Czym można, a czym nie powinno się dokarmiać miejskich ptaków? Ważne informacje

0
1916
Dokarmianie sikorek zimą
Decydując się na dokarmianie ptaków, na ulicach lub na parapetach własnych mieszkań, trzeba też pamiętać o tym, że wbrew pozorom, nie powinny one jeść niektórych produktów | fot.: StockAdobe.com

Idąc uliczkami polskich miast, można spotkać wiele osób, które dokarmiają ptaki. Ptaki bardzo chętnie latają także do okien, czy na balkony bloków i kamienic, gdzie również są dokarmiani przez właścicieli. Jednak decydując się na dawanie pożywienia tym latającym stworzeniom, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Czy można dokarmiać ptaki na ulicach?

Dokarmianie ptaków na ulicach to dość kontrowersyjny temat. Mimo, że samo prawo tego w żaden sposób nie zabrania, to dla wielu osób jest to niewłaściwe rozwiązanie. Dokarmiając ptaki, trzeba liczyć się z możliwością otrzymania grzywny za zanieczyszczanie miasta. Dlatego, trzeba podejść do tego problemu bardzo uważnie, aby nie narazić się władzy czy osobą zamieszkującym okolice.

Czym karmić a czym nie karmić ptaki?

Decydując się na dokarmianie ptaków, na ulicach lub na parapetach własnych mieszkań, trzeba też pamiętać o tym, że wbrew pozorom, nie powinny one jeść niektórych produktów.

Najczęściej, w mieście karmi się ptaki chlebem, jednak specjaliści zgodnie twierdzą, że nie jest to dla nich właściwy i wartościowy pokarm. Z kolei, jeśli ptaki zjedzą spleśniały chleb, może to się dla nich skończyć nawet śmierciom. Nie powinno się także, zostawiać dla ptaków resztek ze stołu. W takich wypadkach, dokarmianie nie ma żadnego sensu, a wręcz przeciwnie, jest nawet szkodliwe.

Chcąc dokarmiać ptaki, warto postawić na wartościowy pokarm. Dobrym rozwiązaniem są m.in. ziarna słonecznika, dyni oraz specjalne mieszanki dla ptaków, które można dostać w sklepach zoologicznych. Ptaki zadowolą się także orzechami i suszonymi owocami.

Dokarmianie gołębi zimą
Chcąc dokarmiać ptaki, warto postawić na wartościowy pokarm | fot.: StockAdobe.com

O czym należy pamiętać, dokarmiając ptaki w mieście?

Dokarmiając ptaki w mieście, trzeba także pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim po karmieniu, należy dokładnie posprzątać, żeby nigdzie nie zalegały gnijące resztki, którymi mogą się zainteresować różne robaki, a nawet szczury. Nie powinno się rzucać karmy na trawnik czy ulice, warto przygotować specjalne karmniki i miejsca do jedzenia. Nie powinno się też, karmić ptaków w miejscach, które są często uczęszczane. Ptaki przestraszą się ludzi i nie będą mogły spokojnie się posilić, a ponadto zaczną się one załatwiać w okolicy miejsca, w który jedzą, co z pewnością nie jest higieniczne i bezpieczne.

Dokarmianie ptaków, zwłaszcza zimą to bardzo szlachetne rozwiązanie. Trzeba jednak podchodzić do tego mądrze i nie zanieczyszczać przestrzeni publicznej. Należy pamiętać, o zasadach życia społecznego i we wszystkim co się robi, pamiętać o drugim człowieku. Karmienie ptaków, w żaden sposób nie może się stać niebezpieczne dla innych zwierząt i ludzi, który znajdują się w okolicy. Najbardziej odpowiedzialnym i higienicznym rozwiązaniem, jest umieszczenie specjalnych karmników, do których ptaki będą mogły przylecieć, aby zjeść karmę. Pokarm, będzie można umieszczać właśnie tam, a nie w przypadkowych miejscach jak np. chodnik przy śmietniku, gęsta trawa czy plac zabaw.


AKU