Akwarium na wymiar: czy to jedyna droga do sukcesu akwarysty?

0
686
rybki w akwarium
Akwarium nie ma przypominać basenu z karpiami przed świętami w każdym sklepie. Jak refren powraca stwierdzenie, że ma być imitacją naturalnego środowiska | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Akwaria na wymiar jako droższa alternatywa dla gotowych zbiorników, nie cieszą się wielką popularnością. Zainteresowanie nimi jest niższe, niż powinno także dlatego, że akwaryści – głównie początkujący, ale nie tylko – popełniają kilka błędów. Oto lista powodów, które uzasadniają zakup akwarium przygotowanego na miarę.

Środowisko jest duże, akwarium małe

Sztuka akwarystyki sprowadza się do próby odwzorowania naturalnego środowiska w sztucznie stworzonej przestrzeni. Nie można przeskalować zwierząt w dół i tak samo nie można skalować w dół środowiska. Akwarium, nawet najlepiej urządzone, jest tylko imitacją, a ta będzie tym doskonalsza, im większa objętość będzie do dyspozycji. Mając więcej przestrzeni, można liczyć na to, że pewne procesy naturalne będą przebiegały w sposób zbliżony do tego w naturze. Małe akwarium bardzo utrudnia utrzymanie równowagi biologicznej, w mając duże akwaria na wymiar, można zrobić to łatwiej. Można dzięki temu podejmować rzadsze interwencje, a to oszczędza i czas, i pieniądze, a przy okazji także oszczędza stresu gatunkom zasiedlającym akwarium.

Wymagań nie można obejść

Jeśli nie można skalować samych zwierząt, to może przynajmniej jest sposób na zmianę ich wymagań? Nie, to nawet nie brzmi prawdopodobnie, prawda? Po prostu przy planowaniu akwarium należy wziąć pod uwagę optimum ekologiczne różnych gatunków i fakt, że będzie się ono w określony sposób zmieniało. Niekiedy pojawienie się dodatkowego osobnika sprawia, że każdy musi zdobyć więcej zasobów dla siebie. Nie zawsze zmiany te następują liniowo, więc może się okazać, że małe akwarium najzwyczajniej w świecie nie zapewnia przestrzeni życiowej dla wszystkich zasiedlających je organizmów. To problem, którego w żaden sposób obejść się nie da. Trzeba go rozwiązać dzięki większemu akwarium.

To nie hodowla przemysłowa, liczą się nie tylko ryby

Akwarium nie ma przypominać basenu z karpiami przed świętami w każdym sklepie. Jak refren powraca stwierdzenie, że ma być imitacją naturalnego środowiska. A to oznacza, że muszą się w nim znaleźć nie tylko ryby czy krewetki. Równie ważne jest umieszczenie w akwarium roślin, dekoracji naturalnych i odpowiedniego podłoża. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale również spełnienia wymagań ekologicznych poszczególnych gatunków. Rośliny, kamienie czy korzenie są schronieniem, naturalnym filtrem, siedliskiem życia mikroorganizmów wodnych, a także po prostu miejscami bytowania pewnych gatunków. W małym akwarium trudno zmieścić wszystkie dekoracje, a akwaria na wymiar pozwalają odpowiednio wyśrodkować oczekiwania i możliwości.

Podsumowanie

Pomijając względy praktyczne – ilość dostępnego miejsca w pokoju czy chęć wykorzystania nietypowej szafki pod akwarium – zamówienie zbiornika na wymiar ma naprawdę solidne uzasadnienie. Dopiero dysponując odpowiednią przestrzenią, można próbować tworzyć dobrą imitację naturalnego środowiska. To ważne, bo tylko i wyłącznie wtedy wszystkie gatunki zachowają dobre zdrowie i właściwie tylko wtedy akwarysta będzie mógł powiedzieć o sobie, że odniósł sukces.


Materiał partnera zewnętrznego