycyjnych lekcji – tutaj nikt nic nie notuje, a jedynie obserwuje się różnego rodzaju eksperymenty naukowe. Dzieci mogą nauczyć się czegoś, co w przyszłości może być im bardzo pomocne – zastosowania wiedzy w praktyce. Zajęcia pozwalają także zachęcić dzieci do nauki przedmiotów ścisłych, dlatego wiele rodziców chętnie zapisuje na nie swoje pociechy.

Choć zajęć dodatkowych dla najmłodszych nie brakuje, warto ich wybór omówić z dzieckiem. Najpopularniejsze z nich można znaleźć w ofercie niemal każdej szkoły, ośrodka naukowego czy domu kultury, jednak to dziecko powinno finalnie zdecydować, co chce robić w wolnym czasie. Nie warto również przeładowywać grafiku dziecka zajęciami dodatkowymi – choć są one bardzo potrzebne, a sposób ich prowadzenia jest dostosowany do wieku dzieci, ich nadmiar może zniechęcić dziecko do poznawania w ten sposób świata.

KTK