Elementy dekoracyjne i rodzaje oświetlenia, które odmienią oblicze każdej werandy, altany i przestrzeni ogrodowej

0
967
altana ogrodowa
Rośliny dodadzą uroku każdej przestrzeni, zarówno w naszym domu, jak i na zewnątrz - w ogrodzie, altanie czy na werandzie | fot.: StockAdobe

Ciepłe wiosenne i letnie dni same proszą się o przebywanie poza domem. Śniadanie na świeżym powietrzu, dzieci bawiące się na dworze, romantyczna kolacja i jasne, letnie wieczory… jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu, werandy czy altany, zadbajmy o udekorowanie tych miejsc, by te momenty były jeszcze bardziej wyjątkowe. Pomogą nam w tym różne elementy dekoracyjne i oświetleniowe, które odmienią ich oblicze. Dzięki nim, stworzymy unikalną atmosferę, a czas spędzony na zewnątrz będzie jeszcze przyjemniejszy.

Niesamowite oświetlenie

Unikalną atmosferę pomogą stworzyć nam różnego rodzaju lampy ogrodowe. Popularne stały się girlandy świetlne, które możemy rozwiesić na przykład na werandzie, w altanie, czy na specjalnie przygotowanym stelażu. Efekt potrafi być naprawdę spektakularny, a nasza przestrzeń stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa. W sklepach znajdziemy też małe, punktowe lampy, ładowane przez panele słoneczne, wbijane w ziemię. Kilka takich źródeł światła w naszym ogrodzie na pewno doda mu charakteru, a dodatkowo jest to rozwiązanie proekologiczne. Jeśli z pewnych powodów wolimy tradycyjne rozwiązania i naturalne źródła światła, możemy zaopatrzyć się w różne świece, lampiony czy pochodnie. Są też dobrym rozwiązaniem, jeśli na naszej posesji nie posiadamy dostępu do prądu, czy chcemy oświetlić miejsca które znajdują się dalej od jego źródeł. Dostępne są w różnych kształtach, kolorach czy zapachach (znajdziemy nawet świecie, które pomogą nam odstraszyć komary i inne niechciane owady). Na pewno dodadzą one uroku naszej przestrzeni, tworząc unikalną atmosferę.

Naturalne dekoracje

Rośliny dodadzą uroku każdej przestrzeni, zarówno w naszym domu, jak i na zewnątrz – w ogrodzie, altanie czy na werandzie. Poza posadzeniem ich w ziemi, możemy także zaopatrzyć się w różne rośliny doniczkowe. To także dobre rozwiązanie, gdy chcemy ozdobić werandę, czy nawet miejski balkon. Możemy zaopatrzyć się też w aromatyczne zioła, które będziemy mogli wykorzystywać do przygotowywania różnych potraw. Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy posadzimy nasze rośliny w dekoracyjnych donicach. W sklepach mamy do wyboru ich różne kształty i rozmiary – mniejsze, większe, bardziej minimalistyczne i klasyczne czy kolorowe i finezyjne. Jeśli na naszym stole zawsze obecne są świeże, cięte kwiaty, warto również zaopatrzyć się w dekoracyjny wazon.

Niewielkie akcenty

Jeśli posiadamy w naszym ogrodzie, w altanie czy na werandzie meble, warto zadbać o ich wygląd. Pomogą w tym różne dekoracyjne poduszki, koce, czy narzuty. W różnych sklepach meblowych znajdziemy wiele ozdobnych tekstyliów, które potrafią zupełnie odmienić wygląd naszej przestrzeni – wystarczy kilka poduszek na krzesła, czy ławę.  Ponadto, sprawią one, że godziny spędzone na dworze będą bardziej komfortowe. A gdy nadejdzie wieczór, warto mieć pod ręką ciepły koc – wcześniej na przykład rozłożony na kanapie w celach dekoracyjnych, by schronić się przed nim w zimniejszą noc.

Jeżeli latem czy wiosną spędzamy całe dnie na zewnątrz, w naszych ogrodach, altanach czy na werandach, warto dodać tym miejscom unikalną atmosferę. Zadbajmy o ich udekorowanie, zaopatrując się w elementy dekoracyjne i oświetleniowe. Wystarczy kilka niewielkich akcentów, by całkowicie odmienić daną przestrzeń. Nasze działania sprawią, że dni spędzane na dworze będą jeszcze przyjemniejsze i bardziej wyjątkowe.

AWI