Kosz do kuchni – jaki wybrać?

0
537
Zastanawiając się nad zakupem kosza na śmieci, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wydawać by się mogło, że nie ma znaczenia, jaki kosz na śmieci znajdzie się w kuchni. Kto kierując się takim myśleniem dokona pochopnego zakupu, może się bardzo pomylić. Kuchnia jest miejscem szczególnym – tu się gotuje, piecze i wyrzuca odpady organiczne, dlatego potrzebny jest odpowiedni rodzaj kosza.

Wstępny research

Zastanawiając się nad zakupem kosza na śmieci, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Pierwszy z nich to jego wielkość. Oczywiście należy ją dobrać odpowiednio do metrażu pomieszczenia. Na większy kosz można sobie pozwolić w dużej, przestronnej kuchni, a w małej na bardziej kompaktowy. Konieczne jest także przemyślenie kwestii związanej z rodzajem odpadów, czyli ile mniej więcej będzie się ich wyrzucać oraz w jakich ilościach. Wiele osób segreguje śmieci, dlatego odpowiedni dla nich kosz czy zestaw kilku mniejszych koszy to podstawa.

Praktyczność

Kosz w kuchni powinien być przede wszystkim praktyczny. Bardzo cenione są kosze z kilkoma przegródkami na różnego rodzaju odpady. Szczególnie cenione jest to rozwiązanie dla osób mających niewielką kuchnię. Alternatywą może być ustawienie w pionie lub poziomie dwóch koszy jeden na drugim, wtedy można również zaoszczędzić sporo miejsca. Niektórzy wybierają kosze montowane na ścianie lub na drzwiach szafki. To również praktyczne rozwiązanie.

Warto zastanowić się nad takim koszem, który ma stopkę do podnoszenia pokrywy. To bardzo ułatwia wykonywanie prac kuchennych, ponieważ nie trzeba dotykać kosza rękami. Tak samo funkcjonalne są pokrywy, które można zablokować w pozycji otwartej.

Estetyka

Dawniej nie przywiązywano tak dużej wagi do tego, jak będzie wyglądał kosz na śmieci. Aktualnie wiele osób dba o to, aby kosz wpisał się w wystrój wnętrza, szczególnie jeśli stoi na widoku. Niejednokrotnie bywa tak, że kosz na odpady organiczne stoi zamknięty w szafce, ale drugi, na odpady suche, np. papierowe ręczniki już nie. W takim przypadku dobrze by było, gdyby kosz wpisywał się w aranżację wnętrza. Chodzi tu przede wszystkim o wygląd i materiał.

Wykonanie

Kosz do kuchni w większości przypadków jest przeznaczony do wyrzucania odpadów organicznych, dlatego nie może być druciany, czy drewniany. Każdy inny materiał jest jak najbardziej wskazany.

Bardzo elegancko prezentują się kosze metalizowane. Sztuczne tworzywo wzmocnione metaliczną powłoką wygląda wyjątkowo estetycznie. W sam raz do każdej kuchni.

Bardzo często kosze na śmieci wykonane są z polipropylenu, czyli tworzywa sztucznego. Są tanie, lekkie, ergonomiczne, można je nabyć w wielu różnych kolorach i modelach. Może troszkę gorzej z ich trwałością i estetyką, ale nie jest tak źle.

Metalowe kosze to tradycja, do której często się wraca. Niektórzy myślą, że jeśli kosz wykonany jest z metalu, to nie będzie miał żadnego uroku. Wiadomo, że dużo zależy także od producenta, ale generalnie nie można mówić, że kosze metalowe są brzydkie. Właśnie wręcz przeciwnie. Są to produkty stylowe o ciekawym wykończeniu.

O koszach do kuchni można by pisać jeszcze dużo. Przed zakupem warto trochę poczytać na ich temat, aby dobrze wybrać. Kosz powinien być praktyczny i estetyczny.


Materiał partnera zewnętrznego