Kilim, fototapeta, lustro i inne pomysły na zagospodarowanie wolnej ściany w przedpokoju

0
1622
przedpokój w stylu klasycznym
Styl klasyczny we wnętrzach opiera się na ponadczasowości, równowadze i prostocie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przedpokój może być obietnicą pięknego, przyciągającego wzrok designu w pozostałych częściach mieszkania. W jakie meble do przedpokoju warto zainwestować? Co możesz zrobić, by optycznie powiększyć to dość wąskie i często ciasne pomieszczenie? Oto kilka sposobów na aranżację przedpokoju w stylu klasycznym.

Styl klasyczny we wnętrzach opiera się na ponadczasowości, równowadze i prostocie. Nierzadko wykorzystuje też ciepłe barwy, a meble ustawione są w sposób harmonijny. Nie ma tu miejsca na chaos i przypadek. Często określa się tak styl angielski, jednak korzenie tego typu aranżacji w Europie sięgają nawet do starożytności. Urządzony klasycznie przedpokój już od progu wprowadzi domową atmosferę. Jak go zaaranżować? Na jakie meble do przedpokoju zdecydować się, jeśli masz wolną do zagospodarowania ścianę?

Meble do przedpokoju

Meble do przedpokoju w stylu klasycznym powinny być wysokiej jakości, a aranżacja bardzo dokładnie przemyślana. Zdecyduj się na meble z w kolorze drewna – mogą być w jasnej tonacji lub białe , z gładkimi frontami albo ciemne i bogato zdobione. W klasycznym przedpokoju mogą pojawić się także autentyczne elementy z dawnych lat, np. taboret kupiony na pchlim targu. Postaraj się, by wyposażenie przedpokoju miało zbliżoną kolorystykę.

Pamiętaj, że im mniejszy, ciemniejszy i węższy przedpokój, tym jaśniejsze powinny być meble. Białe i te z błyszczącymi frontami będą najlepiej odbijać światło, dodatkowo oświetlą pomieszczenie. Przy zastosowaniu ciemnych frontów, pomaluj lub wytapetuj ściany na biało lub inny jasny kolor.

przedpokój białe meble
Pamiętaj, że im mniejszy, ciemniejszy i węższy przedpokój, tym jaśniejsze powinny być meble | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wśród mebli niezbędnych w przedpokoju powinien znaleźć się wieszak na ubrania. Dobrym pomysłem do holu o naprawdę niewielkim metrażu będzie model wolnostojący, inspirowany dawnymi wieszakami z kołkami i niewysoka, otwarta półka na buty. Taka minimalistyczna wersja doskonale sprawdzi się w kompaktowym wnętrzu.

Inną, nieco bardziej rozbudowaną opcją jest niewielki zestaw: panel z haczykami połączony z półką na buty i zamykaną miniszafką. Schowasz tam np. akcesoria do czyszczenia butów czy rolkę do odzieży. Obok zestawu ustaw niewielki stołeczek, na którym możesz usiąść, wkładając buty. Alternatywą dla niego jest stylowa ławeczka z pikowaną tapicerką. Jako siedzenie możesz wykorzystać także wytrzymały blat półki z butami. Wcześniej połóż tam dekoracyjne poduszki.

przedpokój szafka z haczykami i miniszafką
Inną, nieco bardziej rozbudowaną opcją jest niewielki zestaw: panel z haczykami połączony z półką na buty i zamykaną miniszafką | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W nieco większym przedpokoju z wolną ścianą możesz pozwolić sobie na więcej. Wybierz komodę lub konsolę na smukłych nóżkach, uchylną półkę na buty oraz szafę, najlepiej z wbudowanym, praktycznym lustrem na drzwiach. Jeśli wnętrze jest niewysokie, szafa nie powinna sięgać sufitu. Gdy wolna ściana jest jednocześnie wnęką, świetnie sprawdzi się jako miejsce na szafę przesuwną z lustrzanymi drzwiami, które optycznie powiększą przestrzeń. To wszystko, jeśli chodzi o praktyczne rozwiązania, które można zastosować w holu. Co jednak z dekoracją? Przedpokój powinien przecież zachęcać gości i domowników do wejścia dalej.

Kilimy i obrazy – dla amatorów sztuki i rustykalnych klimatów

Przedpokój często wymaga optycznych sztuczek powiększających. Jedną z nich jest zastosowanie przestrzennych grafik z efektem 3D. Najlepiej powiesić plakat w antyramie. Sprawdzą się również abstrakcyjne, geometryczne wzory i spójne tryptyki.

przedpokój aranżacja niewielkiej przestrzeni
Przedpokój często wymaga optycznych sztuczek powiększających | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Do kanonu dekoracji wnętrz na fali designu lat 70. wracają też zapomniane i przykurzone nieco kilimy. Takie „dywany” na ścianę często mają rustykalne i etniczne wzory, które szczególnie pięknie będą wyglądać w otoczeniu białych ścian i stonowanych, prostych mebli. Taki kilim możesz oprawić i powiesić jak klasyczny obraz lub wykorzystać jako dywan na podłogę. Rewelacyjnie ociepli wnętrze przedpokoju.

Tapety i fototapety w klasycznym przedpokoju

Nowoczesne fototapety i tapety do przedpokoju powiększą optycznie wąski korytarz oraz go ozdobią. Te winylowe pozostaną przy tym odporne na wodę, zadrapania i zabrudzenia np. z parasoli czy kurtek. Są też łatwe w czyszczeniu, nawet za pomocą detergentów. Do klasycznej aranżacji wybierz motywy kojarzące się z wyjściem na dwór, wzory kwiatowe, botaniczne, podłużne pasy lub desenie wytłaczane, przypominające sztukaterię.

Lustro – sprzymierzeniec niewielkich i ciasnych wnętrz

Nic nie stworzy takiej iluzji optycznej większego przedpokoju jak lustro. Wyposażenie klasycznie urządzonego przedpokoju uzupełni lustro stojące w stylowej, drewnianej ramie. Możesz ustawić je w rogu przedpokoju. Przejrzysz się tam w całości przed wyjściem i poprawisz stylizację. Jeśli masz mniej miejsca, powieś niewielkie lustro nad komodą lub wieszakiem z haczykami. Będzie ono odbijać światło i tworzyć wrażenie jaśniejszego, większego i szerszego wnętrza. Najbardziej funkcjonalne będzie lustro wbudowane w drzwi szafy o dużej powierzchni.

przedpokój z lustrem
Nic nie stworzy takiej iluzji optycznej większego przedpokoju jak lustro | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Inne przydatne triki

Ciekawym sposobem na optyczne powiększenie przedpokoju będzie też wykorzystanie płytek podłogowych (najlepiej z wytrzymałego gresu). Powinny one mieć mozaikowy wzór lub ułożenie w klasyczną szachownicę. Takie płytki są proste w czyszczeniu na sucho i mokro, a ponadto dają wrażenie przestrzenności. Jeśli zamiast płytek masz drewnianą podłogę lub panele, podobną rolę może też pełnić dywan w subtelne geometryczne desenie.

przedpokój z płytkami
Ciekawym sposobem na optyczne powiększenie przedpokoju będzie też wykorzystanie płytek podłogowych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Urządzając przedpokój w stylu klasycznym, nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. Do wysokiego przedpokoju wybierz efektowny żyrandol ze szkiełkami lub lampkami imitującymi świeczki w białym, czarnym lub kryształowym. W niższym pomieszczeniu sprawdzą się lampy mniej rozbudowane i oszczędniejsze w formie, wykonane ze szkła, tekstyliów lub drewna, o prostej, geometrycznej formie, z szerokim, dużym kloszem. Światło pomoże Ci stworzyć nastrojowy klimat, dzięki któremu Twoi goście będą czuli się jak u siebie w domu.


Materiał partnera zewnętrznego