4 wskazówki ogrodnicze na późną jesień

0
714
4 wskazówki ogrodnicze na późną jesień
Ogród wymaga opieki nie tylko w okresie wiosennym i letnim, ale także, a może nawet szczególnie późną jesienią | fot.: stock.adobe.com

Dbanie o ogród to niemal niekończąca się praca. Prawie zawsze jest w nim coś do zrobienia, a dobra organizacja jest tutaj podstawą. Ogród wymaga opieki nie tylko w okresie wiosennym i letnim, ale także, a może nawet szczególnie późną jesienią. Przygotowanie go na nadejście zimy jest bardzo ważne, bo bez tego można stracić wiele roślin, na których uprawę poświęciliśmy dużo wolnego czasu. Oto wskazówki, co zrobić z ogrodem późną jesienią.

Dokładne grabienie liści

Jednym z kluczowych zadań jest uporządkowanie ogrodu przed zbliżającą się zimą. Należy dokładnie zabezpieczyć meble i usunąć jednosezonowe kwiatki. Nie można też dopuścić do tego, aby na ziemi zalegały liście, bo nie wygląda to estetycznie. Do ich usunięcia używamy oczywiście grabi z tym zastrzeżeniem, że liści znajdujących się na rabatach powinniśmy pozbyć się przy użyciu dłoni. Jeśli weźmiemy grabie, usuniemy nie tylko liście, ale też ściółkę. Tym samym w nowym roku trzeba będzie uzupełniać ubytki, czego lepiej unikać. Ponadto należy pamiętać, że ściółka gwarantuje dodatkową ochronę. Z powierzchni swojego ogrodu powinniśmy pozbyć się nie tylko suchych liści, ale też brzydkiej, zeschniętej trawy w żółto brązowym kolorze.

Koszenie trawnika

Niektóre osoby nie wiedzą, że trawnik należy kosić do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Jeśli nie będziemy tego robić i tym samym trawa w okresie zimowym będzie stosunkowo wysoka, musimy się liczyć z tym, że trawnik będzie słabszy. Istnieje też spore ryzyko rozwoju pleśni śniegowej, czyli grzybowej choroby roślin, która pojawia się w miejscach, w których śnieg zalega przez dłuższy czas. Ogrodnicy zalecają też, żeby poza koszeniem wykonać też wertykulację trawnika (końcem października, początkiem listopada). Dzięki temu można pozbyć się starej darni i zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób.

Nawożenie

O nawożeniu powinniśmy pamiętać także w okresie jesiennym. Dobrej jakości produkty, polecane przez miłośników ogrodnictwa, można znaleźć na stronie https://kochamogrod.com/. Do końca listopada można nawozić rośliny kompostem. Dojrzały kompost sprawdzi się szczególnie do drzew i krzewów. Dobrym wyborem będą też nawozy potasowe albo fosforowe, które są łatwo dostępne na rynku. Pamiętajmy, aby w okresie jesiennym nie stosować nawozów azotowych, bo przedłużają one okres wegetacji roślin. W efekcie mogą przyczyniać się do ich zamarzania.

Zabezpieczenie roślin

Oczywiście wykonując jesienne prace w ogrodzie, nie można zapomnieć o zabezpieczeniu roślin przed niskimi temperaturami. Można wykorzystać do tego popularną agrowłókninę i zrobić z niej osłony. Niektórym osobom nie podoba się jednak ten materiał i wskazują, że odwraca on uwagę od piękna ogrodu. Do osłaniania roślin można też wykorzystać słomę czy gałązki (sosnowe, świerkowe). Użycie innych roślin do osłony pozwala uzyskać bardziej naturalny efekt. Zalecane jest także ściółkowanie gleby, które skutecznie zapobiega wahaniom temperatury. Dzięki niemu zachowany zostanie odpowiedni poziom wilgotności. Do ściółkowania poleca się wykorzystanie kory lub liści.

Jak widać, nawet jesienią czeka nas sporo pracy w ogrodzie. Wykonanie tych zadań, które wymieniliśmy, jest bardzo ważne, bo pozwalają one na przygotowanie roślin na bardziej wymagające warunki pogodowe. Jeśli nie zadbamy np. o dobre zabezpieczenie wrażliwych kwiatów czy krzewów, wiosną możemy zorientować się, że część z nich wymarła albo wymaga włożenia dużego wysiłku w ich uratowanie.


Materiał partnera zewnętrznego