Jak wybrać idealny domek drewniany? 4 proste kroki

0
392
domek drewniany
Istnieje wiele różnych stylów, które można uzyskać budując domki drewniane: od tradycyjnej, rustykalnej chatki z drewna, po nowoczesne domy drewniane z otwartą przestrzenią i panoramicznymi oknami | fot.: materiał partnera

W domkach drewnianych jest dużo romantyzmu, ponieważ te niezwykłe budynki wprowadzają do naszego życia dużo naturalności. Drewno używane do budowy domów sprawia, że za sprawą tak prostego materiału budowlanego tworzone jest magiczne miejsce na wakacje lub do stałego zamieszkania. Wspaniałą rzeczą jest to, że domki drewniane nadają się do użytku przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim. Możesz ich używać do świętowania Bożego Narodzenia, a także do odprężenia się podczas weekendu majowego.

Mieszkanie w domku z drewna jest największym marzeniem wielu osób, które chcą prowadzić prostszy i bardziej rustykalny styl życia, nie rezygnując przy tym z podstawowych udogodnień. Niezależnie od tego, czy jest to mały domek wakacyjny zbudowany ręcznie, czy nowoczesny dom modułowy do stałego zamieszkania, istnieje wiele różnych sposobów na spełnienie marzenia o posiadaniu domku drewnianego jak ze snów. A te 4 proste kroki pomogą Ci osiągnąć ten cel.

 • Ustal budżet

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić zanim zaczniesz myśleć o budowie domku z drewna, jest ustalenie budżetu. Dla większości z nas oznacza to siedzenie i obliczanie ile możemy wydać na projekt. Ważne jest, aby brać pod uwagę nie tylko cenę samego budynku, ponieważ jest to zwykle tylko jakaś część całkowitego kosztu budowy domku drewnianego. Oto zestawienie różnych komponentów, na które składa się budowa domu i na które musisz przeznaczyć swój budżet:

 • Grunt,
 • Fundamenty,
 • Pracownicy,
 • Wykończenie wnętrza,
 • Podatki i koszty prawne.

W przybliżeniu, możesz oczekiwać, że Twój domek drewniany – chodzi tu o całkowity koszt, w skład którego wchodzą powyższe aspekty – będzie około 2 lub 3 razy większy niż koszt samego budynku. Średni domek z drewna o powierzchni 20 m2 to około 40,000 złotych. Natomiast, jeśli marzy Ci się domek drewniany wynoszący 50 m2, to musisz być przygotowany na to, że zapłacisz za niego 70,000 złotych. W niektórych przypadkach, możesz oczekiwać, że zapłacisz więcej, jeśli chcesz, aby Twój domek został zaprojektowany na zamówienie; jeśli wybierzesz wysokiej jakości materiały; lub jeśli budynek będzie miał dodatkowe udogodnienia jak wiata czy garaż.

 • Określ metraż

Kiedy już znasz swój budżet, możesz zacząć myśleć o tym, ile miejsca potrzebujesz lub chciałbyś mieć w swoim domku drewnianym. Zastanów się, ile sypialni będziesz potrzebować. Dla większości ludzi będzie to całkiem proste. Na przykład, czteroosobowa rodzina najprawdopodobniej będzie chciała trzy lub cztery sypialnie. Może potrzebujesz jeszcze osobnego miejsca do pracy zdalnej lub pokoju gościnnego? Warto jest również pamiętać, że dobrym rozwiązaniem w przypadku takich konstrukcji jest wspólna otwarta przestrzeń dla salonu, jadalni i kuchni. Ponadto, niektóre domki drewniane są również wyposażone w dodatkową przestrzeń, jak na przykład garaż, wiata, czy też poddasze. Postaraj się, aby te pomysły zmieściły się na działce, którą posiadasz i postaraj się dobrze wykorzystać każdy jej metr. Należy również wspomnieć, że metraż domku z drewna zależy bezpośrednio od Twoich indywidualnych potrzeb.

 • Wybierz styl i materiał

Istnieje wiele różnych stylów, które można uzyskać budując domki drewniane: od tradycyjnej, rustykalnej chatki z drewna, po nowoczesne domy drewniane z otwartą przestrzenią i panoramicznymi oknami. W tym celu pomocne może okazać przeglądanie wielu zdjęć w Internecie lub zwyczajnie katalogu wybranego przez Ciebie dostawcy. Pamiętaj, że do wyboru masz gotowe modele, projekty szyte na miarę lub modyfikację już gotowego domku i dostosowanie go do swoich potrzeb. Jeśli nie jesteś pewien, jakie wyjście będzie dla Ciebie najlepsze, zawsze możesz poprosić specjalistę o pomoc. Następnie, musisz zdecydować, czy chcesz kłody kwadratowe, okrągłe czy w kształcie litery D i jak chcesz łączyć je na rogach. Każdy rodzaj konstrukcji daje bardzo niepowtarzalny wygląd. Co więcej, zastanów się nad rodzajem drewna, z którego chcesz zbudować swój domek drewniany, ponieważ każdy gatunek drewna ma odmienną barwę i układ słojów. Warto jest dodać, że do najpopularniejszych obecnie rodzajów należą: świerk północny, drewno świerkowe litewskie, sosna lub połączenie sosny i świerku. Te opcje nie tylko doskonale się prezentują, ale są również niezwykle wytrzymałe.

weranda domek drewniany
Każdy rodzaj konstrukcji daje bardzo niepowtarzalny wygląd | fot.: materiał partnera
 • Wybierz renomowaną firmę

Gdy już masz ogólne pojęcie o tym czego chcesz, możesz zacząć szukać firmy, z którą będziesz mógł omówić swoje pomysły. Przy setkach producentów w Polsce, którzy zajmują się budową domków drewnianych trudno jest określić, która firma będzie dla Ciebie najlepsza, dlatego na własną rękę musisz przeprowadzić dokładne rozeznanie. Warto jest wiedzieć, że jako absolutne minimum, dostawca konstrukcji drewnianych powinien spełniać następujące standardy:

 • Używać wysokiej jakości materiałów i mieć wykwalifikowanych fachowców

Nie bez powodu niektóre domki drewniane są naprawdę tanie, a to dlatego, że przy ich budowie są wykorzystywane materiały niskiej jakości. Dodatkowo, takie konstrukcje są budowane przez ludzi, którzy nie mają przeszkolenia i doświadczenia niezbędnego do zbudowania wysokiej jakości domku z drewna. Dlatego, należy upewnić się, że firma składa się z wykwalifikowanych specjalistów, którzy używają najwyższej jakości materiałów – poproś o możliwość wizyty w jej fabryce i porozmawiaj z pracownikami.

 • Oferować pomoc na miejscu i usługę montażu

Jeśli firma nie ma możliwości budowy domku drewnianego na Twojej działce, za pośrednictwem własnego zespołu lub konstruktorów, których mogą polecić, to powinieneś zrezygnować z jej usług. Firma powinna mieć pewność co do swoich domów i oferować zbudowanie ich na docelowej działce.

 • Szczycić się wysokiej jakości obsługą klienta

Wiadomym jest, że skoro inwestujesz w coś swoje oszczędności, to chcesz być jak najlepiej traktowany. Jeśli chodzi o obsługę klienta, to warto jest podążać za instynktem w tym temacie. Możesz dowiedzieć się, jak wygląda obsługa klienta danej firmy po zaledwie jednej rozmowie, ale pamiętaj, aby zapytać o poziom wsparcia, jakie zapewnia zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu prac budowlanych.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że domki drewniane są naprawdę praktycznym i wszechstronnym dodatkiem do każdej posesji, a ich styl jest doskonałym i przyciągającym wzrok elementem ogrodu. Przy tak szerokiej gamie opcji pod względem wielkości, stylu i przeznaczenia, każdy znajdzie idealny domek z drewna dla siebie i swojej rodziny. Co więcej, domek drewniany to nie tylko niezwykle dobra inwestycja, ponieważ doskonale odegra rolę miejsca do wypoczynku w czasie ciepłych dni, ale również świetnie nadaje się jako miejsce do stałego zamieszkania. Jednak, jak przed podjęciem każdej życiowej decyzji, jest kilka spraw, które należy dobrze przemyśleć. Jeśli potrzebujesz podpowiedzi jak wybrać idealny domek drewniany, to po przeczytaniu tego artykułu będziesz pewien, że podejmujesz właściwy wybór.

Materiał partnera