Kiedy warto wybrać projekt domu bliźniaczego?

0
1352
Dom w klematisach
Dom w klematisach 27 (B) to interesujący bliźniak z nowoczesną lukarną na poddaszu i garażem | fot.: materiał partnera

Marzenie o posiadaniu własnego domu możemy zrealizować na wiele różnych sposobów. Na budowę bliźniaków najczęściej decydują się członkowie rodziny, rodzice i dzieci, rodzeństwo, ale też dwie zaprzyjaźnione rodziny. Znają się oni doskonale i potrafią ocenić, czy będą mogli bez problemów mieszkać obok siebie. Koszty zakupu działki oraz koszty realizacji inwestycji dzielą na pół, a ich domy gwarantują podobne warunki mieszkaniowe jak domy jednorodzinne.

Co warto wiedzieć o domach w zabudowie bliźniaczej?

dom w faworytkach
Projekty domów bliźniaczych dobrze wpisują się w miejskie i podmiejskie działki | fot.: materiał partnera

Bliźniak składa się z dwóch niezależnych segmentów, które stanowią zazwyczaj lustrzane odbicie. Jest on czymś pośrednim między domem wolnostojącym a domami szeregowymi. Przed wyborem projektu bliźniaka trzeba sprawdzić, czy można go wybudować na działce, którą dysponujemy. Jeśli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza budowę bliźniaków, wybieramy projekt i występujemy o pozwolenie na budowę. Jeśli MPZP nie został uchwalony dla terenu, na którym ma powstać nasz dom, musimy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Projekty domów bliźniaczych dobrze wpisują się w miejskie i podmiejskie działki, często są realizowane także w ramach inwestycji deweloperskich, bo dają możliwość optymalnego wykorzystania potencjału działki.

Zalety bliźniaków

dom w kupidynkach
Dom w kupidynkach (GB) to nowoczesny bliźniak z poddaszem użytkowym i garażem w bryle każdego segmentu fot.: materiał partnera

Podstawową zaletą bliźniaków jest to, że chociaż wybudowane na wąskich działkach o mniejszej powierzchni, zapewniają podobny komfort jak domy wolnostojące. Cena bliźniaka zależy oczywiście od wielu czynników, w tym m.in. od powierzchni domu czy zastosowanych materiałów, ale jest zdecydowanie niższa, zarówno w budowie, jak i w późniejszej eksploatacji, od domu jednorodzinnego. Bliźniak jest korzystną inwestycją, szczególnie w dużych miastach, gdy w jednym domu zamieszkamy sami, a drugi będziemy wynajmować lub sprzedamy. Mieszkając w bliźniaku mamy tylko jednego sąsiada, co zapewnia większą niezależność niż mieszkanie w bloku. Prywatność zapewniają osobne wejścia do segmentów, często sąsiadujące z oddzielonymi pasem zieleni wjazdami do garaży. Kameralnie usytuowane tarasy, łączące segmenty z oddzielonymi żywopłotami ogrodami, poza niezależnością, gwarantują także swobodę. Na wybudowanie bliźniaka często decydują się członkowie rodzin, którzy wspólnie odziedziczyli działkę budowlaną. Bliźniaki są też niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla rodzin wielopokoleniowych, gdy dziadkowie mieszkają w jednym segmencie, a ich dzieci z wnukami w drugim. Zapewnia to bezpieczeństwo, możliwość wzajemnej pomocy, większy ogród dla całej rodziny, a przy tym poczucie prywatności zarówno dla starszych mieszkańców jak i dla rodziny z dziećmi. Mieszkając w bliźniaku zawsze możemy liczyć na pomoc sąsiada, który będzie pilnował domu podczas naszej nieobecności.

dom w narcyzach
Dom w narcyzach (B) jest nowoczesnym bliźniakiem z poddaszem użytkowym i garażem | fot.: materiał partnera

W szerokiej ofercie Archon+ prezentujemy duży wybór gotowych projektów domów przeznaczonych do zabudowy bliźniaczej, przeznaczonych do realizacji przez prywatnych Inwestorów oraz przez Deweloperów. Zapraszamy na naszą stronę internetową i zapoznanie się z tymi projektami.

Prezentujemy kilka nowoczesnych projektów bliźniaków wyróżniających się efektywnym wykorzystaniem przestrzeni wewnętrznej i pomysłowo zaaranżowanymi tarasami, które uzupełnią przestrzeń wypoczynkową i łączą domy z ogrodami:

  • Dom w kupidynkach (GB) to nowoczesny bliźniak z poddaszem użytkowym i garażem w bryle każdego segmentu. Powierzchnia domu to 128,41 m2 , a jego układ funkcjonalny obejmuje: 6 pokoi, kuchnię, 2 łazienki, spiżarnię, garderobę i pomieszczenie gospodarcze.
  • Dom w klematisach 27 (B) to interesujący bliźniak z nowoczesną lukarną na poddaszu i garażem, który przeznaczony na wąską działkę. Jego powierzchni to 102,72 m2 , dom mieści 5 pokoi, kuchnię, 2 łazienki i kotłownię.
  • Dom w narcyzach (B) jest nowoczesnym bliźniakiem z poddaszem użytkowym i garażem, Jego powierzchna to 103,79 m2 , z 5 pokojami, kuchnią, 2 łazienkami i kotłownią. Wyróżnia się ciekawie zaaranżowaną strefą wejściową i tarasem z nowoczesną pergolą.

Materiał partnera