Kwiaty w ogrodzie przez cały rok

0
1634
Irysy w ogrodzie
Zanim zechcemy cokolwiek sadzić do ogrodu, warto zrobić sobie plany na kartce. Nie tylko pozwoli nam to na wybranie odpowiednich kolorów, ale też zaznaczymy sobie miejsca w ogrodzie o różnych warunkach siedliskowych | fot.: Materiał partnera zewnetrznego

Przez większą część roku, możemy mieć piękne, kwitnące kwiaty w ogrodzie. Przychodzą jednak zimowe miesiące, a wraz z nimi mrozy, które wykluczają takie zjawisko w naszym klimacie. Nie ma jednak co się smucić, gdyż od wczesnej wiosny do późnej jesieni możemy spędzać czas miło i przyjemnie wśród kwiatów.

Plany na kartce

Zanim zechcemy cokolwiek sadzić do ogrodu, warto zrobić sobie plany na kartce. Nie tylko pozwoli nam to na wybranie odpowiednich kolorów, ale też zaznaczymy sobie miejsca w ogrodzie o różnych warunkach siedliskowych. Łatwiej  nam będzie dobrać do nich odpowiednie rośliny.

Jak planować rabaty

Zestawienia roślin to bardzo ważny etap planowania. Niezbyt ładnie wyglądają rabaty jednorodne jak też te zbyt pstrokate. Tak naprawdę, dużo zależy od stylu, w jakim utrzymany jest ogród. Na przykład różnorodność, wpasowuje się rewelacyjnie w ogród w stylu wiejskim. Natomiast w większości przypadków ,wystarczy wymieszać trzy kolory, aby stworzyć piękny zakątek.

Zachować styl w ogrodzie

Ogród w stylu formalnym, jaki pasuje do większości nowoczesnego budownictwa, wymaga wręcz jednolitego koloru, przełamanego maksymalnie dwoma. Najważniejsze to zachować w całym ogrodzie jednorodny styl.

Wybieramy kwiaty do ogrodu na każdy sezon

Podane niżej gatunki, to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, uprawianych chętnie nie tylko ze względu na bezproblemowe rośnięcie, ale też na piękny wygląd.

Wczesna wiosna

Irys żyłkowany

Posiada ciemno niebieskie kwiaty albo ciemnofioletowe, z jaśniejszym żółtym środkiem. Kwitną już na początku wiosny mniej więcej w marcu i kwietniu. W przeciwieństwie do irysów bródkowych czy syberyjskich są one niskie, osiągają około 30 cm wysokości, co też zależy od gleby. Na dobrej glebie mogą być wyższe.

Cebulowe kwitnące wiosna

Oprócz irysa żyłkowanego, wiosną zakwita też spora część innych kwiatów cebulowych , a należą do nich przykładowo:

  • szafirki;
  • szafran, czyli krokus;
  • szachownica kostkowa;
  • cebulice;
  • narcyzy;
  • żonkile;
  • tulipany.

Tworząc rabatę z tymi kwiatami, warto sadzić cebulki po kilka w jednym miejscu, gdyż kwitnąc razem kwiaty te wyglądają wspaniale. Poza tym, cebule warto sadzić w ochronnych koszyczkach, ze względu na nornice.

Kwiat kwitnący w ogrodzie
Niezbyt ładnie wyglądają rabaty jednorodne jak też te zbyt pstrokate. Na zdjęciu zimowit | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Późna wiosna

Kosaćce

Wraz z peoniami zakwitają irysy. Te piękne kwiaty, pokazują swoją moc posadzone w szpalerze. Można nimi obsadzać dróżki i ścieżki w ogrodzie czy te prowadzące do domu. Kwitną zazwyczaj tuż przez peoniami w maju.

Peonie

Peonie pochodzą w większości z rejonów Chin. Ich piękne kwiaty, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Zależy to od odmiany oraz stanowiska w którym rosną. Niektóre z odmian, mogą kwitnąć jeszcze końcem czerwca. Mają delikatny zapach, dobrze utrzymują się we flakonie.

Lato

Bardzo dużo kwiatów kwitnie wiosna i latem, dlatego często w ogrodzie przeważa zieleń. Można to jednak zmienić, sadząc konkretne gatunki.

Liliowiec ogrodowy

Jednym z ładniejszych kwiatów, przypominających znane wszystkim lilie, posiada właśnie liliowiec ogrodowy, zwany też kwiatem jednego dnia. Jest to bardzo żywotna i tolerancyjna na warunki środowiska bylina. Nie lubi tylko wody stojącej w korzeniach.

Liliowce jak i inne byliny znajdziesz między innymi na https://www.podkarpackiesady.pl/13-byliny-i-trawy-ozdobne.

Powojniki

Bardzo ładnie rosnąca, kwitnąca i rewelacyjnie się pnąca bylina, to właśnie powojnik. Dostępne są odmiany o kwiatach w kolorze od bieli poprzez róż, po fiolet, a nawet bordowy. Potrzebuje do wzrostu miejsca słonecznego oraz podpór, wokół których może się owijać.

Późne lato

Kiedy już pogoda zaczyna być kapryśna i w powietrzu czuć chłodniejszy powiew to znak, że zbliża się koniec lata. Wtedy na ogrodzie można znaleźć także piękne cuda, pokazujące swój urok właśnie o tej porze.

Floks wiechowaty i jeżówka

Kwiaty floksa wiechowatego, pojawiają się na roślinie dopiero końcem lata. Za to są jego ozdobą, kiedy większość bylin kończy już swoje kwitnienie. Występuje w kolorach białym, fioletowym czy różowym, niektóre odmiany są także dwubarwne. Natomiast jeżówka posiada kwiaty podobne do rumianku, tylko o wiele większe i w różnych kolorach.

Jesień

Złocistą porą roku, największą ozdobą, są liście przebarwiające się na ciepłe kolory. Natomiast w ogrodzie, swoje piękno pokazuje kilka gatunków kwiatów.

Zimowity, astry i wrzosy

Chcąc mieć jesienią kwiaty w ogrodzie, musimy posadzić astry, popularnie zwane marcinkami. Bardzo dekoracyjnie wyglądają posadzone w grupie. Można nimi zrobić obrzeża rabat albo szpalery, wzdłuż ścieżek ogrodowych. Natomiast zimowity, to rośliny cebulowe,  które zakwitają o jesiennej porze, kiedy już nie kosi się trawy. Mogą więc z powodzeniem rosnąć w trawniku. Wrzosy to krzewinki lubiące kwaśną glebę, nadające się do sadzenia na skalniaku.

Układając rabatę, która będzie nam kwitła od wiosny do jesieni, musimy wziąć pod uwagę nie tylko terminy kwitnienia poszczególnych gatunków, ale też ich wysokość oraz barwę kwiatów. Pozwoli nam to dobrze zestawić ze sobą poszczególne odmiany kwiatów, aby móc je ładnie wyeksponować.

Źródła:


Materiał partnera zewnętrznego