Jak wybrać płytki podłogowe do domu lub lokalu?

0
472
wnętrze meble płytki
Podczas wyboru odpowiednich płytek do wnętrza, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanego surowca, ale także na wielkość każdej pojedynczej płytki | fot.: materiał partnera

Każdy, kto spędza codziennie w pracy lub w domu dużo czasu wie, że otoczenie i jego wygląd mają wpływ na nasze samopoczucie. Jedni zwracają na to większą uwagę i starają się otaczać ładnymi rzeczami, a inni przykładają większą wagę do względów praktycznych, niż do estetyki wnętrza. Jeśli jednak należysz do pierwszej grupy i poszukujesz płytek podłogowych, które będą zarówno stylowe, jak i trwałe, to jesteś w dobrym miejscu.

Wybieramy płytki podłogowe – na co zwrócić uwagę?

Jeśli interesują cię wysokiej jakości płytki podłogowe do kuchni, łazienki czy salonu, sprawdź ofertę Max-Fliz i zwróć uwagę na kilka istotnych cech, dzięki którym wybór odpowiednich płytek do domu czy lokalu stanie się prostszy:

Materiał

Na rynku wnętrzarskim można obecnie wręcz przebierać w różnych rodzajach płytek podłogowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem do takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka czy salon są płytki ceramiczne, które w zależności od sposobu wypalania oraz zastosowanych materiałów można podzielić na kilka kategorii:

Gres

Podłoże wykonane z gresu to bardzo popularny rodzaj płytek. Gres wypala się w wysokiej temperaturze, dzięki czemu jest to wytrzymały i trwały surowiec, który świetnie sprawdza się do produkcji płytek gresowych używanych powszechnie na podłodze lub ścianach.

Glazura

Stosunkowo cienkie płytki, które często stosuje się do jako wykończenie ścian na przykład w łazienkach czy nowoczesnych pokojach kąpielowych.

Terakota

Płytki tego typu są zrobione z oczyszczonej gliny i stosuje się je głównie na podłodze.

Cotto

Są to kafelki wykonane z masy klinkierowej o nieregularnej oraz porowatej powierzchni. Nadają wnętrzu rustykalny charakter, dobrze trzymają ciepło, więc często stosuje się je jako ogrzewanie podłogowe.

Jaka wielkość płytek do kuchni, łazienki czy salonu?

Podczas wyboru odpowiednich płytek do wnętrza, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanego surowca, ale także na wielkość każdej pojedynczej płytki. Ma to bardzo duże znaczenie dla ostatecznego efektu wykończenia łazienki, kuchni lub pokoju dziennego. Oczywiście płytek można użyć również w innych pomieszczeniach, jednak te trzy typy zdecydowanie należą do najpopularniejszych.

Wszystko zależy od tego, gdzie dokładnie płytki mają się znajdować i jaką funkcję pełnić. W ofercie Max-Fliz można znaleźć wysokiej jakości niewielkie kostki, które doskonale sprawdzą się na przykład podczas wykańczania okolic wolnostojącej wanny.

Na rynku można też znaleźć popularne płytki w rozmiarze do 40-50 cm a nawet wielkoformatowe płyty gresowe o naprawdę sporej przekątnej. Rozmiar płytki istotnie wpływa na jej design i ogólną estetykę, jednak nie powinno być to jedynym kryterium wyboru. Wielkość płytek podłogowych ma też znaczenie czysto praktyczne – małe płytki oznaczają dużo fug, co jest bardzo podatne na zanieczyszczenia a ponadto pracochłonne przy sprzątaniu.

Kolorystyka i wzory

Jasne i szkliwione płytki będą odbijać światło i sprawiać wrażenie czystości oraz przestrzeni. Z kolei ciemne oraz ze wzorami będą doskonałym uzupełnieniem dla nich. Ciemne płytki mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie, ale nie jest to regułą.  Płytki podłogowe w intensywnych kolorach dobrze sprawdzają się jako kontrastowy element dla bazowych i stonowanych kolorów.

Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj płytek najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni, łazience czy salonie, poproś o pomoc jednego z naszych specjalistów.

Materiał partnera