Jak wybrać dobry wąż ogrodowy?

0
894
wąż ogrodowy
Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze węża ogrodowego, jest odpowiedni wybór jego długości | fot.: materiał partnera

Podlewanie roślin to jeden z warunków ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Do podlewania można używać konewki czy wiadra, ale zdecydowanie wygodniej i szybciej będzie zrobić to z użyciem węża ogrodowego. Zobacz jak wybrać dobry wąż ogrodowy, by korzystanie z niego było łatwe i przyjemne.

Wąż ogrodowy – dobierz odpowiednią długość

Jednym z podstawowych pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przy wyborze węża ogrodowego, jest odpowiedni wybór jego długości. Musisz dopasować ją do wielkości swojego ogrodu, więc najlepiej będzie sprawdzić, jaka jest odległość pomiędzy kranem, do którego podłączysz wąż, a najdalej oddalonym miejscem w ogrodzie. Wąż ogrodowy powinien być tak długi, by wygodnie można było sięgnąć aż do tego miejsca. Jeśli będzie za krótki, to nie da się podlać każdego miejsca w ogrodzie, a jeśli będzie zbyt długi, to nie wykorzystasz jego części i jeśli nie będzie zawinięty na bębnie, to będziesz mieć problem z jego wygodną obsługą.

Wąż na bębnie czy bez?

Jak można wywnioskować z tego, co zostało napisane powyżej, bęben znacznie ułatwia korzystanie z węża ogrodowego. Dzięki bębnowi można zapomnieć o poplątanym i pozaginanym wężu oraz wygodnie przechować wąż w garażu, pomieszczeniu gospodarczym czy w pobliżu kranu. Bęben pozwalający na zwijanie węża jest tym bardziej potrzebny, im dłuższy jest wąż ogrodowy. Jeśli masz wąż ogrodowy o długości 10m, to jego ręczne zwijanie i przechowywanie nie jest bardzo uciążliwe, natomiast przy wężach dłuższych, ułatwienie w postaci bębna jest zdecydowanie warte uwagi.

Warto również pamiętać, że bęben nie tylko ułatwia zwijanie węża, ale pozwala również na jego wygodne przestawianie. Dobry bęben jest wyposażony w kółka, dzięki czemu można łatwo ustawić go w wybranym miejscu, a po wykonanej pracy zawieźć z powrotem do miejsca przechowywania. To znacznie ułatwienie, bo długi wąż jest naprawdę ciężki i jego przenoszenie wymaga sporo siły.

Wybierz odpowiednie końcówki

Ostatnim, ale wcale nie mniej ważnym elementem, o który należy zadbać wybierając wąż ogrodowy, są końcówki. Absolutne minimum stanowi końcówka służąca do podłączenia węża do kranu oraz dysza zraszająca. Przed wyborem należy sprawdzić, jakie fi ma wybrany szlauch i do tego rozmiaru dobrać odpowiednie przyłącza. W razie różnicy pomiędzy średnicą węża i kranu można znaleźć złączki o różnych rozmiarach po każdej ze stron. W zależności od potrzeb i planów wykorzystania węża można również dokupić dysze pozwalające na regulację strumienia wody, co podniesie komfort korzystania z węża.

Materiał partnera zewnętrznego