Kiedy karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

0
813
karmienie mlekiem modyfikowanym
Mleko modyfikowane służy nie tylko jako zamiennik mleka matki, ale także świetnie się spisuje jako pierwszy pokarm przy rozszerzaniu diety malucha | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wybór pokarmu i dostosowanie diety noworodka jest pierwszym i prawdopodobnie jednym z najbardziej odpowiedzialnych zadań młodych rodziców. Warto uwzględniać nie tylko potrzeby organizmu malucha, ale także wspierać go na drodze do ukształtowania własnego gustu.

Pierwszym pokarmem każdego dziecka jest mleko matki, które jest źródłem wszystkich niezbędnych elementów do poprawnego wzrostu i rozwoju dzieciaka, a sam proces karmienia jest nadzwyczaj ważnym etapem tworzenia niepowtarzalnej więzi matki i dziecka.

Mleko modyfikowane jako zamiennik mleka matki

Są jednak sytuacje w których mleko matki jest niewystarczające lub występuje jego brak. Co robić jeśli kobieta nie jest w stanie karmić malucha?

Przyczyn tego stanu może być wiele. Może to być brak wystarczającej ilości mleka, występujący z powodów naturalnych, są też przyczyny życiowe, takie jak szybki powrót mamy do pracy. Nie należy jednak się martwić, ponieważ ówcześnie produkowane mleka modyfikowane, są stworzone z myślą o maluchach i ich potrzebach żywieniowych, a swoim składem bardzo przypominają mleko matki. Mogą stanowić więc alternatywę w przypadkach, gdy karmienie piersią nie jest możliwe.

Rozszerzenie i wzbogacenie diety malucha o mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane służy nie tylko jako zamiennik mleka matki, ale także świetnie się spisuje jako pierwszy pokarm przy rozszerzaniu diety malucha. Małe dzieci w pierwsze miesiące życia z powodu małego rozmiaru żołądka muszą być karmione co dwie-trzy godziny, niezależnie od pory dnia, dlatego wprowadzenie do diety mleka modyfikowanego daje możliwość mamie odpocząć i nabrać sił, co znacznie obniża poziom stresu. Dziecko wyczuwa spokój mamy, co pozytywnie wpływa na jego humor i rozwój emocjonalny.

Proces wprowadzenia do diety dziecka mleka modyfikowanego najlepiej wykonać stopniowo, zastępując najpierw jeden posiłek, następnego dnia dwa, etc.

O czym pamiętać karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym?

W ofercie znanych producentów pokarmów dla dzieci, takich jak Humana Baby znajdziesz mleko modyfikowane na każdy wiek, gusta i zapotrzebowanie: mleka dla noworodków, dla alergików, czy też inne specjalistyczne mieszanki mleczne i bezmleczne – zobacz: https://humana-baby.pl/kategoria/mleka-modyfikowane/.

Lekarze zalecają w pierwsze trzy miesiące życia malucha karmienie wyłącznie piersią, choć najlepiej aby mleko matki było jedynym pokarmem co najmniej pół roku. Dopiero po przekroczeniu tego wieku można zacząć stopniowe rozszerzanie diety. Warto też pamiętać o tym by jeszcze w pierwsze miesiące wykonać pełny zestaw testów alergicznych malucha.

Pora karmienia jest sposobem na utworzenie więzi między matką i dzieckiem oraz na kształtowanie emocjonalne i psychiczne dziecka. Właśnie dlatego warto pamiętać, że po rozszerzeniu diety o mleko modyfikowane, czy jakiekolwiek inne posiłki, ilość kontaktu z mamą nie może się zmniejszyć. Kontakt podczas karmienia piersią można zastąpić większą ilością wspólnych zabaw i przytulania.


Materiał partnera zewnętrznego