Bezpieczny dom. Czujnik gazu ziemnego – co warto o nim wiedzieć?

0
510
gaz
Czujnik gazu ziemnego to najprościej mówiąc urządzenie ostrzegawcze, które alarmuje m.in. domowników o pojawieniu się już 15% niebezpiecznego dla zdrowia i życia gazu | fot.: materiał partnera

Sezon zimowy jest bardzo niebezpieczny co najmniej z kilku względów. Jednym z zagrożeń jest zatrucie tlenkiem węgla. Niestety praktycznie każdej zimy dochodzi do śmierci osób zatrutych czadem. Dlatego tak bardzo ważny jest montaż urządzeń alarmujących o potencjalnym zagrożeniu. W tym przypadku jest to czujnik gazu ziemnego. Co warto o nim wiedzieć?

Jak działa to urządzenie? 

Czujnik gazu ziemnego to najprościej mówiąc urządzenie ostrzegawcze, które alarmuje m.in. domowników o pojawieniu się już 15% niebezpiecznego dla zdrowia i życia gazu. W ten specjalistyczny sprzęt powinny zainwestować przede wszystkim osoby, które mieszkają w domach i mieszkaniach, w których wykorzystuje się m.in. gazowe podgrzewacze wody, kotły, a także kominki. Czujniki powinny być także zainstalowane w blokach i kamienicach, w których znajduje się wspólny pion wentylacyjny.

Jak powstaje czad? 

Kolejny raz warto powtórzyć, że czad jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Powstaje on podczas procesu spalania, zachodzącego w urządzeniu grzewczym wytwarzany jest dwutlenek węgla. Czasami dzieje się tak, że w tej reakcji bierze udział za mało tlenu, wtedy zamiast dwutlenku węgla powstaje tlenek węgla, czyli czad. I to właśnie z uwagi na to bardzo ważna jest nie tylko regularna konserwacja i eksploatacja urządzeń grzewczych, ale także prawidłowa wentylacja pomieszczeń. 

czujnik gazu
W ten specjalistyczny sprzęt powinny zainwestować przede wszystkim osoby, które mieszkają w domach i mieszkaniach, w których wykorzystuje się m.in. gazowe podgrzewacze wody, kotły, a także kominki | fot.: materiał partnera

Jaki czujnik gazu ziemnego będzie najlepszy – rodzaje 

Na samym początku należy zaznaczyć, że głównym zadaniem czujników gazu ziemnego jest eliminowanie zagrożeń wynikających z ulatniania się śmiercionośnych substancji. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się tzw. urządzenia 2 w 1, czyli czujniki gazu i czadu. Te sprzęty kontrolują stężenie gazu oraz tlenku węgla w pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest także inwestycja w model 3 w 1, z wbudowanym czujnikiem gazu, dymu i czadu. 

Kolejnym urządzeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest detektor gazu, który kontroluje przepustowość wszelkiego rodzaju przewodów czy zaworów gazowych. Jeśli detektor wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, od razu nas tym zaalarmuje. 

Ile kosztuje standardowy model czujnika?

Najprostsze modele dostępne w sklepach rtv agd to koszt około 50-150 złotych. Co najciekawsze w tej cenie można kupić zarówno detektory, jak i urządzenia 2 w 1 i 3 w 1. Oczywiście na rynku bez problemu znajdzie się także zdecydowanie droższe sprzęty, jednak zazwyczaj charakteryzują się one większym zakresem funkcji. 

Gdzie zamontować czujnik gazu ziemnego? 

Jeśli chodzi o montaż czujnika gazu ziemnego, to tak naprawdę wszystkie istotne kwestie i wskazówki znajdziemy w instrukcji urządzenia. Z uwagi na to najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie się do tych zaleceń. Zazwyczaj produkty, które są przeznaczone do zawieszenia na ścianie, posiadają specjalne otwory i kołki montażowe, które umożliwiają szybki i bezproblemowy montaż. 

Czujnik gazu ziemnego – na jakiej wysokości? 

Kolejnym pytaniem, jakie nasuwa się wielu osobom podczas montażu, jest dokładne umiejscowienie urządzenia. Okazuje się bowiem, że czujnik gazu ziemnego najlepiej zamontować w tym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie zasilane gazem. Więc absolutnym must have jest kuchnia. Jeśli chodzi o montaż czujnika, możliwe są tak naprawdę dwa rozwiązania. Gdy mamy do czynienia z gazem ziemnym lżejszym od powietrza – detektor powinien znaleźć się blisko sufitu. Jeżeli w domu korzysta się z gazu z butli – czujnik należy zamontować przy podłodze. 

Nie da się ukryć, że zakup czujnika gazu ziemnego to naprawdę niewielki wydatek. Te kilkadziesiąt może uratować życie wielu osób. Warto więc zainwestować w sprzęt, który będzie stał na straży zdrowia, a często także życia.

Materiał partnera