Funkcjonalna łazienka – jak ją zaprojektować?

0
881
funkcjonalna łazienka
Łazienki posiadające metraż powyżej 4m2 mogą spokojnie pomieścić w sobie wannę | fot.: materiał partnera

W dzisiejszych czasach projekty wnętrz muszą być połączeniem nie tylko dobrego stylu, ale i zastosowaniem funkcjonalnych rozwiązań. Szczególnie ma to znaczenie w mniejszych pomieszczeniach, w których każdy centymetr musi być wykorzystany do maksimum. Podobnie jest w przypadku aranżowania łazienek, musi być kompilacją pragmatyzmu z wizualnym odbiorem.

Funkcjonalna łazienka – jaka wanna?

Łazienki posiadające metraż powyżej 4m2 mogą spokojnie pomieścić w sobie wannę. Warto ją dobierać do wzrostu domowników, a w dalszej kolejności pamiętać o wymiarach. Zazwyczaj wanna cechuje się od 70 do 80 cm szerokości i od 160 do 180 cm długości. Dla komfortowego użytku należy przed nią pozostawić koło 100×70 cm wolnej przestrzeni. W mniejszych łazienkach najczęściej spotykane są wanny narożne, które z reguły są dużo bardziej pojemne w porównaniu do klasycznych modeli. Decydując się na wannę asymetryczną warto zwracać uwagę na grubość rantów, im węższe tym więcej wolnej przestrzeni łazienkowej.

Jeśli nie wanna to jaka kabina prysznicowa?

W małych łazienkach zazwyczaj wstawia się narożne kabiny prysznicowe. Do standardowych kabin zalicza się te o wymiarach 90×90 cm, jednak na rynku dostępne są także mniejsze rozmiary nawet takie jak 70×70 cm. Współcześnie coraz rzadziej korzysta się z kabin prysznicowych na rzecz odpływu montowanego w podłodze. Do takiego odpływu niezbędna będzie transparentna kabina, która optycznie powiększy nam przestrzeń. W łazienkach, w których występuje okno zaleca się montować kabinę jak najdalej od niego. By można było swobodnie korzystać z łazienki najlepiej zostawić przed prysznicem około 90 cm szerokości.

Jaka umywalka w łazience?

W łazienkach należy postawić na wygodną umywalkę. Do standardowych rozmiarów zalicza się tą o szerokości minimum 45 cm i głębokości równej 40 cm. Przed umywalką powinno pozostać co najmniej 100×70 cm przestrzeni. Wedle zasad umywalka powinna być oddalona od innych urządzeń sanitarnych o około 20 cm. W mniejszych łazienkach lepiej wybrać umywalkę nablatową, która zamontować należy na małej szafce bądź modnych ostatnio konsolach czy antycznych meblach. Dzięki temu w szafce będzie można schować najbardziej podręczne kosmetyki czy ręczniki. W większych łazienkach zaleca się zastosować dwie umywalki, montowane obok siebie. Bardzo fajnie prezentuje się również umywalka rynnowa, która sprawdza się na dwie osoby.

Jak umiejscowić kompakt WC?

Współcześnie coraz częściej stawia się na kompakty wiszące, gdyż są odzwierciedleniem nie tylko nowoczesności, ale nadają wnętrzu o wiele więcej lekkości. Nie trzeba obawiać się o ich stabilność, ponieważ są montowane na specjalistycznych stelażach, które umieszcza się w ścianie. Ponadto miska podłogowa jest dużo bardziej praktyczniejsza, ponieważ taki WC dużo łatwiej utrzymać w czystości. Dla wygodnego użytkowania warto zachować przestrzeń przed równą 80x60cm. Dodatkowo sedes musi być oddalony od innych sanitariatów o minimum 20 cm.

Partnerem artykułu był BeautifulMinds – projektowanie wnętrz Warszawa.

Materiał partnera