Czworonóg w domu nie oznacza bałaganu! Sprawdź 4 sposoby na utrzymanie czystości

0
633
kot i pies na legowisku w domu
Konieczność zapewnienia regularnych spacerów lub sprzątania kuwety, zapewnienie zwierzęciu rozrywek - poza typowymi obowiązkami należy też z odpowiednią troską zadbać o zachowanie porządku w domu | fot.: stock.adobe.com

Koegzystencja ludzi i zwierząt na jednej powierzchni to znak naszych czasów. Czworonogi coraz częściej mieszkają razem z właścicielami na jednej przestrzeni. Taki scenariusz ma niewątpliwie wiele zalet, ale wiąże się też z reorganizacją dotychczasowego stylu życia. Konieczność zapewnienia regularnych spacerów lub sprzątania kuwety, zapewnienie zwierzęciu rozrywek – poza typowymi obowiązkami należy też z odpowiednią troską zadbać o zachowanie porządku w domu. To z pewnością uprzyjemni nie tylko wzajemne mieszkanie, ale spotka się z uznaniem odwiedzających gości.

Regularne wyczesywanie to podstawa!

Sierść na ciemnych ubraniach, podszerstek na dywanie, kanapa usłana futrem pupila? Taki scenariusz czeka tych opiekunów zwierząt, którzy po macoszemu będą traktować konieczność systematycznego wyczesywania sierści swojego czworonoga. Różnorodność dostępnych narzędzi i szczotek ułatwi zachowanie porządku i ochroni dywany przed zniszczeniem. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy pupil będzie entuzjastycznie nastawiony do tego rodzaju pielęgnacji. Na początek warto zastosować łagodniejsze rękawice z wypustkami – ten rodzaj dotyku przyzwyczai czworonoga do nowej sytuacji. Z czasem można wprowadzić bardziej skuteczne i profesjonalne szczotki – tutaj też należy wykazać się cierpliwością i stosować częste, ale krótkie sesje i pamiętać o nagradzaniu zwierzęcia za spokojne poddawanie się tym czynnościom. Dzięki temu wzbudzimy pozytywne skojarzenia z wyczesywaniem sierści.

Zabezpiecz dostęp do okien

Dla wielu czworonogów balkonowa szyba stanowi okno na świat. Obserwowanie świata podczas nieobecności opiekuna, kontrola rzeczywistości na osiedlu – to rozrywka dla wielu zwierząt domowych. Niejednokrotnie wiąże się jednak z podrapanymi szybami lub śladami po mokrym nosie pupila. Nieustanne przemywanie szyb może być kłopotliwe, dlatego zastosowanie żaluzji, które zakryją większą powierzchnię okna będzie stanowić kompromis. Zwierzę zostanie z ograniczonym dostępem do swojego punktu obserwacyjnego, a właściciele dłużej będą cieszyć się nieskalanym widokiem z okien.

Codzienna porcja zabawy ochroni meble

Zwierzę, które nie wykorzysta swojego potencjału do ruchu i zabawy będzie intensywnie szukać rozrywek w pobliżu. Dywany zakończone frędzlami, zasłony, fotele, obicia drzwi – to wszystko może wydać się kuszącym materiałem do zabawy. W uniknięciu szkód i zniszczeń pomogą zabawki – wszelkiej maści gryzaki, sznurki, piłki, drapaki,czy kocie wędki. Szybki sposób na zajęcie psiego umysłu to specjalnie zaprojektowane gryzaki z otworem, w którym umieszcza się karmę – w ten sposób zwierzę spożytkuje swoją energię na lizanie i gryzienie.

Patent na kocią kuwetę

Właściciele kotów są zobligowani do wygospodarowania przestrzeni na kuwetę. Co prawda ciężko doprowadzić do zmiany zachowania zwierzęcia w kociej toalecie (np. skłonność do zamaszystego rozgrzebywania żwirku), ale można ukryć kocie wpadki np. poprzez trzymanie kuwety w najmniej rzucającym się miejscu mieszkania. Regularna wymiana żwirku ograniczy rozprzestrzenianie się przykrych zapachów.

Podsumowując – posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z nieograniczonymi pokładami bezgranicznej miłości, ale i obowiązkami. Zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej pielęgnacji i zabawy pozwoli zachować w mieszkaniu czystość.


ZMA