Bedlington terrier – co warto wiedzieć o rasie?

0
384
Bedlington terrier
Każdy, kto myśli o posiadaniu psa, jakim jest bedlington terrier, powinien wziąć pod uwagę fakt, że to pies, który wymaga sporej dawki ruchu, a dodatkowo jest wymagający w pielęgnacji | fot.: stock.adobe.com

Bedlington terrier to charakterystyczny psiak nieco przypominający owieczkę. Jego włosie jest miękkie i delikatne. Czy warto zdecydować się na kupno lub adopcję tego psiaka?

Bedlington terrier – cechy charakteru

Jeśli chodzi o psa rasy bedlington terrier, warto wiedzieć, że jest to pies o wielkim sercu, który kocha swoją rodzinę. Akceptuje, a nawet bardzo lubi dzieci. Zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę, którą traktuje jak swojego przewodnika. W domu jest bardzo spokojny, ale ostrzeże, kiedy nieproszony gość kręci się na zewnątrz. 

Dla rodziny łagodny jednak potrafi zaatakować, kiedy ktoś go sprowokuje. Najczęściej wdaje się w bójki z agresywnymi psami, jednak z łatwością da się go opanować. Pies goni za uciekającymi obiektami. Jednak należy pamiętać o tym, że przy właściwym zapoznaniu pies jest w stanie zaprzyjaźnić się z innymi członkami swojego gatunku. Ponadto bardzo dobrze znosi towarzystwo kotów, które należą do rodziny. 

Jeśli chodzi o umiejętności, zwierzę szybko się uczy, jeśli właściciel wie, jak z nim postępować. Psa należy traktować łagodnie i nagradzać za każdy postęp w nauce. Pupil bardzo źle traktuje na ostry ton głosu i karcenie. Zazwyczaj przy takich sytuacjach pozostaje bierny.

Bedlington terrier – pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację psa rasy bedlington terrier, warto pamiętać o regularnym obcinaniu pazurów oraz czyszczeniu uszu. Dodatkowo jego włosie wymaga regularnego szczotkowania i strzyżenia. Każdy, kto chce, aby jego pupil wyglądał jak przedstawiciel rasy, powinien chodzić do Groomera raz na około 2 miesiące.

Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, bedlington terrier to okaz zdrowia. Nie ma tendencji do żadnych chorób. Bardzo dobrze znosi każdą pogodę, a jego układ odpornościowy skutecznie zwalcza choroby. Dodatkowo nie wymaga specjalistycznego żywienia. Warto jedynie zwrócić uwagę na zawartość miedzi w pokarmie, ponieważ psy tej rasy mają częstą nietolerancję miedzi.

Zwierzę ma skłonności do różnych wad genetycznych. Są to przede wszystkim krzywizny kręgosłupa, deformacje żeber, zgryzu i ogona. 

Czy warto zdecydować się na psa rasy bedlington terrier?

Każdy, kto myśli o posiadaniu psa, jakim jest bedlington terrier, powinien wziąć pod uwagę fakt, że to pies, który wymaga sporej dawki ruchu, a dodatkowo jest wymagający w pielęgnacji. Jego włosy trzeba regularnie myć, czesać i strzyc. Dodatkowo pies ma instynkt łowiecki i bywa agresywny, dlatego nie jest polecany dla każdego. Ponadto zwierzak jest dla osób o silnym charakterze, ponieważ jest dość uparty.

Jednak mimo wad, bedlington terrier jest idealnym towarzyszem dla każdej rodziny. Jest przyjazny, uwielbia zabawę, a dodatkowo nie niszczy. Akceptuje inne zwierzęta domowe i chętnie się z nimi bawi. Pupil będzie dobrym stróżem, który ostrzeże przed nieproszonymi gośćmi. Jednak miko wszystko nie należy do szczekliwych osobników. 

Czy warto zdecydować się na psa tej rzadkiej rasy? Z pewnością będzie to dobry wybór. Nie tylko ze względu na wyjątkowy charakter, ale również niesamowity wygląd.

ESZ