Bieżniki koronkowe – uniwersalna dekoracja na każda okazję

0
111
bieżnik na stół
Nic nie stoi na przeszkodzie, by bieżniki koronkowe układać na stołach lub stolikach kawowych na co dzień | fot.: stock.adobe.com

Dekorowanie stołu to w wielu domach punkt obowiązkowy w przypadku aranżacji pomieszczeń. Niezależnie od tego, czy jest to stół w jadalni, czy stolik kawowy, wielu pragnie, by był ozdobą wnętrza i synonimem przytulności i gościnności. Natomiast podczas różnych uroczystości, stoły są przystrajane bardziej na bogato – to właśnie wtedy szczególnie pięknie prezentują się bieżniki koronkowe, które upiększą każdy blat, tworząc niepowtarzalny klimat.

Bieżniki koronkowe na różne uroczystości

Kiedy nadchodzi pora na celebrację, to właśnie stół często staje się najbardziej przystrojonym punktem w mieszkaniu. Jest miejscem, które skupia domowników i gości przy wspólnym posiłku, rozmowach i śmiechu. Pięknie udekorowany stół umila wszystkim czas i jest też doskonałym tłem dla różnych potraw. Dlatego warto pomyśleć o bieżniku koronkowym, który ułożony na obrusie – będzie szlachetnie zdobił cały stół. Przyda się szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jako centralny punkt stołu, z opłatkiem, świecą i siankiem.

Bieżniki koronkowe równie dobrze się sprawdzą podczas innych uroczystości, jak urodziny, imieniny, chrzciny czy komunia święta. To doskonały dodatek dekoracyjny do tradycyjnego obrusu – można dobrać bieżnik w tym samym odcieniu, by stworzyć spójną dekoracyjnie przestrzeń. Bardzo dobrze jednak też prezentuje się biały bieżnik koronkowy na eleganckim czarnym obrusie. Dzięki temu stół będzie wyglądał niezwykle stylowo i szykownie, a dania staną się dobrze wyeksponowane.

Czy można używać bieżniki koronkowe na co dzień?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by bieżniki koronkowe układać na stołach lub stolikach kawowych na co dzień. Można je wówczas położyć zarówno na obrusie, jak i wprost na blacie stołu. Bieżniki leżące na drewnianej powierzchni, są unikalnym elementem aranżacji wnętrz, a dzięki kontrastowi w odcieniach, układ koronek będzie dobrze widoczny.

Poza tym koronkowe bieżniki warto wykorzystać we wnętrzach w stylu prowansalskim lub rustykalnym, układając je na obrusach w pastelowych barwach. Taki stół najlepiej udekorować ziołami albo lawendą w doniczce lub wazonem ze świeżymi kwiatami. Uniwersalność bieżników koronkowych sprawia, że będą też świetnym pomysłem na prezent, na przykład z okazji dnia matki, dnia babci czy imienin.

Pielęgnacja koronkowych bieżników

Bieżniki koronkowe najlepiej prać ręcznie lub w pralce w specjalnych workach. Należy też pilnować, by temperatura wody nie przekraczała 40 stopni, żeby nie zniszczyć delikatnej struktury tkaniny. Nie zaleca się wirowania takich bieżników i powinny być one suszone na płasko. Nie powinno się też ich wybielać i prać chemicznie, natomiast warto je krochmalić, by koronki nabrały właściwego kształtu. Koronkowe bieżniki nie wymagają wielkiego zaangażowania w przypadku ich czyszczenia i pielęgnacji, więc można bez wysiłku cieszyć się tą wyjątkową ozdobą dla stołu.

Materiał partnera