Jak dopasować rolety rzymskie do kuchni?

0
490
rolety rzymskie w kuchni
Rolety rzymskie to proste, estetyczne i jednocześnie funkcjonalne osłony okienne | fot.: Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Czy wiesz, że rolety rzymskie są najczęstszym wyborem podczas aranżacji kuchennego okna? Jeśli zastanawiasz się nad tym modelem lub właśnie szukasz idealnej osłony do kuchni, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym są rolety rzymskie?

Rolety rzymskie to proste, estetyczne i jednocześnie funkcjonalne osłony okienne. Zacznijmy jednak od początku. W kwestii designu nie mają sobie równych. To, co je wyróżnia to wyjątkowy sposób sterowania – nie zwijają się bowiem na rurę zawojową, jak w standardowych modelach. Podczas unoszenia składają się, tworząc nakładające się na siebie, eleganckie zakładki. Ten efekt naprawdę robi wrażenie i wbrew pozorom nie zabiera dużo miejsca. Po rozwinięciu materiału uzyskujemy gładką powierzchnię w wybranym kolorze.

Rolety rzymskie występują w bardzo bogatej palecie kolorów, wzorów i tkanin – welurowe, gładkie, geometryczne, roślinne czy we wzory dziecięce. Dzięki temu z łatwością dopasują się do kuchni zaaranżowanej w każdym stylu – od klasycznego, który podkreśli prostotę i elegancję, aż do skandynawskiego, gdzie będzie kontrastowała z minimalizmem (a jeśli pokusimy się o mocny kolor, będzie gwiazdą całej aranżacji).

Dlaczego warto zamontować rolety rzymskie w kuchni?

Praktyczna strona rolet rzymskich nie pozostaje w tyle! Dzięki nim możesz pozbyć się wielu problemów czyhających na Ciebie w kuchni – nadmierne słońce, sąsiad wprost zaglądający do Twoich garnków, czy trudne w utrzymaniu w czystości osłony okienne. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy wilgotna szmatka lub odkurzacz. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu mechanizmowi tkaninę rzymianek można łatwo zdjąć i wyprać w pralce – wtedy najlepiej włączyć program prania w 30 stopniach i najniższy stopień wirowania. Przed czyszczeniem należy jednak upewnić się (najlepiej u producenta) czy materiał jest do tego przystosowany.

Oprócz kolorystyki rolety rzymskie dają nam dowolność pod względem:

  • Stopnia zaciemnienia tkaniny – na rynku dostępne są ich trzy rodzaje. Opcje transparentne zmiękczają wpadające promienie słoneczne, ale nie blokują widoczności z zewnątrz. Modele przyciemniające zapewniają większą prywatność i jednocześnie zmniejszają poziom nasłonecznienia. Materiały zaciemniające maksymalnie izolują pomieszczenie od świata zewnętrznego, czyli wzroku przechodniów i słońca. Sprawdzą się one zatem zarówno przy ruchliwych ulicach, na ciasnych osiedlach, jak i w mieszkaniach czy domach z ekspozycją południową lub zachodnią.
  • Montażu – większość modeli oferowanych przez producentów można zainstalować na kilka sposobów, czyli na skrzydle okna (bez konieczności wiercenia), ścianie, suficie lub we wnęce okiennej. To wyjątkowo sprawdza się właśnie w kuchni, gdzie często okna są albo bardzo małe, albo bardzo duże, lub znajdują się bezpośrednio przy zlewie – w tym przypadku nie wszystkie rodzaje rolet, firan czy żaluzji zdałyby egzamin. Rolety rzymskie zajmują na tyle mało miejsca, że sprawdzą się nawet w niewielkich przestrzeniach.

Jak dobrać rolety rzymskie do kuchni?

Pierwszym krokiem w doborze rolet rzymskich do kuchni powinna być strona wizualna. Osłona okienna w aranżacji może spełniać dwie role – być subtelnym dopełnieniem lub główną jej częścią. Wszystko zależy od tego, na jaki wzór, kolor czy materiał się zdecydujemy. Kiedy zależy nam na prostocie i elegancji, które podkreślą styl klasycznej przestrzeni kuchennej, zdecydujmy się na stonowane kolory, takie jak beże, szarości czy odcienie bieli. Jeśli jednak chcemy skontrastować okno z resztą otoczenia lub wysunąć je na pierwszy plan, postawmy na mocne barwy czy niespotykane printy, np. w egzotyczne zwierzęta, czy etniczne wzory.

Krok numer dwa to oczywiście wybór sposobu montażu i pomiar pod niego dopasowany. Wysokiej klasy sklepy internetowe udostępniają precyzyjną i łatwą w zrozumieniu instrukcję tego, jak prawidłowo zmierzyć okno – niezależnie od tego, czy decydujemy się na opcję gotową, czy produkowaną na wymiar. To bardzo ważny etap. Należy pamiętać bowiem, że przy składaniu zamówienia na produkt szyty na miarę, zwrot czy reklamacja dotyczące rozmiaru mogą być utrudnione. W tym momencie warto także przemyśleć to, z której strony miałby znaleźć się łańcuszek sterujący.

Rolety rzymskie w kuchni to strzał w dziesiątkę. Nie dość, że świetnie działają dzięki wygodnemu sterowaniu, to dodatkowo niestraszne im większe zabrudzenia, a na oknie prezentują się znakomicie. Podejrzewamy, że szybko nie wyjdą z mody – jednak jeśli nastąpi potrzeba odświeżenia aranżacji, przemyślany mechanizm pozwoli na szybką zmianę tkaniny.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.