Jak skutecznie oszczędzać energię i pieniądze bez zbytnich wyrzeczeń? Podpowiadamy!

0
882
świecąca się żarówka obok zgaszonych żarówek
Jeżeli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, a przy tym zużywać mniej energii, zastanów się nad mniejszymi lub większymi inwestycjami w sprzęty domowe | fot.: stock.adobe.com

Wydatki na prąd to spore obciążenie dla wielu gospodarstw domowych. Rozwój cywilizacji spowodował, że produkuje się i kupuje coraz więcej przedmiotów elektrycznych i elektronicznych ułatwiających życie, a jednocześnie zużywających energię. Niektórzy z przerażeniem słuchają wiadomości o zbliżających się podwyżkach cen energii, nie wiedząc, czy będą po nich w stanie opłacić rachunki za prąd. Podpowiadamy jak bez wyrzeczeń nauczyć się oszczędzać energię, a tym samym pieniądze w naszym budżecie. 

Jakie zmiany w nawykach pozwolą na oszczędzanie energii?

Często używając różnych urządzeń w domu, nie zdajemy sobie sprawy, że wcale nie musimy z nich rezygnować, by zaoszczędzić. Oszczędzanie energii nie jest trudne i każdy może się tego nauczyć. Wystarczy zmienić kilka nawyków, by zaowocowało to mniejszym rachunkiem za prąd. Oto niektóre z nich:

  • Wyłączaj światło jeśli wychodzisz z pomieszczenia na dłużej. Jeśli opuszczasz dane pomieszczenie na chwilę i zaraz do niego wracasz, wyłączenie światła i ponowne włączenie zużyje więcej energii niż gdybyś zostawił je włączone.
  • Czytaj przy oświetleniu punktowym. Nie ma potrzeby używania górnego światła do czytania, bo najlepiej tekst oświetli światło o mniejszej mocy padające bezpośrednio na książkę.
  • Przed pójściem spać lub przed wyjściem z domu wyłączaj z kontaktu wszystkie urządzenia oprócz lodówki. Nie zostawiaj telewizora czy komputera w stanie czuwania, bo one również zużywają prąd. Pamiętaj też o wyłączeniu ładowarek z kontaktu.
  • Jeśli używasz czajnika elektrycznego do gotowania wody, nalej jej tyle, ile akurat potrzebujesz na kawę czy herbatę. Krótszy czas gotowania to również mniej zużytej energii.

To tylko przykładowe zmiany, jakich możesz dokonać w swoich nawykach, które pozwolą ci zaoszczędzić około kilkunastu złotych lub więcej w miesięcznych rachunkach.

Jakie zmiany w domu warto wprowadzić, by oszczędzać energię?

Jeżeli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, a przy tym zużywać mniej energii, zastanów się nad mniejszymi lub większymi inwestycjami w sprzęty domowe. Podstawą jest wymiana żarówek na energooszczędne. To da ci kolejne kilkanaście złotych oszczędności. Warto też wymienić urządzenia elektryczne na takie z klasą energetyczną A+++ lub A++. Jeżeli nie stać cię na to, by kupić wszystkie od razu, pamiętaj o tym, kiedy zdecydujesz się na zakup nowej pralki czy lodówki. Szczególnie ta ostatnia powinna być energooszczędna, bo pracuje na okrągło. Pamiętaj też, by lodówki w domu nie ustawiać w pobliżu grzejników, gdyż zużywa ona wtedy więcej prądu. Możesz też rozjaśnić wnętrza swojego mieszkania jasnymi kolorami ścian, lustrami, które będą odbijały światło. W efekcie tego zużyjesz mniej światła sztucznego. Kinkiet zawieszony nad lustrem będzie się w nim odbijał, sprawiając wrażenie istnienia dwóch źródeł światła, co jeszcze bardziej rozświetli pomieszczenie.

Powyższe zmiany pomogą ci zaoszczędzić energię i pieniądze bez wyrzeczeń. Każda pojedyncza zmiana przyniesie małe korzyści, ale wprowadzenie kilku da już wymierne efekty w najbliższych rachunkach za prąd.

KOS