A może wybudować taras na ogrodzie?

0
1022
taras w ogrodzie przy nowoczesnym domu
Obecnie szczególną popularnością cieszą się deski kompozytowe i naturalne drewniane, pozwalające na uzyskanie wymarzonego otoczenia | fot. materiały prasowe

Taras jest miejscem wymarzonym przez wiele osób. Kojarzy się z przyjemnym, ciepłym, leniwym popołudniem, które można spędzić w gronie najbliższych, popijając ulubiony napój i odpoczywając od codziennego zgiełku. Jeśli zatem jeszcze go nie posiadasz, może warto się na niego zdecydować?

Taras i jego wielofunkcyjność

Ogromny taras może być doskonałym rozwiązaniem praktycznie przy każdym domu, gdyż odznacza się on wyjątkową wielofunkcyjnością. Przede wszystkim może posłużyć do odpoczynku na fotelu czy leżaku, do obserwowania przyrody czy – nocą – gwiazd. Jest to także przestrzeń chętnie wykorzystywana przez dzieci do zabawy, jednocześnie w pobliżu rodziców, a także na łonie przyrody i z poczuciem większej wolności, niż w pomieszczeniach.

Kolejnym przykładem chwili, w której taras świetnie się sprawdzi, jest rodzinne przyjęcie. Nietrudno wyobrazić sobie spotkanie przy stole, który ustawiony jest w malowniczym otoczeniu. Czy to obiad, czy kolacja nabiera nowego smaku, kiedy odbywa się w miejscu tak pełnym swobody, czaru, kolorowych kwiatów i naturalnych zapachów. Ten klimat może zostać jeszcze podkreślony, jeśli na tarasie znajdują się ozdobne kwiaty i krzewinki, które są marzeniem wielu kobiet.

Najbardziej awangardowy przykład dużego tarasu to ten, który otacza przydomowy basen i pozwala na korzystanie z kąpieli słonecznych. Jego urok jest niezaprzeczalny, a możliwość skorzystania z dwóch przyjemności na pewno zachęci wiele osób do wykorzystania takiego rozwiązania obok własnej willi.

Taras kompozytowy czy drewniany?

Kiedy już zapadnie decyzja o stworzeniu nowego, rozległego tarasu, który zmieni oblicze starego ogrodu w miejsce nowoczesne i pełne atrakcyjnej przestrzeni, warto rozważyć możliwości jego wykonania. Obecnie szczególną popularnością cieszą się deski kompozytowe i naturalne drewniane, pozwalające na uzyskanie wymarzonego otoczenia.

Jak zapewnia IdeaGarden, naturalne deski odznaczają się przede wszystkim charakterystycznym pięknem. Każda z nich posiada swój unikatowy, niepowtarzalny wzór, a wykorzystanie drewna egzotycznego sprawia, że usłojenie i barwa nadają powierzchni wręcz magicznego wyglądu. Jednocześnie deski są przygotowane tak, aby jak najlepiej radziły sobie w trudnych, polskich warunkach, choć wymagają przy tym pewnego zaangażowania – między innymi systematycznego czyszczenia i konserwacji.

Alternatywą dla nich są deski kompozytowe, które składają się z mieszaniny naturalnego drewna i sztucznego materiału (np. PCV), poddanych takiej obróbce, by scaliły się w jedną masę. Dzięki temu mogą być dowolnie formowane i wytłaczane na wzór naturalnych desek. Częściowo naturalny skład zapewnia im ładny wygląd i odcienie prawdziwego drewna, a obecność sztucznego materiału sprawia, że odznaczają się wyjątkową trwałością. Są łatwe w czyszczeniu i praktycznie nie wymagają pielęgnacji, co może być zachęcające dla osób posiadanych mało czasu. Co więcej, ich wysoka trwałość mechaniczna i na warunki atmosferyczne sprawia, że doskonale sprawdzają się jako otoczenie wspomnianych basenów: nie nasiąkają wodą, szybko wysychają i nie odkształcają się z powodu wilgoci. To wybór dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę.


Materiał partnera zewnętrznego