Ile żyją psy? Od czego zależy długość życia psa?

0
912
psy na smyczach
Wśród wielbicieli psów często pada pytanie "ile tak właściwie żyje pies"? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta i zależy od wielu różnych czynników | fot.: materiał partnera

Każdy właściciel psa chciałby, żeby jego pupil żył jak najdłużej. Większość z psów na szczęście dożywa dosyć sędziwego wieku. Ile żyją psy i jakie czynniki wpływają na szczęśliwe życie psa? Czy właściciele psów mają wpływ na to, jakiego wieku dożyje ich podopieczny?

·        Ile żyją psy? Od czego zależy długość życia psa?

·        Jaka jest średnia długość życia psa?

W tekście dowiesz się m.in. jak długo żyją psy i jaki jest średni wiek życia psa.

Ile żyją psy? Od czego zależy długość życia psa?

Wśród wielbicieli psów często pada pytanie „ile tak właściwie żyje pies”? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta i zależy od wielu różnych czynników. Główny czynnik to oczywiście genetyka i ogólna kondycja zdrowotna czworonoga. Jeżeli pies pochodzi z tak zwanego ”słabszego miotu”, to może być narażony na dużą ilość chorób ze względu na swoją stosunkowo niską odporność.

Jeżeli nasz czworonożny przyjaciel rodzi się względnie zdrowy, to jego długość automatycznie się zwiększa i daje szanse na przeżycie kilkunastu lat. Liczba ta będzie się wahać w zależności od tego, jakiej rasy i wielkości jest pies, oraz jego trybu życia.

Rasa jest czynnikiem odpowiadającym za zestaw informacji genetycznych, które warunkują długość życia psa. Wpływa ona przykładowo na wielkość psa (im pies jest większy, tym krócej żyje). Innym charakterystycznym dla danej rasy czynnikiem są choroby genetyczne, które mogą bardzo skracać długość życia psa. Również urazy, które odniósł pies oraz przebyte wypadki, środowisko życia i właściwa opieka weterynaryjna wpływają na długość życia psa. Istotne jest także jakościowe pożywienie (znajdziesz je w sklepie zoologicznym Hubun).

Wymienione powyżej rzeczy pomogą psom wieść szczęśliwe życie i żyć jak najdłużej.

Jaka jest średnia długość życia psa?

Średnia długość życia psa jest szacunkowym określeniem widełek długości życia konkretnej rasy psów – od minimalnej do maksymalnej, jednak wcale nie oznacza to, że nasz czworonożny przyjaciel nie może żyć dłużej lub krócej. Szacunkowo psy żyją średnio od 10 do 13 lat. Zawsze jednak powinniśmy brać pod uwagę predyspozycje danej rasy i wymienione wcześniej czynniki wpływające na długość życia psów.

Odpowiednie dbanie o psa wpływa bezpośrednio na jego zdrowie. Dobra dieta (warto wybierać karmę opartą o składniki dostosowane do wielkości i do rasy psa), systematyczne odwiedzanie weterynarza i dbanie o kondycję fizyczną psa (szczególnie przy rasach wymagających dużo ruchu).

Być może w przyszłości dzięki rozwojowi technologii wczesnego wykrywania chorób, uda się dodać psom kilka lat życia. Do tej pory najdłużej żyjący pies na świecie to (a w zasadzie był) pies pasterski o imieniu Bluey, który żył 29 lat i 5 miesięcy.

Materiał partnera