O tym musisz wiedzieć, jeżeli Twoje dziecko ma biegunkę

0
1185
Chłopiec siedzący na toalecie z papierem toaletowym w rękach
Biegunka zwłaszcza u małych dzieci może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak postępować, gdy się pojawi i na co szczególnie zwrócić uwagę | fot.: adobestock.com

Biegunka u dzieci to bardzo typowy objaw, który może występować w przebiegu wielu chorób. Jedną z najczęstszych przyczyn są zatrucia pokarmowe, infekcje wirusowe (np. rotawirusy), nietolerancje pokarmowe, a znacznie rzadziej zapalne choroby jelit. Biegunka zwłaszcza u małych dzieci może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak postępować, gdy się pojawi i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Nawodnienie to podstawa

Podczas biegunki dzieci razem ze stolcem tracą bardzo duże ilości wody oraz niezbędnych elektrolitów. Jeżeli ilość utraconej wody nie jest wyrównywana, może dojść do groźnego dla zdrowia dziecka odwodnienia. Wyróżnia się kilka stopni odwodnienia: lekkie, umiarkowane i ciężkie. Może objawiać się w postaci: suchych śluzówek jamy ustnej i skóry, płaczu bez łez, zapadnięcia ciemiączka, zmniejszonego oddawania moczu oraz zmiany w zachowaniu (apatia, osłabiona koncentracja). Początkowe etapy odwodnienia mogą być wyrównane przez doustne podawanie płynów elektrolitowych dostępnych w aptekach. Natomiast podczas umiarkowanego i ciężkiego odwodnienia zalecana jest ocena lekarska, która może być połączona z dożylnym podawaniem płynów.

Nie rezygnuj z podawania posiłków

Podczas chorób przebiegających z biegunką dziecko bardzo często traci apetyt, a rodzicom wydaje się, że wstrzemięźliwość pokarmowa jest dobrym rozwiązaniem. Nic bardziej mylnego! Dziecko podczas biegunki traci duże ilości substancji odżywczych i wymaga ich uzupełniania, co przyspieszy powrót do zdrowia i regenerację osłabionego organizmu. Ponadto prawidłowe odżywienie wspomaga organizm w walce z drobnoustrojem, który wywołał infekcję, dlatego w tym przypadku karencja pokarmowa nie jest wskazana. W takich sytuacjach dieta dziecka powinna być lekkostrawna i wysoce odżywcza. Mogą to być np. kanapki z białym pieczywem, warzywne zupki, przeciery owocowe lub przygotowane na parze białe mięso.

Stosuj probiotyki

Podczas biegunki nie można zapomnieć o florze bakteryjnej jelit, która w tym czasie może ulec znacznemu uszkodzeniu. Zachwianie tej równowagi skutkuje poważnymi następstwami zdrowotnymi, których da się uniknąć, stosując preparaty zwane probiotykami. Dlatego jeżeli wystąpi biegunka u dziecka Dicoflor będzie dobrym rozwiązaniem. Jest to preparat zawierający żywe kultury bakteryjne, które wspomagają naturalną mikroflorę jelitową i zmniejszają ciężkość przebiegu biegunki.

Kontroluj temperaturę ciała

Podczas chorób przebiegających z biegunką bardzo często objawem towarzyszącym jest podwyższona temperatura ciała. Od początku wystąpienia rozwolnienia należy ją kontrolować, wykonując cykliczne (co 1-2 godziny) pomiary temperatury. W ten sposób można ocenić stopień ciężkości infekcji i w uzasadnionych przypadkach podać leki obniżające temperaturę u dziecka. Gorączka występuje, jeżeli termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C i może świadczyć o mobilizacji organizmu do walki z infekcją. W takim przypadku można sięgnąć po paracetamol, który może być stosowany u dzieci od pierwszych dni życia. Bardziej niepokojąca jest sytuacja gdy temperatura wynosi 39°C i wyżej – wtedy konieczna jest konsultacja lekarska.


Materiał partnera zewnętrznego