Zabawy teatralne w przedszkolu — co dają dziecku i jak je przygotować?

0
708
dzieci zabawa w teatr
Z punktu widzenia pedagogicznego, zabawa w teatr intensywnie wpływa na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym | fot.: materiał partnera

Zabawy teatralne są elementem pracy pedagogicznej w przedszkolu. Teatr to nie tylko rozrywka, ale też sztuka, która może ubogacać dzieci kulturowo. Dlatego też wiele grup przedszkolnych od czasu do czasu uczestniczy w przedstawieniach teatralnych, a czasem dzieci mają okazję nawet w takim teatrze zagrać, jeżeli przedszkole zapewni im odpowiednie warunki.

Dlaczego warto wprowadzać u dzieci zabawę w teatr?

Teatr uznawany jest za jedną z najbardziej kreatywnych form pracy z dziećmi. Przygotowując przedstawienie teatralne w przedszkolu, maluchy mają okazję wcielić się zarówno w rolę aktora, jak i scenarzysty czy reżysera. Jest to świetna opcja na zapewnienie im wspaniałej zabawy, przy jednoczesnym rozszerzeniu umiejętności i wiedzy. 

Zabawy w teatr mają duży wpływ na postawy moralne u dzieci. Wyostrzają u nich zmysł obserwacji i kształtują osobowość, jednocześnie pozwalając na rozładowanie emocji. Tworzenie w przedszkolu zajęć teatralno-dydaktycznych to świetna metoda na uatrakcyjnienie zajęć i odejście od codziennej rutyny. Oczywiście każde takie wydarzenie powinno być odpowiednio przygotowane. Można po prostu dać dzieciom rozpisane role, które będą odgrywać. Jednak jeżeli chcemy, aby przedstawienie było jak najbardziej profesjonalne, powinniśmy postawić na rekwizyty, które je uwiarygodnią.

Przygotowanie przedstawienia teatralnego w przedszkolu — wskazówki

Przedszkola z dużym budżetem mogą pozwolić sobie na zakup profesjonalnych akcesoriów teatralnych, a nawet podestu scenicznego BSC System, z którym przedstawienie na pewno będzie wyglądać powalająco. Dodatkowo warto postawić na odpowiednie nagłośnienie, dzięki któremu będzie można przygotować show dla większej ilości osób i na świeżym powietrzu.

Niektóre przedszkola inwestują także w stroje dla aktorów, jednak w tym przypadku warto również pomyśleć o ich wypożyczeniu.

Jak rozbudzić u dzieci zainteresowanie teatrem?

Większości dzieci nie trzeba będzie namawiać do uczestnictwa w zabawach teatralnych. Maluch w wieku przedszkolnym bardzo często czuje naturalną potrzebę wyrażania ekspresji twórczej w mowie i zachowaniu. Dla takiego malucha przygoda z aktorstwem i innymi dziedzinami z branży teatralnej okaże się świetną okazją na to, aby wykazać się kreatywnością i przekazać coś z siebie innym dzieciom. 

Z punktu widzenia pedagogicznego, zabawa w teatr intensywnie wpływa na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Pozwala rozwijać wyobraźnię, doskonali mowę i zdolności muzyczne. Sprzyja też radzeniu sobie ze stresem, wymagając od dziecka wystąpienia przed publicznością. Działania teatralne wspierają też sztukę zapamiętywania, która będzie przydatna w dalszym życiu.

Większość przedszkoli w mniejszym lub większym stopniu realizuje program zabawy z teatrem wśród dzieci. Takie zajęcia mogą być bardzo ciekawe i rozwijające dla maluchów. Zapewniają im nowe doświadczenia, połączone z dobrą zabawą.

Materiał partnera