Na czym polegają zajęcia w szkole rodzenia? Jak się do nich odpowiednio przygotować?

0
674
szkoła rodzenia zajęcia na piłkach
W zajęciach w szkole rodzenia najlepiej uczestniczyć razem (tylko pojedyncze zajęcia bywają przeznaczone jedynie dla kobiet, ale o tym powie osoba prowadząca) | fot.: stock.adobe.com

Zajęcia prowadzone w szkole rodzenia mają na celu przygotowanie rodzica do jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. Pojawienie się na świecie noworodka jest niewiadomą dla przyszłych rodziców. Nie wiedzą oni, czego mogą się spodziewać. Często towarzyszy temu niepokój, niepewność i przerażenie. Całkiem niepotrzebnie. Gdy jednak rodzice sami nie potrafią sobie z tym poradzić, warto udać się do szkoły rodzenia. Osoby z odpowiednimi kompetencjami przekażą najważniejsze informacje, uspokajając tym samym uczestników zajęć.

Szkoła rodzenia: z partnerem czy bez?

Ćwiczenia prowadzone w szkole rodzenia są przeznaczone zarówno dla przyszłych mam, jak i ojców. Każdy rodzic może odpowiednio przygotować się do swojej roli. Kobieta zobaczy, jak może wyglądać poród i jak sobie go ułatwić. Podczas pierwszych narodzin dziecka żadna kobieta nie jest w stanie wyobrazić sobie co ją czeka (pomimo mnóstwa opowieści doświadczonych bliskich osób). Każdy poród wygląda inaczej. Są jednak praktyki, które pomogą przetrwać i uśmierzyć w pewnym stopniu ból podczas porodu. Dodatkowo przyszły tata nauczy się, jak pomóc małżonce nie tylko w trakcie porodu, ale także po nim. Każda kobieta potrzebuje wsparcia w tym pięknym okresie, ponieważ ból towarzyszący w trakcie porodu i po nim nie raz uniemożliwia funkcjonowanie (problemy w chodzeniu, bóle podczas karmienia, zaburzenia emocjonalne). Po zajęciach w szkole rodzenia ojciec będzie wiedział co go czeka i w jaki sposób będzie mógł pomóc bliskim osobom (zarówno matce, jak i dziecku), ułatwiając wszystkim niepewny początkowy okres.

Szkoła rodzenia: czy warto?

Po porodzie w domu pojawi się nowy członek rodziny. Łóżeczko będzie przygotowane, obok przewijaka będą czekały pieluszki i wszystkie niezbędne przybory do pielęgnacji maluszka, a szafa będzie pełna świeżo wypranych i wyprasowanych ubranek. Cały dom będzie dostosowany do nowych potrzeb, które się pojawią. Widząc to wszystko, każdy rodzic ze spokojem spojrzy na swoje maleństwo. Pomimo tego, wraz z emocjami narodzin dziecka pojawią się pytania dotyczące codziennego funkcjonowania. Szkoła rodzenia przedstawia dokładnie, czego rodzice mogą się spodziewać. Nauczą się, jak pielęgnować maluszka oraz jak zaspokajać jego najważniejsze potrzeby. Z czasem oczywiście, poznając nowego członka rodziny, mama i tata będą wiedzieli, czego ich pociech oczekuje. Jednak pierwsze tygodnie są najtrudniejsze, dlatego warto się do tego przygotować.

Szkoła rodzenia: jak wyglądają zajęcia

W zajęciach w szkole rodzenia najlepiej uczestniczyć razem (tylko pojedyncze zajęcia bywają przeznaczone jedynie dla kobiet, ale o tym powie osoba prowadząca). Nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać. Zazwyczaj wystarczy się tylko pojawić z notesem i długopisem w ręce. Wszystkie niezbędne narzędzia będą na wyposażeniu. Wymagana jest jedynie sumienność i umiejętność słuchania. Takie zajęcia są bardzo przyjazne i zdecydowanie każda kobieta będzie zadowolona, że zdecydowała się i miała okazje uczestniczyć w takiego rodzaju szkoleniu.

Oczywiście wiele osób nadal będzie uważało, że wszystko można wyczytać w Internecie. I one także znajdą tam wiele przydatnych informacji. Jednak na pewno nie będą one odpowiednio uporządkowane, nie będą na bieżąco odpowiadać na pojawiające się pytania i nigdy nie dadzą pewności, że przekaz wypływa od osoby posiadającej właściwą wiedzę na dany temat. Dlatego warto wyjść i spotkać się przy okazji z innymi kobietami, które również oczekują swojego pierwszego dziecka. Takie zajęcia będą miały ogromnie pozytywny wpływ na dalszy rozwój ciąży, poród oraz pierwsze dni z dzidziusiem.

ELU