Dlaczego zamiast rasowego kota warto wybrać słodkiego dachowca?

0
747
słodki kociak
Powodem, dla którego zazwyczaj decydujemy się na kota jest chęć posiadania oddanego przyjaciela | fot.: stock.adobe.com

Miłośników kotów nie brakuje. Nie ma się temu co dziwić, bo są to niesamowicie wspaniali towarzysze dnia codziennego. Sporo osób decyduje się jednak na zakup wyłącznie rasowych kotów, a szkoda. Okazuje się bowiem, że słodkie dachowce mają nam naprawdę wiele do zaoferowania. Zanim więc zdecydujesz się na zakupienie rasowego kota, poznaj zalety dachowców. Jak się bowiem okazuje, jest ich naprawdę całkiem sporo. 

Duża odporność na choroby i bezwarunkowa miłość

Powodem, dla którego zazwyczaj decydujemy się na kota jest chęć posiadania oddanego przyjaciela. Dachowce z całą pewnością mają nam w tej kwestii wiele do zaoferowania. Dzięki adopcji kota dachowego zyskamy bezwarunkową miłość. Nasz koci przyjaciel będzie oddany i chętnie będzie przesiadywał na naszych kolanach. Możemy więc liczyć na jego donośne mruczenie, które na wiele osób działa niezwykle uspokajająco. Warto również wspomnieć o tym, że koty dachowce są wyjątkowo odporne na różnego rodzaju problemy zdrowotne. Rzadko kiedy dopadają je schorzenia, które są charakterystyczne dla niektórych kotów rasowych. Z tego też względu, dachowce są długowieczne. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o naszego zwierzęcego przyjaciela, możemy liczyć na to, że będzie on pozostawał przy nas przez naprawdę długie lata. Nie oznacza to jednak, że dachowce nie potrzebują weterynarza, szczepień czy odpoweidniej dbałości o warunki bytowe. Warto regularnie poddawać je kontrolom, jeżeli cokolwiek w ich zachowaniu nas zaniepokoi. 

kot europejski
Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o naszego zwierzęcego przyjaciela, możemy liczyć na to, że będzie on pozostawał przy nas przez naprawdę długie lata | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na dachowca?

Jak już zaznaczono wyżej, dachowce są wyjątkowo odporne na różnego rodzaju choroby. Są one także niezwykle przyjaznymi i oddanymi zwierzętami. Istnieje również inny powód, dla którego warto zdecydować się na adopcję kota dachowego. Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromnym problemem jest niekontrolowane mnożenie się kotów dachowych. Wiele z nich trafia później do schronisk bądź boryka się z bezdomnością. Jeżeli chcemy przyczynić się do zmniejszenia problemu bezdomności kotów, zaadoptujmy właśnie kota dachowego ze schroniska. Dzięki temu, na pewno zyskamy przyjaciela, warto jednak pamiętać o tym, że każdy kot jest inny i że niekoniecznie będzie odczuwał wdzięczność czy przywiązanie jako reakcję na zabranie ze schroniska. Oczywiście koty odczuwają wszystkie te emocje, potrzebują jednak czasu na oswojenie się. Pamiętajmy także, że każdy z kotów inaczej okazuje emocje. Jedne będą nam towarzyszyć przez cały czas. Inne – przychodzić nocą aby pospać na naszych nogach. Jeszcze inne same wskażą nam czas na głaskanie. Warto nawzajem się słuchać i uszanować potrzeby naszego pupila.

Ważne jest jednak to, aby stworzyć kotu jak najlepsze warunki do rozwoju. Wydaje się, że konieczna będzie kastracja bądź sterylizacja kota po to, aby nie mógł się on dalej rozmnażać. Ponadto, ważne jest zapewnienie zwierzakowi dobrej jakościowo karmy. Najlepiej zdecydować się na tę mokrą. Sucha karma zawiera bowiem za dużo składników roślinnych, które nie są wskazane kotom, zwłaszcza w nadmiarze. Obowiązkowym wyposażeniem domu, w którym ma znaleźć się kot jest również kuweta oraz zabawki. Co więcej, najlepiej adoptować od razu…dwa koty. Nic bowiem nie zapobiega lepiej nudzie i nie stymuluje rozwoju zwierzaka jak obecność drugiego kota.

Zalet płynących z adopcji kota dachowego jest całkiem sporo. Przede wszystkim zwierzęta te są niesamowicie przyjazne, energiczne i silnie przywiązują się do człowieka. Niezaprzeczalną ich zaletą jest również niezwykła wytrzymałość. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy przygarnięcie dachowca pod swój dach nie będzie dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że dachowce nierzadko są w stanie zaoferować więcej miłości i przywiązania od ich „wysoko urodzonych”, rasowych kuzynów.

AUN