Czy warto montować nierdzewne kratki ściekowe w garażu?

0
814
nierdzewne kratki ściekowe garaż
Tylko odpowiednio wykonane spadki sprawią, że odwodnienie w garażu będzie spełniać swoją rolę | fot.: materiał partnera

Wykonanie dobrze działającego odwodnienia w garażu jest konieczne, jeśli nie chcemy, by po dużych opadach deszczu i w okresie zimowym woda spływająca z auta zalegała całymi godzinami na posadzce. Profesjonalne odwodnienie to nie tylko markowe kratki ściekowe, ale również spadki pozwalające na łatwy odpływ wody do systemu odwadniającego. Na co zwrócić szczególną uwagę wykonując odwodnienie w garażu? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jak zaplanować spadek posadzki w garażu

Tylko odpowiednio wykonane spadki sprawią, że odwodnienie w garażu będzie spełniać swoją rolę. Aby dobrze przeprowadzić ten proces, konieczne jest wybranie miejsca, w którym będą znajdować się kratki. Decydując się na odwodnienie liniowe, wielu inwestorów wybiera podwójny system umiejscowiony bezpośrednio pod samochodem. Rozwiązanie to samo w sobie nie jest złe, ale wymaga przygotowania dość skomplikowanej posadzki. Musi ona być nachylona w takie sposób, by gwarantować odpływ wody do kratek. Nie każda firma wykonująca wylewki betonowe przeprowadzi ten zabieg dobrze.

To właśnie z tego względu warto rozważyć odwodnienia w garażu, które umiejscowione jest tuż przed bramą garażową. Jest one o tyle funkcjonalne, że wymaga jednostajnego spadku w kierunku bramy garażowej. Z taką pracą poradzi sobie już każda firma zajmująca się wylewkami.

Oczywiście rozwiązanie takie można zastosować tylko w sytuacji, gdy nie mamy w garażu kanału. Jeśli jest on wykonany, sprawa mocno się komplikuje i wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Jakie kratki ściekowe wybrać do garażu?

Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań służących do poprawnego wykonania odwodnienia garażu. Sporą popularnością cieszą się systemy na bazie tworzywa, ale jeśli chcemy w swoim garażu mieć trwałe i odporne odwodnienie, warto wybrać kratki stalowe. Pamiętajmy jednak, by wybrać produkty odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

Montując je, powinniśmy zwrócić uwagę na staranne uszczelnienie miejsca łączenia kratki z posadzkę. Niezwykle ważne jest, by zadbać o poprawną izolację uniemożliwiającą wsiąkanie wody w podłogę przez fugi. O ile powierzchnie ogrzewane mogą być takiej izolacji pozbawione, to w przypadku garażu nieogrzewanego zbyt duża nasiąkliwość posadzki może w okresie zimowym sprzyjać zamarzaniu, a co za tym idzie wysadzaniu płytek.

Sprawa nie ma większego znaczenia w przypadku, gdy podłoga w garażu zabezpieczona została specjalną farbą epoksydową, która zapobiega wchłanianiu wilgoci z otoczenia. W takiej sytuacji jedyną rzeczą, na jaką warto zwracać uwagę, jest odpowiednie wykonanie spadków. Pamiętajmy, że wybierając kratki nierdzewne, mamy pewność, iż wytrzymają one w perfekcyjnym stanie przez wiele lat. To idealne rozwiązanie nie tylko do garażu, ale też łazienki czy kotłowni.

Materiał partnera