Klatka dla papugi nimfy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

0
490
papuga nimfa
Dobrej jakości, solidne, estetycznie prezentujące się, a przy tym bezpieczne dla nimfy klatki wykonane są ze stali nierdzewnej lub mosiądzu | fot.: materiał partnera

Jeśli zdecydowaliśmy się na konkretny gatunek papugi – w tym przypadku na papugę nimfę – musimy pamiętać, że będzie on determinował kolejne wybory, w tym przede wszystkim wybór klatki dla naszego skrzydlatego pupila. Zakup odpowiedniego wyposażenia ma bowiem kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia, ale i bezpieczeństwa papug. Poza tym, nieprzypadkowy wybór to tutaj pewność, że klatka posłuży w dobrej kondycji przez długi czas, a my nie będziemy musieli rozglądać się za kolejną. Dla komfortu naszej nimfy i przy okazji dla uniknięcia ponoszenia niepotrzebnych kosztów, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu klatki dla papugi. Podsumowaliśmy najważniejsze kryteria. Oto one.

Po pierwsze, wielkość klatki

Jakich rozmiarów powinna być klatka dla papugi nimfy? Otóż nimfy należą do mniejszych gatunków papug. Stąd też, podobnie, jak w przypadku papużek falistych, czy konur słonecznych, wybór dotyczyć będzie klatki dającej nieco mniej przestrzeni, niż w przypadku gatunków średnich i dużych (np. ary, żako, kakadu). Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaopatrzyć się małą klatkę. Dla przykładu, na stronie parrotplanet.pl znaleźliśmy klatki dedykowane nimfom, które nie wyróżniają się wcale bardzo małymi rozmiarami. Dlaczego? Istotne bowiem jest – dla komfortu psychicznego, prawidłowego rozwoju i zdrowia papugi – aby ptak miał dużo swobody i przestrzeni. Ogólna zasada mówi tutaj, że klatka powinna być przynajmniej 5 razy szersza niż długość (wysokość) ptaka. Ewentualnym odstępstwem od tej zasady są sytuacji, w których zapewnimy papudze codzienne loty po domu lub mieszkaniu. Specjaliści przekonują jednak, że o ile tylko możliwości finansowe i warunki lokalowe nam na to pozwalają, powinniśmy wybrać jak największą klatkę dedykowana konkretnemu gatunkowi.

Po drugie, rozstaw prętów w klatce oraz ich grubość

Pręty w klatce służą ptakom m.in. do chwytania (a ta czynność wpływa z kolei na budowanie lub wzmacnianie mięśni stóp ptaka). Jak łatwo się domyślić, węższy rozstaw i mniejsza grubość prętów będą znacznym ułatwieniem dla mniejszych gatunków, jak właśnie papugi nimfy. Zdecydowanie prościej będzie ptakom chwytać pazurami pręty o takich właśnie parametrach.

W tym miejscu warto wspomnieć także o kształcie klatki. Najpopularniejsze i najczęściej polecane przez specjalistów rozwiązania to tutaj klatki prostokątne i kwadratowe. Większa swoboda w wyborze obowiązują z kolei w zakresie konstrukcji górnej części klatki. Ta może być bowiem prosta, ale także w kształcie łuku, czy też ze spadzistym daszkiem.

Po trzecie, materiał, z jakiego wykonana jest klatka

Dobrej jakości, solidne, estetycznie prezentujące się, a przy tym bezpieczne dla nimfy klatki wykonane są ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Rekomenduje się, aby także miseczki na pokarm i wodę były wykonane ze stali. Jeśli stalowa lub mosiężna klatka będzie dodatkowo pokryta powłoką zabezpieczającą, ważne, aby ta nie zawierała w swoim składzie cynku, ołowiu, ani innych metali ciężkich.

Materiał partnera