Jak wybrać idealną szafę?

0
1065
Szafa z lustrem
To doskonała metoda pozwalająca uzyskać iluzję optyczną, dzięki której całość sprawia wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. | fot.: domtech24.com

Powinna być pojemna, dopasowana do reszty wyposażenia i solidnie wykonana. Idealna szafa zapewni nam przede wszystkim dostateczną ilość miejsca do przechowywania. To jej najważniejsza funkcja, jednak musi również wpisywać się swoim rozmiarem i estetyką w wybrane pomieszczenie. Jeden rodzaj szaf będzie odpowiedni do małego pokoju, inny do dużego, jeszcze inny do przedpokoju. Czym kierować się przy kupnie tego niezbędnego mebla?

Pierwszą kwestią jest dokładne przemyślenie, ile miejsca do przechowywania potrzebujemy. Wszystko zależy oczywiście od przeznaczenia szafy: przykładowo, w sypialni, gdzie najczęściej trzymamy ubrania, konieczna będzie dość duża pojemność. Szczególnie wtedy, gdy współdzielimy ten pokój z drugą osobą. W przypadku małych pomieszczeń dodatkowych albo korytarza nie warto „zawalać” przestrzeni zbyt dużym meblem. Zwłaszcza wtedy, gdy miejsca jest niewiele, co stanowi cechę dość charakterystyczną dla większości przedpokojów. W przypadku korytarzy idealnie sprawdzają się więc szafy niewielkie lub wbudowane w ścianę. W innych pomieszczeniach, jeżeli nie mamy do wykorzystania zbyt wiele miejsca, trzeba zastosować inne, sprytne rozwiązania.

Jednym z nich są szafy przesuwne. To idealna opcja dla osób, które borykają się z małym metrażem. Pozwala na umieszczenie mebla dosłownie w każdym miejscu, nawet jeżeli naprzeciw, w niewielkiej odległości, znajduje się inny mebel. Wybierając ten wariant, nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, która umożliwi otwieranie drzwi „na zewnątrz”. Oprócz tego szafa przesuwna stanowi bardzo modne rozwiązanie, doskonale wpisując się w styl skandynawski i nowoczesny. Nic dziwnego, że w większości sklepów coraz częściej znajdziemy wyłącznie modele z drzwiami przesuwnymi. Są minimalistyczne, znacznie wygodniejsze i dostępne w wielu ciekawych konfiguracjach oraz opcjach kolorystycznych.

Czy można powiększyć pomieszczenie za pomocą szafy?

Kolejną cechą idealnej szafy będzie możliwość zaaranżowania jej w taki sposób, aby optycznie powiększała wnętrze. Wbrew pozorom, jest to możliwe nawet wtedy, gdy mebel jest dość duży, a my planujemy umieścić go w niewielkim metrażu. Wystarczy, że zdecydujemy się na szafy z lustrami, w których będzie odbijać się fragment pomieszczenia lub okno. To doskonała metoda pozwalająca uzyskać iluzję optyczną, dzięki której całość sprawia wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Wnętrze wyda się również zdecydowanie jaśniejsze, ponieważ w tafli lustra będzie obijać się światło lamp lub wpadające przez okno promienie słońca.

Duże znaczenie ma oczywiście kolorystyka mebla. Powinna współgrać z resztą wyposażenia i stylistyką pokoju. Wbrew pozorom, do małych wnętrz możemy wybrać zarówno jasne, jak i ciemne szafy – jednak pamiętajmy, że jeżeli decydujemy się na ciemnobrązowy lub czarny odcień, lepiej postawić na model ze wbudowanym lustrem lub wykonany z płyty o dużym połysku. Takie rozwiązanie nie przytłoczy wnętrza i nieco je rozjaśni. Zwróćmy również uwagę na trwałość tworzywa, z którego wykonano szafę. Dobrze sprawdzają się płyty laminowane, które są łatwe w czyszczeniu i odporne na zarysowania oraz trwałe zabrudzenia.


Materiał partnera zewnętrznego