Ekspres przelewowy – jakie urządzenie do parzenia kawy wybrać?

0
1060
kubek kawy nad książkami
Z pewnością ekspres przelewowy nie jest tak rozbudowanym urządzeniem, jak ekspresy automatyczne, jednak ten rodzaj zaparzacza ma wiele walorów | fot.: materiał partnera

Kawa dla wielu osób jest idealnym sposobem na chwilę relaksu i oderwanie się od problemów, szarej rzeczywistości czy pracy. Powolne sączenie czarnego płynu sprawia, że człowiekowi powoli wracają siły oraz chęć i motywacja do życia. Warto więc zastanowić się, czy nie potrzeba specjalnego urządzenia do zaparzania kawy, które praktycznie samodzielnie serwowałoby ciepły trunek?

  1. Ekspres do kawy przelewowy – dlaczego warto?
  2. Jak działa ekspres przelewowy?
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?
  4. Co dokupić do ekspresów przelewowych? 

Ekspres do kawy przelewowy – dlaczego warto?

Z pewnością ekspres przelewowy nie jest tak rozbudowanym urządzeniem, jak ekspresy automatyczne, jednak ten rodzaj zaparzacza ma wiele walorów. Przede wszystkim sprawdzi się tam, gdzie pije się dużo czarnej kawy, bez wymyślnych dodatków i najważniejszym aspektem jest fakt, czy kawa jest ciepła. Na ekspres przelewowy może pozwolić sobie praktycznie każdy. Najtańsze ekspresy przelewowe mogą kosztować już kilkadziesiąt złotych. Atutem urządzenia jest jego łatwa, intuicyjna wręcz obsługa, której nauczymy się w kilka sekund. Z ekspresem przelewowym poradzi sobie każdy, nawet osoba, która z technologiami jest na bakier.

Najciekawsze typy ekspresów przelewowych w okazjonalnych cenach znaleźć można na stronie https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/ekspresydokawy/ekspresyprzelewowe.html.

Jak działa ekspres przelewowy?

Jak już zostało wspomniane wyżej, ekspres przelewowy to urządzenie niezwykle proste w obsłudze. Sposób parzenia kawy przebiega powoli, dzięki metodzie przelewania (jak sama nazwa mówi). Woda przelewa się przez zmieloną kawę umieszczoną w dedykowanym pojemniku z filtrem. Ta metoda pozwala na wydobycie ze zmielonych ziaren wszystko, co najlepsze. To właśnie filtry w ekspresie przelewowym odpowiadają za smak, aromat i jakość kawy. Co więcej, filtry zatrzymują fusy z kawy, dzięki czemu w naszej filiżance nie znajdziemy ani jednego drobniutkiego ziarenka.

Ekspres przelewowy to urządzenie bardzo proste w czyszczeniu. Na rynku znajdziemy specjalne tabletki do usuwania kamienia z komory grzewczej, z kolei dzbanek szklany, filtr czy pojemnik na wodę wystarczy ostrożnie wyjść i umyć pod bieżącą wodą.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

Każde urządzenie AGD czy RTV posiada szereg parametrów, na które należy zwrócić uwagę, by określić, czy spełnia nasze oczekiwania, czy musimy szukać dalej. Identycznie sprawa wygląda w przypadku ekspresu. Decydując się na zakup ekspresu przelewowego, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj filtrów wymiennych jest wymagany, czy dzbanek na kawę jest szklany, a może metalowy w postaci termosa, a także czy istnieje możliwość regulowania mocy kawy. Podczas zakupu ekspresu przelewowego, powinniśmy dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy pod dzbankiem znajduje się płyta grzewcza i jak długo może podtrzymywać temperaturę gotowego napoju.

Co dokupić do ekspresów przelewowych? 

Po zakupie ekspresu przelewowego, warto zgłębić się jeszcze w temat akcesoriów. W przypadku tego rodzaju urządzenia z pewnością nie możemy zapomnieć o filtrach, jeśli konieczna jest ich wymiana. Papierowe filtry charakteryzują się niską ceną, a przy okazji są biodegradowalne. Wbudowany młynek do kawy to niezły dodatek, zwłaszcza jeśli uwielbiamy unoszący się aromat świeżo zmielonej kawy.

Ekspres przelewowy powinien być regularnie czyszczony. By podejść do tego profesjonalnie, warto zainwestować w specjalistyczne tabletki, z pomocą których można wyczyścić komorę grzewczą ekspresu z zalegającego kamienia.

 Materiał partnera